Nad jeziorem Czos w Mrągowie

amfiteatr nad jeziorem Czos, Danusia

Mrągowo to nieduże sympatyczne miasteczko otoczone jeziorami i wzgórzami morenowymi. Są tu świetne warunki do wypoczynku nad taflą jeziora,z których najbardziej znane jest Jezioro Czos. To nad brzegiem tego właśnie jeziora wznosi się słynny amfiteatr, z którego biegną w świat dźwięki muzyki country ( Piknic Country) oraz transmitowana jest Mazurska Noc Kabaretowa czy Festiwal Muzyki Kresowej. Odbywa się tu naprawdę sporo ciekawych imprez. My trafiliśmy na czas przygotowań do Festiwalu Muzyki Kresowej i chyba tylko dzięki temu udało nam się tam w ogóle znaleźć wolną kwaterę. Kto nad imprezowanie przedkłada spokojny relaks nad wodą,znajdzie go z pewnością nad jednym z pobliskich mrągowskich jezior. Oprócz jeziora Czos jest tu kilka mniejszych jezior otoczonych lasami. Wytyczono nawet pieszy „Szlak pięciu jezior” o długości 12 km,wiodący wzdłuż jezior: Rybne, Piecuch, Średnie, Głębokie, Kociołek, Dzwonek i Juno. Z kolei w granicach miasta znajduje się także jezioro Sołtyskie, Sutapie Małe i Wielkie oraz malutkie jezioro Magistrackie. Wokół tego ostatniego,które leży w ścisłym centrum, zlokalizowany jest park miejski,świetne miejsce rekreacyjne dla miejscowych oraz turystów.

W związku z moim problematycznym kolanem darowaliśmy sobie dłuższe wędrówki i w skupiliśmy się na samym miasteczku oraz jeziorze Czos. Znajduje się ono praktycznie w środku miasta,a nad nim przyjemny deptak z różnymi atrakcjami dla turystów: gokarty, rejsy stateczkiem ścieżka dydaktyczna do Źródełka Miłości(!!!) oraz imponująca restauracja. Deptak w stronę przystani oraz jeziora znajduje się na wprost Ratusza Miejskiego,w którym poza urzędem mieści się także Muzeum Ziemi Mrągowskiej. Miasteczko jest zadbane,pełne zieleni oraz fontann i miejsc, w których można w cieniu odpocząć od upału. Przyjemny jest także spacer ulicami śródmieścia,bo pełne jest urokliwych,odnowionych kamieniczek pochodzących z XIX wieku,czyli z czasów,w których miasto rozwijało się najbardziej intensywnie.

park, Danusia
park, Danusia

W Mrągowie znalazłam także kolejną ławeczkę,tym razem nie kamienną i pomnikową,ale internetową i drewnianą tzw. „Łapa niedźwiedzicy”. Zaciekawiło mnie określenie „internetowa”. Poszukałam, poczytałam i dowiedziałam się,że to miejsce ,na którym należy zrobić sobie fotkę,by zamieścić ją potem w necie i pokazać znajomym,gdzie się aktualnie przebywa. Ławeczka jest monitorowana ,więc na bieżąco rejestruje co się wokół niej dzieje i nasi najbliżsi mogą np. nas na niej obserwować. Hmm...syndrom obecnych czasów.

Mrągowo i ziemia mrągowska jest pełna uroku,ale jak dowiedziałam się od znajomych żeglarzy,to nie są Wielkie Mazury. Tak więc w dzień buszowaliśmy w okolicy Mrągowa,a wieczorami spotykaliśmy się nad Wielkimi Jeziorem ze znajomymi słuchając szant i i żeglarskich opowieści. Ale to tym napiszę później.

park, Danusia
park, Danusia
park, Danusia
park, Danusia
jezioro Magistrackie, Danusia
jezioro Magistrackie, Danusia
park, Danusia
Mały Rynek, Danusia
Mały Rynek, Danusia
Ratusz wśród zieleni, Danusia
pomnik Jana Pawła II, Danusia
Ratusz, Danusia
kościół ewangelicki, Danusia
deptak w stronę jeziora Czos, Danusia
restauracja nad jeziorem Czos, Danusia
pomost nad jeziorem Czos, Danusia
jezioro Czos, Danusia
jezioro Czos, Danusia
deptak nad jeziorem Czos, Danusia
podświetlana fontanna, Danusia
Centru Kultury i Turystyki, Danusia
ławeczka internetowa, Danusia
mrągowski mural , Danusia
Komentarze 11
2015-08-03
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
22 sierpień 2015 09:51

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Piękne zdjęcia i nieznane mi miejsca.  Pozdrawiam Tadek [/cytuj]

To może w następnym roku czas na Mazury? :-)

Tadeusz Walkowicz
22 sierpień 2015 09:40

Piękne zdjęcia i nieznane mi miejsca. 

Pozdrawiam Tadek

Roman Świątkowski
19 sierpień 2015 15:07

Ławeczka kolejna do kolekcji, mazury zwiedzone przynajmniej w małej części. Mrągowo ładne miasteczko.

Roman Świątkowski
19 sierpień 2015 15:07

Ławeczka kolejna do kolekcji, mazury zwiedzone przynajmniej w małej części. Mrągowo ładne miasteczko.

Danusia
19 sierpień 2015 11:38

[cytuj autor=' mokunka']Danusiu, ależ fajnie , ze byłaś w Mrągowie.  Piene miasteczko . Znane w Polsce , nie tylko z Nocy Kabaretowej czy Piknik Cantry. Dzięki Twojej wycieczce mogę powspominać. 🙂 I bardzo się z tego cieszę . Rozpoznaje budynek ratusza, deptak nad jeziorem Czos, niewielkie jeziorko Magistrackie ( z centrum miasta). Wspominałaś o jezioirze Kocołek, ale foty nie widzę. Toteż pozwolę sobie takową wstawić. W końcu odszukałam plytę z fotami z Mazur. Pierwsze dwie foty to jezioro Czos , a ostania to już j. Kociołek. pozdrawiam 🙂 Ostatnio edytowany: 2015-08-18 20:20 Ostatnio edytowany: 2015-08-18 22:18[/cytuj]

 

Super fotki:-) Mimo,że mieszkalismy nad Kociołkiem,to jakoś fotek nie porobiłam....hmm,sama nie wiem,jak to się stało:-)

Danusia
19 sierpień 2015 11:37

Fakt Macieju,ławeczki to dla mnie istotny element miejskiego krajobrazu;-)

Maciej A
18 sierpień 2015 23:15
Miejscowość miejscowością (oczywiście ładna), ale to za jeziora i otaczającą przyrodę uwielbiam Mazury. Wycieczka super, ławeczka zaliczona, oczywiście udanie spędzony czas pozdrawiam
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
18 sierpień 2015 21:47

fajny wypad do Mragowa

 

Karol

 

Ps 

a ja Mragowo  ominalem szeroookimmm łukiem

marian
18 sierpień 2015 21:43

Oj Danusiu chyba dzięki Tobie już mam pomysł na przyszłe wakacje.Ławeczka też jest świetna.

Ostatnio edytowany: 2015-08-18 21:44

mokunka
18 sierpień 2015 20:19

Danusiu, ależ fajnie , ze byłaś w Mrągowie.  Piene miasteczko . Znane w Polsce , nie tylko z Nocy Kabaretowej czy Piknik Cantry.

Dzięki Twojej wycieczce mogę powspominać. 🙂 I bardzo się z tego cieszę . Rozpoznaje budynek ratusza, deptak nad jeziorem Czos, niewielkie jeziorko Magistrackie ( z centrum miasta). Wspominałaś o jezioirze Kocołek, ale foty nie widzę. Toteż pozwolę sobie takową wstawić.

W końcu odszukałam plytę z fotami z Mazur. Pierwsze dwie foty to jezioro Czos , a ostania to już j. Kociołek.

pozdrawiam 🙂

Ostatnio edytowany: 2015-08-18 20:20

Ostatnio edytowany: 2015-08-18 22:18

Anna Piernikarczyk
18 sierpień 2015 19:00

Pięknie, że byliście w tym kultowym miejscu 🙂 Oglądamy kabaretowe noce 🙂 I ławeczka musiała się pojawić 😉 Oryginalna

Zwiedzone atrakcje

Mrągowo

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024