Reszel-miasteczko z duszą

zamek, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Oczywiście czołowym,widocznym z daleka zabytkiem jest tu dawny zamek biskupów warmińskich z XIV wieku. Wzniesiony jest na wzgórzu, w zakolu rzeki Sajny. Zbudowany na planie kwadratu w ciągu wieków ulegał wielokrotnym przebudowom, pożarom,zniszczeniom. Niegdyś mieściło się w nim więzienie,obecnie jest tam muzeum oraz hotel i galeria sztuki współczesnej. Jest też wieża widokowa, restauracja i kramy z rękodziełem. Otoczenie zamku jest zadbane,obeszliśmy go dokoła i byliśmy przyjemnie zaskoczeni,choć prace remontowe jeszcze trwają. Ciekawostką jest fakt,że w murach obronnych zamku kryje się tablica pamiątkowa poświęcona pecie Wincentemu Polowi , z błędną datą jego śmierci. Do dziś nie jest wyjaśnione,skąd ten błąd oraz jaki jest związek poety z Reszlem. Być może ma to związek z jego ojcem Niemcem Franciszkiem Pohl,który mieszkał 4km od Reszla,ale brak na to potwierdzenia.

Z zamkowego wzgórza oraz praktycznie z każdego punktu miasta widać kościół farny pw. św Piotra i Pawła z XIV wieku. Jest w nim ,podobnie jak w zamku możliwość wejścia na wieżę widokową. Można tam obejrzeć zabytkowy mechanizm zegarowy oraz dzwony.

zamek, Danusia
zamek, Danusia

Reszel należy do Cittaslow,czyli polskiej sieci „leniwych miasteczek”. Polskie Stowarzyszenie Cittaslow zostało zarejestrowane w czerwcu 2015,jednak Reszel już w 2004 zainicjował starania o przystąpienie do Międzynarodowej Sieci Miast,które współpracują nad poprawą jakości życia . W Reszlu co roku we wrześniu odbywa się Festiwal Cittaslow,na który przyjeżdżają przedstawiciele dobrych miast z całej Europy.

Gdy spaceruje się uliczkami Reszla,można by rzec,że miasto wciągą w swój niepowtarzalny klimat. Życie zdaje się tu toczyć nieśpiesznie i spokojnie. Na Rynku,wśród ładnych kamieniczek,wznosi się Ratusz,a tuż przy nim stoi XIV-wieczna studnia . Studnia to kolejna ciekawostka,bowiem okazuje się ,że niewielki Reszel był był jednym z pierwszych w Europie miast,które posiadały miejską kanalizację,ścieki odprowadzano wówczas poprzez system drewnianych rur. Studnię czerpalną tzw. rząpie ,odrestaurowano w 2006r.

zamek,brama wjazdowa, Danusia
zamek,brama wjazdowa, Danusia

Niedaleko Rynku zwraca uwagę cerkiew Przemienia Pańskiego oraz budynki dawnego kolegium jezuickiego z XVIII wieku, którego jednym ze sponsorów był król Jan Kazimierz. Obecnie mieści się w nim Zespół Szkół i. Macieja Rataja. I cerkiew i szkoła znajdują się w bliskiej odległości od zamku,zresztą w Reszlu chyba wszędzie jest blisko. Tuż obok znajduje się jeszcze jedna arcyciekawa rzecz w Reszlu,czyli niesamowity gotycki most,a pod nim piękny ,zabytkowy park. Most jest jednym z najstarszych mostów w Polsce. Niegdyś prowadził do jednej z miejskich bram. Park ciągnie się w dolinie,wzdłuż rzeki Sajny i chwilami czułam się tam jak w Dolinie Kościeliskiej. Utworzono w nim ścieżkę dydaktyczną Zielona Dolina. W parku można też zobaczyć ciekawy ,kamienny amfiteatr.

Wyjeżdżając z Reszla w stronę Świętej Lipki można zauważyć przy drodze , w pięknej lipowej alei kilkanaście kamiennych kapliczek różańcowych z XVIII wieku. I kapliczki,i aleja wpisane są do rejestru zabytków.

zamek dziedziniec, Danusia
zamek-dziedziniec, Danusia
zamek-wystawa rzeźby, Danusia

Odwiedziliśmy także sanktuarium w Świętej Lipce,ale to tak szybciutko,na prędzika,bo już tam kilkakrotnie byliśmy,a dokładniej opisywałam to jakiś czas temu.

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,6199,mazury--objazdowo.html

zamek,dziedziniec, Danusia
zamek,dziedziniec, Danusia
zamek,dziedziniec, Danusia
zamek,dziedziniec, Danusia
zamek,dziedziniec, Danusia
wokół zamku, Danusia
wokół zamku, Danusia
wokół zamku, Danusia
wokół zamku, Danusia
wokół zamku, Danusia
wokół zamku, Danusia
zamek, Danusia
Ratus, Danusia
Ratusz, Danusia
studnia, Danusia
, Danusia
uliczki przy Rynku, Danusia
uliczki przy Rynku, Danusia
uliczki wokół Rynku, Danusia
kościół św. Piotra i Pawła, Danusia
kościół św. Piotra i Pawła, Danusia
kościół św. Piotra i Pawła, Danusia
cerkiew i budynku szkoły, Danusia
gotycki most w miejskim parku, Danusia
gotycki most, Danusia
gotycki most, Danusia
rzeka Sajna, Danusia
gotycki most, Danusia
rzeka Sajna, Danusia
park miejski, Danusia
park miejski, Danusia
park miejski, Danusia
, Danusia
kamienny amfiteatr w parku, Danusia
kamienny amfiteatr w parku, Danusia
park miejski, Danusia
park miejski, Danusia
kościół św. Piotra i Pawła, Danusia
sanktuarium w Świętej Lipce, Danusia
sanktuarium w Świętej Lipce, Danusia
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
Komentarze 12
2015-08-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika kasia ejsmont
kasia ejsmont
25 sierpień 2015 00:53

Piękny Reszel! Ten zamek jest w ścisłej czołówce moich ulubionych.

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
23 sierpień 2015 11:35

Fajny zamek mamy go na celowniku 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
22 sierpień 2015 09:46

Dziękuję wszystkim za komentarze.:-) Masz rację Tadeuszu,mamy w Polsce mnóstwo pięknych miejsc,sami nie bardzo je znamy.

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
22 sierpień 2015 09:29

Tyle jest pięknych miejsc w Polsce, a my jedziemy zagranice.  

 

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
21 sierpień 2015 21:16

Ciekawy ten Reszel, jak i merytoryczna dyskusja uzupełniająca na forum,

podoba mi się ta skrupulatność,

chyba dlatego również - że ja tak nie bardzo potrafię :-)

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika marian
marian
21 sierpień 2015 20:02

Tyle ciekawych miejsc zwiedziłaś.Zazdraszczam.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
21 sierpień 2015 16:05

Fajne i ciekawe a jak zamek to bardzo ciekawe. Reszel nie znane a nawet bardziej nieznana miejscowosć przynajmniej przezemnie pierwszy raz o niej czytam dzięki Tobie.

pozdrawiam.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
21 sierpień 2015 13:02

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Bardzo ładny Reszel, sporo na Mazurach widzieliście 🙂 Mieliście po drodze, kolejny urok mieszkania nad morzem 🙂 [/cytuj]

Plusów i minusów mieszkania nad morzem jest sporo,ale i od nas na Mazury nie jest tak blisko jakby się mogło wydawać bo np. do Giżycka mamy prawie 400 km,do Białegostoku 516. Jednak jedziemy inną niż wy  trasą i stąd inne ciekawostki odwiedzane po drodze.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
21 sierpień 2015 13:01

[cytuj autor=' Danusia']Dziękuję mokunko za świetne uzupełnienie tematu o Reszlu:-) Przydało się,bo nie ze względu na uraz kolana konsekwentnie unikałam wchodzenia na wszelkie wieże oraz schodzenia do podziemi. O reszlowskiej "czarownicy" , Barbarze Zdunk czytałam już wcześniej przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu. Była to ostatnia w Europie kobieta spalona na stosie,posądzona o czary. Miało to miejsce w 1807 r. [/cytuj]

Czyli temat "czarownicy Baśki" dokładnie uzupełniłyśmy i fotami i merytorycznie. Jak to fajnie tak na PSz wspólnie opowiadać o odwiedzionych miejscach 🙂

   Natomiast jeśli chodzi o uraz kolana , to doskonale (!!!) aż nadto dobrze Cię rozumiem Danusiu.

pozdrawiam 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
21 sierpień 2015 12:56

Dziękuję mokunko za świetne uzupełnienie tematu o Reszlu:-) Przydało się,bo  ze względu na uraz kolana konsekwentnie unikałam wchodzenia na wszelkie wieże oraz schodzenia do podziemi. O reszlowskiej "czarownicy" , Barbarze Zdunk czytałam już wcześniej przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu. Była to ostatnia w Europie kobieta spalona na stosie,posądzona o czary. Miało to miejsce w 1807 r.

Ostatnio edytowany: 2015-08-21 13:03

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
21 sierpień 2015 12:42

Danusiu, widzę, że i zabytkowy Reszel nie został pominięty w waszym mazurskim zwiedzaniu. Super !

 Pozwolę sobie uzupełnić Twoją  opowieść o zamku w Reszlu, bo nie wiem czy dotaliście do zamkowych podziemi ? Tam ,  gdzie urzadzona jest cela "ostatniej czarownicy Baśką zwanej", tudzież malunek ścienny przedstawiający spalenie na stosie takowej ?!

  Owa Baśka, to ponoć mieszkanka okolic . Ostatnia oskarżona  tu o czary, osądzona  i spalona na stosie właśnie w Reszlu ! W zamku na jednej z tablic, w podziemiach  opisana jest owa legenda.

 ( Na dwóch fotach  cela czarownicy  , zamek w Reszlu , dzwon z dzwonnicy kościelnej )

pozdrawiam 🙂

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
21 sierpień 2015 11:43

Bardzo ładny Reszel, sporo na Mazurach widzieliście 🙂 Mieliście po drodze, kolejny urok mieszkania nad morzem 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024