Suwałki-polski biegun zimna

konkatedra św. Aleksandra, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Polski biegun zimna-Suwałki,powitał nas tropikalnymi upałami. Choć lata są tu bardzo gorące, to jednak zimy długie mroźne. Miasto zaskoczyło nas nie tylko upałami. W powszechnym mniemaniu Suwałki, to przysłowiowe „białe niedźwiedzie” ,kojarząc się z raczej słabo rozwiniętym regionem kraju. Tymczasem to ładne,nowoczesne miasto,z pięknie odrestaurowanym centrum. Ma bogatą i długą historię,powstało przecież z XII-wiecznej osady założonej przez zakon kamedułów na terenach zamieszkiwanych przez Jaćwingów. Stąd też sporo w nim obiektów zabytkowych w konfiguracji ze współczesną zabudową.

Codziennie zaglądaliśmy do Suwałk,by zjeść obiad i pospacerować po szerokich ulicach śródmieścia. W centrum uwagę zwraca piękny Park Konstytucji 3 Maja,a w nim amfiteatr,zegar słoneczny i galeria jednego obrazu. Trafiliśmy akurat na przygotowania do obchodów Jarmarku Kamedulskiego,wieczorem działo się tam,oj działo. W sąsiedztwie parku wznoszą się dwa piękne kościoły: konkatedra św. Aleksandra oraz dawna cerkiew prawosławna,obecnie kościół katolicki pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Zabytkowa jest także klasycystyczna zabudowa pobliskiej ulicy Kościuszki, przy której znajduje się min. Urząd Miejski. Ulica ta jest najdłuższą i najbardziej okazałą ulicą w Suwałkach. Niegdyś stanowiła fragment traktu Warszawa-Petersburg. Przy niej znajduje się wiele ciekawych miejsc np. Muzeum Okręgowe, Muzeum im. Marii Konopnickiej, czy dom Lechosława Marszałka, autora bajek o Bolku i Lolku oraz Reksiu. Jest też budynek dawnej poczty , w którym obecnie mieści się Galeria Andrzeja Strumiłły, można odwiedzić również kościół ewangelicki pw. św. Trójcy Z kolei na niewielkiej ulicy Chłodnej urządzono sympatyczny deptak,którym bez problemu można przejść na rozległy dawny Nowy Rynek. Na deptaku moją uwagę przyciągnęły pamiątkowe płyty zatopione w chodniku,dotyczące kolejnych edycji Blues Festival,jaki corocznie odbywa się w Suwałkach.

Urząd Miejski, Danusia
Urząd Miejski, Danusia

Wszystkie zabytkowe miejsca i kamienice są w Suwałkach świetnie opisane,więc turysta może na bieżąco poznawać historię odwiedzanych miejsc. Dodatkowym atutem miasta jest jego okolica,wspaniała pod względem przyrodniczym Dolina Rospudy oraz Suwalski Park Krajobrazowy. Prawdziwe zielone płuca Polski,choć to dalekie rubieże państwa to warto tam pojechać. Zachęcam.

alejka parku Konstytucji 3 Maja, Danusia
pomnik pamięci poległych w II wojnie światowej, Danusia
ulica Kościuszki, Danusia
amfiteatr w parku Konstytucji 3 Maja, Danusia
altanka w parku Konstytucji 3 Maja, Danusia
fontanna w parku Konstytucji 3 Maja, Danusia
, Danusia
park Konstytucji 3 Maja, Danusia
pomnik Józefa Piłsudskiego, Danusia
ulica Chłodna-deptak, Danusia
ulica Chłodna-deptak, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
ulica Chłodna-deptak, Danusia
Nowy Rynek, Danusia
Nowy Rynek, Danusia
Nowy Rynek, Danusia
Nowy Rynek, Danusia
Nowy Rynek-plac zabaw, Danusia
Nowy Rynek, Danusia
plac Piłsudskiego, Danusia
kamienice przy ul.Kościuszki, Danusia
, Danusia
kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, Danusia
kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, Danusia
Muzeum Marii Konopnckiej, Danusia
dom Lechosława Marszałka-mieszkał w oficynie, Danusia
kościół ewangelicki św. Trójcy, Danusia
Komentarze 9
2015-08-07
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
24 sierpień 2015 23:54

Kolejne fajne miejsce na Mazurach.

Z mojej perspektywy ciekawie jest poznać Twoje spojrzenie na ten region.

pozdrawiam

Danusia
24 sierpień 2015 22:32

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']ladne podrozowanie , po drodze na biegun zimna  nie spotkalas  Anii z rodzinka ? Suwalki to tam dzie zawracaja  bociany ? Pozdrawia Karol [/cytuj]

Nie spotkałam Ani,pewnie minęłyśmy sie jak z Tobą, gdzieś na trasie. A co do bocianów,to one tam nie zawracają,tylko gniazdują i jest ich mnóstwo!

Danusia
24 sierpień 2015 22:31

[cytuj autor=' mokunka']Danusiu, rozpoczynając czytanie twojej wycieczki , widzę wielką analogie z moją wycieczką sprzed kilku lat do ....Tarnowa, polskiego bieguna ciepła :-)    Doslownie tekst bliźniaczo podobny , tylko w odwróconej konfiguracji http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,5566,tarnow-miasto--ktore-urzeka-zabytkami-i-historia.html...     Mnie polskie biegun ciepła powitał wtedy , wśrodku lata zamglonym niebem i temperaturą ledwie 17 stopni. Ciebie polski biegun zimna wita upałami. Nawet podobnie masz sformułowany tekst. To chyba juz nasze belfersko-telepatyczne, hihihi, porozumiewanie sie (!?) pozdrawiam 🙂 Ostatnio edytowany: 2015-08-24 11:55[/cytuj]

Rzeczywiście,odwrotna sytuacja i podobne spostrzeżenia:-) Nie ma to jak belferska dusza:-)

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
24 sierpień 2015 17:27

ladne podrozowanie ,

po drodze na biegun zimna  nie spotkalas  Anii z rodzinka ?

Suwalki to tam dzie zawracaja  bociany ?

Pozdrawia Karol

Roman Świątkowski
24 sierpień 2015 14:39

Tyle krotnie w młodości bywałem na mazurach ale Suwałki jakoś dalej na mnie czekają. Ładne misteczko.  

Anna Piernikarczyk
24 sierpień 2015 13:20

Pięknie Danusiu, kolejne miasto pólnocy 🙂

Lucy i Tom
24 sierpień 2015 12:53

Miasto wspaniałe. Super wycieczka. 

mokunka
24 sierpień 2015 11:54

Danusiu, rozpoczynając czytanie twojej wycieczki , widzę wielką analogie z moją wycieczką sprzed kilku lat do ....Tarnowa, polskiego bieguna ciepła :-)

   Doslownie tekst bliźniaczo podobny , tylko w odwróconej konfiguracji http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,5566,tarnow-miasto--ktore-urzeka-zabytkami-i-historia.html...

    Mnie polskie biegun ciepła powitał wtedy , wśrodku lata zamglonym niebem i temperaturą ledwie 17 stopni. Ciebie polski biegun zimna wita upałami.

Nawet podobnie masz sformułowany tekst. To chyba juz nasze belfersko-telepatyczne, hihihi, porozumiewanie sie (!?)

pozdrawiam 🙂

Ostatnio edytowany: 2015-08-24 11:55

marian
24 sierpień 2015 11:18

Miasto godne zwiedzenia.Podobnie jak Ty myślałem że to regiony słabo rozwinięte a tu miłe zaskoczenie. Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024