Piramida w Rapie

, Danusia

Rapa-malutka wieś tuż przy granicy z Rosją .(ok. 2km do okręgu kaliningradzkiego). Pewnie niewiele osób ,by do niej zajrzało,gdyby nie fakt,że to właśnie tutaj znajduje się niezwykły grobowiec pruskiej rodziny Farenheid.

Co prawda,nasz dojazd wcale nie był taki oczywisty. Jechaliśmy z Gołdapi. Niby nie tak daleko,bo ok. 30 km,ale.....zależy jaką drogę się wybierze!!! Nasz GPS poprowadził nas najkrótszą trasą, czyli przez miejscowość Rogale i to był zasadniczy błąd, bo wyprowadził nas w pole. W dodatku drogą,którą przyprawiła nas o ból głowy. Dziura na dziurze dziurę poganiała. Doprawdy żałuję,że nie zrobiłam fotki nawierzchni tej trasy, totalne zniszczenie. Byłam już bliska zawrócenia,bo bałam się o całość naszych resorów. Mimo to po wykaraskaniu się z polnej drogi, nadal szukaliśmy jakiejś wskazówki ,czy ukierunkowania na piramidę. Zamiast tego zatrzymała nas straż graniczna. I bardzo mili pogranicznicy poinformowali nas,że niepotrzebnie jechaliśmy tą fatalną drogą,bo z przeciwnej strony wiedzie tam całkiem niezłej jakości szosa nr 650. Taki zonk. Wskazali nam także kierunek na piramidę, od której dzieliło nas zaledwie ok. 500m. A tak niewiele brakowało byśmy zawrócili tuż przed celem. Nie należy ślepo ufać GPS-om.

, Danusia
, Danusia

Koniec końców dotarliśmy w końcu na parking ( płatny)w pobliżu piramidy. Stamtąd do piramidy trzeba dojść szosą ok. 100m,a potem leśną drogą kolejne 200m. To rodzaj grobli przez podmokłe , leśne tereny. Sama piramida to grobowiec, w którym spoczywają członkowie rodziny Farenheid, właścicieli majątku w pobliskiej wsi Bejnuny, gdzie zbudowali neoklasycystyczny pałac. Dziś jest to już teren Rosji,szkoda,bo ponoć zgromadzili tam imponującą kolekcję rzeźb i malarstwa. Byli to ludzie wykształceni, bywali w świecie,otwarci na nowości i nowinki. Interesowali się starożytnym Egiptem i „życiem po życiu”. Prawdopodobnie dlatego właśnie zapragnęli swoje ciała pochować w piramidzie, wzorowanej na piramidach egipskich. Przede wszystkim fascynowało to barona Fridricha von Farenheida.,kolekcjonera i mecenasa artystów. Piramida powstała w 1811r. 5km od miejsca ich zamieszkania według projektu Bartela Thorwaldsena. Zbudowano ją na planie kwadratu o boku 10m, jej wysokość wynosi 15,9m. Grobowiec ten miał zapewnić osobom w nim pochowanym nieśmiertelność oraz mumifikację ciał. Pierwsza spoczęła tam Minette, 3-lenia córeczka Farenheidów, która zmarła na szkarlatynę. Z czasem spoczęli tam także jej rodzice oraz budowniczy piramidy Fritz Wilhelm. Zaglądając do środka przez okratowane okienka można w półmroku dojrzeć stojące tam, na stosach porozbijanych cegieł, trumny. Grobowiec został bowiem w latach wojennych zdewastowany przez Rosjan i w takim stanie znajduje się do dziś. Podobno ciała w trumnach uległy pełnej mumifikacji,a wewnątrz ,pomimo,że grobowiec stoi na mokradłach,nie da się znaleźć choćby jednego insekta. Radiesteci uważają,że w tym miejscu przecinają się trzy ważne linie promieniowania geomagnetycznego,a jego wybór nie był przypadkowy. Ma ono moc regenerującą,choć ja osobiście tego nie doświadczyłam.

Nie mniej jednak, jest to wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski, które żal byłoby ominąć. Piramida jest bowiem uznana za zabytek,choć stało się to stosunkowo niedawno bo w latach 90-tych XX wieku. Do tego czasu,po wojnie budowla była wielokrotnie bezczeszczona i plądrowana, w końcu zapomniana. Wejście do grobowca zostało zamurowane dopiero w 2010r.

, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Komentarze 8
2015-08-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Tadeusz Walkowicz
15 wrzesień 2015 19:26

Ciekawe miejsce i zdjęcia Danusiu. Piramidy w Polsce. Raczej tu nie zawitam,  ale dzięki Twoim zdjęciom tu byłem.

Tadek 

Anna Piernikarczyk
04 wrzesień 2015 19:13

Nie widziałam wczesniej tej wycieczki 🙂 Super, piramidka ta już mi się na Ps o uszy obiła 🙂 Fajnie, że znaleźliście tą ciekawostkę

Danusia
04 wrzesień 2015 18:48

Człowiek uczy się całe życie! Nie wiedziałam,że są w Polsce jeszcze inne piramidy. Zmieniam więc wobec tego pierwsze zdanie relacji:-)

Ostatnio edytowany: 2015-09-04 18:48

Ela
30 sierpień 2015 19:20

Super ta piramida ale nie jedyna. Jest jeszcze jedna koło zamku w Lipie. A niektóre nasze drogi to istny ser szwajcarski na przykład szumnie brzmiąca nazwa Autostrada Sudecka🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
29 sierpień 2015 23:19

Danuska nadal w  podroży na  pólnocnym- wschodzie Polski -piknie.

 

podobna piramida jest pod  Wagrowcem ( Wlkp)

 

Karol

mokunka
29 sierpień 2015 22:09

[cytuj autor=' Roman ']Mało znane, ale bardzo ciekawe. Zabytek wart zobaczenia. pozdrawiam. [/cytuj]

Ciekawe faktycznie, piramida na granicy z Rosją...ależ to brzmi 😉

Natomiast droga , o której pisze Danusiaa po której aż strach się poruszać, niestety w Polsce jest sporo. My najgorszą drogą,  jaką do tej pory jechaliśmy,  była niedaleko Nałęczowa i prowadziła do Kozłówki (też kierowała  nas nawigacja). Felgi można było pokrzywić !

pozdrawiam 🙂

Ostatnio edytowany: 2015-08-30 12:46

marian
29 sierpień 2015 18:31

Ciekawe miejsce o którym nigdy nie słyszałem.Nie wiedziałem że w Polsce są piramidy.Bardzo byłaś przygotowana do poznawania tych terenów. Nawigacja nie zabardzo się przygotowała ale przygody muszą być.Pozdrawiam.

Roman Świątkowski
29 sierpień 2015 16:59

Mało znane, ale bardzo ciekawe. Zabytek wart zobaczenia.

pozdrawiam.

Zwiedzone atrakcje

Rapa

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024