Na mostach w Stańczykach

Mosty w Stańczykach, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Słynne wiadukty nieczynnej dziś linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy znajdują się na terenie Puszczy Rominckiej, za wsią Stańczyki. Ze względu na swoje architektoniczne podobieństwo do akweduktów rzymskich nazywane są często Akweduktami Puszczy Rominckiej. Są największą tego typu budowlą w Polsce ( 200m długości,36m wysokości). A jednak z daleka nie wydały mi się specjalnie wysokie. Pomyślałam nawet ,że wiadukt w Wiśle –Głębce robi większe wrażenie. Jednak było to bardzo złudne odczucie. Już stojąc na górze odczuliśmy wysokość mostów, znajdowaliśmy się ponad wierzchołkami drzew ,doprawdy przednie wrażenie. Patrząc w dół widzieliśmy malutkie figurki ludzi spacerujących między filarami. Oficjalny napis głosi, że przejście tam jest zabronione, ale jednocześnie wiodą tam schody, bo największe wrażenie wiadukty robią, gdy patrzy się na nie z dołu. Jest to niesamowita konstrukcja, przy której człowiek czuje się taki malutki jak ziarenko piasku.

Jest to niewątpliwie swoisty pomnik sztuki budowlanej. Powstawał w latach 1912-1926.Inzynierowie do dziś dyskutują nad szczegółami jego zbrojeń, czy zbrojono je belami drewnianymi czy żelbetonowymi. Przez wiele lat był atrakcyjnym miejscem do skoków na bungee, jednak ze względu na zły stan techniczny mostów, zostały one zakazane. Nasi znajomi opowiadali, że jeszcze nie tak dawno spacer po mostach był naprawdę niebezpieczny, bo były niezabezpieczone, zniszczone, pełne dziur i ubytków. My zobaczyliśmy już jeden z mostów elegancko wyłożony polbrukiem,a drugi przygotowany do dalszych prac remontowych. Niestety, pewnie tego powodu wejście na mosty jest już płatne, zresztą jest to teren prywatny.

Stańczyki, Danusia
Stańczyki, Danusia

Widok z mostów na otaczającą je Puszczę Romincką jest niesamowity. To dosłownie szumiące morze zieleni, z cieniutką smużką przepływającej pod mostami rzeczki Błędzianki. Nie darmo Mazury Garbate uchodzą za zielone płuca Polski. Dla mnie dodatkową atrakcją tego miejsca był fakt, że „wystąpiło” ono w filmie „Ryś. Stanisława Tyma.

, Danusia
, Danusia

, Danusia
wejście na mosty, Danusia
, Danusia
, Danusia
Mosty w Stańczykach, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
widok na puszczę z mostu, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
zejście pod mosty, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Stańczyki mosty, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
, Danusia
Komentarze 7
2015-08-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
07 wrzesień 2015 11:27

Piękne tereny i wspaniałe wiadukty. Wejście na nie dość niepozorne, a potem te widoki!!!Cieszę się, że dzięki Twoim Danusiu zdjęciom mogłam wirtualnie powędrować w nieznane mi miejsca.

Stańczyki ... ja na razie mogę o nich jedynie pomarzyć :-)

Pozdrawiam serdecznie :-)

kasia ejsmont
06 wrzesień 2015 14:40

Wiadukty w Stańczykach robią gromne wrażenie. W okolicy jest więcej wiaduktów. My w tym roku odnaleźliśmy wreszcie te koło miejscowości Kiepojcie. 

Danusia
05 wrzesień 2015 09:29

Tak Romku, ta puszcza to moje tegoroczne odkrycie. Piękne,naturalne ,czyste krajobrazy, lasy i puszcze pamiętające dawne lata. Ta część Mazur,czyli Mazury Garbate,jest raczej mniej znana,trochę zapomniana,a szkoda,bo jest tu naprawdę pięknie. Głazy Wilhelma II  faktycznie oznaczają miejsca w zdobyczy łowieckich. Jest ich 14. Historia mówi o pruskich i królewskich  polowaniach, o wiaduktach,których w puszczy jest kilka. Jednak te w Stańczykach a najbardziej widowiskowe i najbardziej znane.

Ostatnio edytowany: 2015-09-05 09:33

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
05 wrzesień 2015 09:20

piekne  powedrowałas Danusiu  .  bardzo  dalekoooo  i bardzo wysokoooo ,

Pozdrawiam  Karol

Roman Świątkowski
05 wrzesień 2015 07:02

Najbardziej mnie zaskoczyła w Twojej relacji Puszcza Romnicka, o której mało wiem i jest bardzo mało znana a ukrywa takie cuda. Postanowiłem troszkę poszperac i okazuje się że puszcza również jest bardzo ciekawa np.: dawniej był to teren polowań pruskich królów i niemieckich cesarzy, puszcza stanowiła ścisły rezerwat łowiecki. potwierdzeniem tych polowań są pamiątkowe kamienie z napisami rozmieszczone w puszczy w miejscach zastrzelenia wyjątkowego okazu.

Same mosty są przecudne, wart zobaczenia. W dorobku swoim posiadam foki kilku mostów podobnych ale takiego nie i szkoda.

marian
04 wrzesień 2015 23:30

Fajnie że udało się Ci i tam  dojechać.Ciekawe miejsce.

Anna Piernikarczyk
04 wrzesień 2015 20:09

Piękne, naprawdę unikatowe to! Super, że dotarliście, ja przyznam szczerze też  nich myslałam podczas naszej podróży ale tak niezbyt realnie 🙂 Fajnie że Wam się udało 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Stańczyki

Stańczyki

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024