Lanckorona

widok na góry, Sabina
Lanckorona to malutkie miasteczko znajdujące się 3 km od Kalwarii Zebrzydowskiej.
Dojechać można albo samochodem, albo busikiem, jest też możliwość dojazdu np. do Kalwarii, a później przejście szlakiem do Lanckorony.
Lanckorona prawdopodobnie powstała już w XII wieku. W 1361 otrzymała prawa miejskie ( odebrane w 1993 ).
Dzieje tego miejsca są niezwykłe, swoje pietno odcisnął na nim potop szwedzki, rozbiory polski, walki konfederatów barskich , a także liczne pożary . Kiedy Lanckorona znalazła się poza szlakiem handlowym czas stanął w miejscu.
Co jest niezwykłe ? Rynek otoczony malutkimi chatami, spokój i piękne widoki gór.
Do atrakcji wartych zwiedzenia należą ruiny zamku, wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego. Niesamowite jest także otoczenie ruin - duża polana z możliwością pikniku, liczne aleje spacerowe oświetlone lampami ( widok jak z Narnii ).
Są także wytyczone ścieżki rowerowe.
Z Lanckorony niebieskim szlakiem można przejść do Kalwarii Zebrzydowskiej lub do Harbutowic.
Warto zaznaczyć, że w miasteczku znajdują się liczne pensjonaty oferujące noclegi, dlatego wycieczka nie musi być tylko jednodniowa.
Mimo , że na wycieczce byłyśmy z koleżanką na początku grudnia,spotkałyśmy sporo turystów. Wielu tylko zatrzymywało się na chwilę, aby zrobić zdjęcia i jechać dalej, ale część, tak jak my, pokusiła się o dłuższy spacer.
A po spacerze herbata w malutkiej, bardzo sympatycznej knajpce , znajdującej się w jednym z domków przy rynku.
Niby-Narnia, Sabina
Rynek w Lanckoronie, Sabina
Ruiny zamku, Sabina
Lanckorona, Sabina
Komentarze 2
2008-12-25
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

MM
05 luty 2009 10:19
Dla mnie to także bardzo klimatyczne miasteczko, atrakcyjne o każdej porze roku, znakomite miejsce aby się wyciszyć i odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Pozdrawiam :-)
Marta
05 luty 2009 08:10
Bylam w Lanckoronie.Panuje tu niespotykana cisza i spokoj.Ludzie sa bardzo przyjaznie nastawieni do turystow.Spotkalam wycieczke francuska.Jej uczestnicy byli bardzo zauroczeni tamtejsza architektura.Nic dziwnego na wielu robi ogromne wrazenie.
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024