Na zamku w Gniewie

zamek w Gniewie, Danusia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Czas nadrobić zaległości w opisach moich wycieczek. Co prawda, nie ma tego zbyt wiele, ale chcę być znowu na bieżąco. Lato w tym roku na Pomorzu raczej chłodne , więc cofnę się do wiosny. Pogoda wtedy była podobna do obecnej, a my obchodziliśmy naszą okrągłą, bo 30 rocznicę ślubu. Ten niecodzienny jubileusz spędziliśmy w Gniewie.

Już od dawna planowałam wycieczkę do tego miasteczka i zwiedzanie gniewskiego zamku . Jednak ten wyjazd to pomysł i organizacja mojego męża. To była taka rocznicowa niespodzianka dla mnie. Pomysł okazał się trafiony w dziesiątkę.

Zamek w Gniewie-nocą, Danusia
Zamek w Gniewie-nocą, Danusia

Nocowaliśmy w przyzamkowym hotelu , w części zwanej Pałacem Marysieńki. Ta nazwa może budzić zdziwienie. Ja także byłam bardzo zaskoczona, gdy okazało się ,że chodzi oczywiście o słynną Marysieńkę Sobieską, czyli Marię Kazimierę, żonę króla Jana III Sobieskiego. Otóż Jan Sobieski zanim został królem pełnił funkcję starosty w Gniewie. I właśnie wtedy, czyli w II połowie XVII wieku, wybudował dla niej dom. Nie był to jednak obecnie istniejący na tzw. przyzamczu, budynek hotelowy, prawdziwy stał w zupełnie innym miejscu i dziś już nie istnieje. Po tym wydarzeniu pozostała tylko nazwa, co też ma swój urok.

Sam wyjazd do Gniewu był dla mnie wspaniałą niespodzianką, a niezwykłym jego urozmaiceniem było… nocne zwiedzanie zamku z lampionami. Nigdy wcześniej nie byłam w żadnym zamku w nocy, takie zwiedzanie to była prawdziwa frajda i przygoda. Oczywiście zwiedzanie odbyło się pod okiem przewodnika , a spacerując po zamkowych krużgankach oświetlaliśmy sobie drogę jedynie lampionami. Można było wyobrażać sobie jak to niegdyś dworzanie poruszali się po zamkowych korytarzach, można było zabłądzić, choć „oko wykol”. Piękna panorama miasta nocą oraz dźwięki muzyki dochodzące z wewnętrznego dziedzińca dopełniały uroku chwili. Zamek w Gniewie ma niezwykły, zadaszony dziedziniec wewnętrzny, który bywa wykorzystywany jako sala balowa czy weselna. Tego dnia akurat odbywała się tam „Upiorna biesiada” , więc stroje gości oraz muzyka były utrzymane w tym klimacie. Fajnie było wędrować w półmroku zamkowymi krużgankami mając w tle muzykę z „Wakacji z duchami” , czy „Thriller’ Michaela Jacksona.

Zamek w Gniewie-nocą, Danusia
Zamek w Gniewie-nocą, Danusia

Rano wróciliśmy ponownie na zamek, by dokładniej obejrzeć go w świetle dnia. Ciekawe porównanie. W nocy wszystko wydawało się wielkie, ciemne i groźne. W dzień zamkowe otoczenie było bardziej przyjazne, choć poza standardowym zwiedzaniem zaliczyliśmy także wystawę narzędzi tortur. Zamek w Gniewie powstał na przełomie XIII i XIV wieku , był najpotężniejszą twierdzą krzyżacką na lewym brzegu Wisły. Potem stanowił siedzibę polskich starostów . W 1921 zamek spłonął w wielkim pożarze. Jego odbudowa trwała wiele lat, w zasadzie trwa nadal, choć większość zamkowych pomieszczeń jest już dostępna do zwiedzania i coraz bardziej atrakcyjna turystycznie. Tuż za zamkowymi murami znajdują się stajnie i tor na potrzeby organizowanych turniejów rycerskich. Funkcjonuje tu nawet Chorągiew husarska JMci Pana Mieczysława Struka i Drużyna Rycerska, której konne ćwiczenia w formowaniu szyku mieliśmy możliwość z daleka obserwować.

Zamek znajduje się na wzgórzu nad Wisłą. Można skorzystać z rejsu stateczkiem wycieczkowym, można podziwiać piękną panoramę okolic ( w pogodny dzień widać Kwidzyn po drugiej stronie Wisły!) lub przeprawić się promem na drugą stronę rzeki. Przeprawa promowa łączy Gniew z Janowem, a prom kursuje od wiosny do jesieni. Podczas naszego pobytu był jeszcze nieczynny.

Zamek w Gniewie nocą, Danusia
Zamek w Gniewie nocą, Danusia
Wewnętrzny dziedziniec, Danusia

Jednak Gniew to nie tylko zamek. Podczas krótkiego spaceru po miasteczku odkryliśmy jeszcze kilka ciekawych atrakcji. Na przykład Kamienicę Marysienki, w której według legendy, podczas pobytu w Gniewie, mieszkała Maria Kazimiera Sobieska. Na Rynku znajduje się także Kamienica, w której mieszkał Leon Wyczółkowski. Rynek otaczają piękne kamieniczki z podcieniami, wśród nich Kamienica Corrensów i Dom Pastora. Są też dwie studnie z ręczną pompą ,których historia sięga początków miasta. Przy Ratuszu można oglądać pomnik poświęcony bitwie pod Grunwaldem. Od 2010 r. miasto ma także dość niezwykłą maskotkę – Misia Maciusia, którego figurka znajduje się na ścianie kamienicy w pobliżu kościoła św. Mikołaja. Jego obecność ma związek z miejscową legendą, która głosi, że leśne zwierzęta z misiem na czele wymodliły pokój podczas bitwy polsko-szwedzkiej ,jaka miała miejsce w pobliżu Gniewu ( tzw. Bitwa dwóch Wazów). Miś Maciuś ma własną krawcową, która specjalnie dla niego szyje okolicznościowe ubranka. Przy ul. Sambora oprócz Misia znajduje się także Ogród Historii, w którym zgromadzono ciekawe pomniki związane z historią miasta. W mieście zachowało się także wiele fragmentów murów obronnych.

Biorąc pod uwagę, że Gniew to nieduże miasto, jego historia i obfitość lokalnych ciekawostek jest imponująca. Hasło reklamujące miasto brzmi „Opanuj Gniew” . Myślę, że podczas naszego pobytu w tej ciekawej miejscowości ,całkowicie opanowaliśmy Gniew, cokolwiek to znaczy. Śmiało mogę polecić taki jednodniowy wypad do Gniewu każdemu miłośnikowi historii ,zamków, szabel i kontuszy.

Wewnętrzny dziedziniec, Danusia
Wewnętrzny dziedziniec, Danusia
Wewnętrzny dziedziniec, Danusia
Wewnętrzny dziedziniec, Danusia
Wewnętrzny dziedziniec, Danusia
Wystawa Kowalstwa, Danusia
Wystawa Kowalstwa, Danusia
Sala Tortur, Danusia
Sala Tortur, Danusia
Sala Tortur, Danusia
Kaplica zamkowa, Danusia
Zamkowe ekspozycje, Danusia
Zamkowe ekspozycje, Danusia
Zamkowe ekspozycje, Danusia
Zamkowe ekspozycje, Danusia
Zamkowe ekspozycje, Danusia
Zamkowe ekspozycje, Danusia
v, Danusia
Zamkowe ekspozycje, Danusia
Zamkowe ekspozycje, Danusia
Zamek w Gniewie-krużganki, Danusia
Zamek w Gniewie-główne wejście, Danusia
Zamek w Gniewie-królewska gra w szachy, Danusia
Zamek w Gniewie- otoczenie zamku, Danusia
Zamek w Gniewie, Danusia
Zamek w Gniewie-tor turniejowy, Danusia
Zamek w Gniewie, plac turniejowy, Danusia
Zamek w Gniewie-plac turniejowy, Danusia
Zamek w Gniewie- na przyzamczu, Danusia
ćwiczenia drużyny rycerskiej, Danusia
Pałac Marysieńki, Danusia
 Pałac Marysieńki, Danusia
 Pałac Marysieńki, Danusia
Oznaczenie miejskiej trasy turystycznej, Danusia
Kamienica Marysieńki, Danusia
ULiczka przy Rynku, Danusia
Kamienice z podcieniami, Danusia
, Danusia
Kamiecie z podcieniami, Danusia
Podcienia, Danusia
Podcienia, Danusia
Miś Maciuś, Danusia
Miś Maciuś, Danusia
Ulica Sambora, Danusia
Ogród Historii, Danusia
, Danusia
Ogród Historii, Danusia
Ogród Historii, Danusia
Ogród Historii, Danusia
Ogród Historii, Danusia
Ogród Historii, Danusia
Ogród Historii, Danusia
Rynek, Danusia
Zabytkowe pompy miejskie, Danusia
Pomnik Pamięci poległych, Danusia
Ratusz, Danusia
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
Komentarze 8
2016-04-15
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika kasia ejsmont
kasia ejsmont
16 wrzesień 2016 08:53

Gniew faktycznie się zmienił. Po obejrzeniu pani relacji stwierdzam, że warto by było odświeżyć wspomnienia. Nocne zwiedzanie - bomba! No i podziwiam pani obowiązkowość. Ja utknęłam z relacjami z wycieczek i jakoś nie mogę ruszyć z miejsca. Pozdrawiam i przyłączam się do życzeń 🙂.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
22 sierpień 2016 19:32

O tak,niespodzianka była bardzo udana:-) Dziękuję wszystkim za życzenia:-)

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
22 sierpień 2016 19:32

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Śliczne zdjęcia Danusiu 🙂 Piękny Gniew, jeszcze piękniejszy niż wtedy gdy my tam byliśmy ostatni raz. Świetna niespodzianka od męża, szczególnie te nocne zwiedzanie musiało być niezwykłe. Za naszego pobytu chyba jeszcze Misia Maciusia nie było, za tomy z Gniewu mamy do dziś fajną pamiątkę - gniewne kufle na piwo 🙂  [/cytuj]

Gniewne kufle- fajny pomysł na promocję miasta. Nie trafiliśmy na nie,a szkoda.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
19 sierpień 2016 20:40

Oczywiście Danusiu ja też życzę Wam przy okazji rocznicy samych dobrych chwil i na przyszłość więcej takich niespodzianek, ale chyba Mąż Cię dobrze zna bo to już nie pierwsza taka fajna niespodzianka więc pewnie nie ostatnia 🙂

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
19 sierpień 2016 20:12

Wszystkiego naj z okazji rocznicy :-)

Prezent rzeczywiście ciekawy, a Gniew warty opanowania

fajny musi być klimat wtego miejsca w nocy

pozdrawiam

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
19 sierpień 2016 14:30

Świetny prezent rocznicowy (wszystkiego naj naj!), chyba mąż trafił w 10-tkę ;-)

Tyle już razy się do Gniewu wybieramy, jak sójka za morze. Może w końcu w nadchodzacy weekend się uda? W końcu ma być też letnia pogoda...

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
18 sierpień 2016 10:10

Śliczne zdjęcia Danusiu 🙂 Piękny Gniew, jeszcze piękniejszy niż wtedy gdy my tam byliśmy ostatni raz. Świetna niespodzianka od męża, szczególnie te nocne zwiedzanie musiało być niezwykłe. Za naszego pobytu chyba jeszcze Misia Maciusia nie było, za tomy z Gniewu mamy do dziś fajną pamiątkę - gniewne kufle na piwo 🙂 

Avatar użytkownika marian
marian
17 sierpień 2016 22:30

Piękne miasto z ciekawą historią.Nocne zwiedzanie zamku napewno dodaje uroku.Niestety nigdy nie miałem takiej  okazji .

Życzę Wam wszystkiego najlepszego z okazji tej okrągłej rocznicy ślubu.

Ostatnio edytowany: 2016-08-18 21:50

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024