Pałac Potockich w Kamesznicy

Pałac Potockich w Kamesznicy, Ola Dzitkowska
Klasyczny dwór z 1833 roku, gdzie zamieszkiwali Państwo Potoccy, obok Kancelaria z drewnianą wieżyczką, nieopodal Kosciółek " Na Grapce". Kościółek ten powstał dzięki Potockiej, gdyż obronną ręką uniknęła śmierci a mianowicie było to tak :  niezrównoważony psychicznie hrabia  Marceli Potocki gonił swą żonę jednego razu ze strzelbą i postrzelił ją.    Opamiętał się i na tę intencję na tym właśnie miejscu   Pani Potocka kazała wybodować sobie kaplicę pod wezwaniem  Świętej Teresy.
Pałac obecnie jest siedzibą Nadleśnictwa i nie jest przeznaczony do zwiedzania od wewnątrz, można jedynie podziwiać go zza płotu wraz z budynkami gospodarczymi oraz kancelarią.
Poniżej Pałacu znajduje się park dworski w stylu angielskim z niewielkim stawem, jednym małym oczkiem wodnym, pełen alejek o bogatym drzewostanie, w którym znajdują się lipy,  modrzewie, jawory i jesiony, 250- cio letnie sosny wejmutki, 150- letnia tuja i inne.
W drzewostanie parkowym znajduje się 60 drzew o wymiarach pomnikowych, w tym 8 sosen wejmutek, 27 modrzewi europejskich, 11 jaworów i 5 lip drobnolistnych, 6 świerków pospolitych, 2 jesiony wyniosłe i 1 buk zwyczajny. Spośród tych drzew na uwagę zasługuje  największy okaz modrzewia europejskiego w tej części Beskidów o obwodzie w pierśnicy 345 cm. Potężna sosna wejmutka o kandelabrowym pokroju  korony i obwodzie 510 cm rosnącą niegdyś w parku została powalona  wichorą w 1997 roku. Inna wejmutka o obwodzie 425 cm przy wjeździe do parku uschła w tym samym czasie.
wejście do parku, Ola Dzitkowska
, Ola Dzitkowska
, Ola Dzitkowska
, Ola Dzitkowska
obok kościółka na Grapce, Ola Dzitkowska
widok z Grapki, Ola Dzitkowska
brama cmentarna, Ola Dzitkowska
Kościół na Grapce pw. Św. Teresy, Ola Dzitkowska
, Ola Dzitkowska
staw w Parku, Ola Dzitkowska
wejście do suszarbi drewna w parku, Ola Dzitkowska
wewnątrz suszarni, Ola Dzitkowska
Tęcza nad Kamesznicą, Ola Dzitkowska
Źródełko Młodości w Kamesznicy Złatnej, Ola Dzitkowska
Źródełko Młodości , Ola Dzitkowska
Źródełko Młodości, Ola Dzitkowska
Avatar użytkownika Ola Dzitkowska
Ola Dzitkowska
Komentarze 4
2009-01-28
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Ola Dzitkowska
Ola Dzitkowska
05 luty 2009 08:45
To wspaniałe miejsce aby odpocząć i sie wyciszyć 🙂
Avatar użytkownika MM
MM
28 styczeń 2009 23:06
Kocham drzewa! Na pewno tam pojadę zwłaszca, że nie mam daleko.
Avatar użytkownika Ola Dzitkowska
Ola Dzitkowska
28 styczeń 2009 22:07
Miesce na prawdę godne uwagi, tylko bardzo smuci mnie fakt ,iż nawet Kancelaria nie jest udostępniona do zwiedzania a w Kościółóku na Grapce drzwi są otwarte jedynie w niedzielę na mszę świętą. Gdyby wszystkie obiekty były ogólnodostepne choćby i za opłatą to na pewno więcej turystów miało by pojęcie o istnieniu takich miejsc jak to...

28 styczeń 2009 13:48
Konto użytkownika zostało usunięte
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024