Wycieczka do Wilna

Wycieczka do Wilna, Sylwia Sienkiewicz
   Wyjazd na Litwę był dla mnie podróżą w pewnym sensie sentymentalną... Odwiedzałam ten kraj po raz drugi, przypominając sobie poszczególne miejsca oraz odkrywając je na nowo, bardziej dojrzale..
    Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Trokach, wybudowanego w XIVw.  na Jeziorze Galwe. Budowla została wzniesiona za panowania Witolda, Wilkiego Księcia Litewskiego, którego podobiznę również mamy okazję na zamku zobaczyć.Podziwiamy tu majestatykę gotyckiej twierdzy obronnej, a także bogate i różnorodne tematycznie sale książęce, z wystawami eksponatów z epoki. I tak, np. zwiedzamy sypialnię, skarbiec czy salę sądową.Miejsce zachwyca swą historią i pięknem krajobrazu.
     Sercem Litwy jest jej przepiękna, urokliwa stolica Wilno (miasto bliskie także Polakom). Zabytków Wilna nie sposób wymienić, ani zwiedzić w jeden dzień.
Spośród odwiedzanych miejsc przybliżę zaledwie kilka, wg mnie  najbardziej charakterystycznych :
  • barokowy kościół pw:, Św Piotra i Pawła na Antokolu; ufundowany przez Ludwika Michała Paca, posiadający przebogate zdobienia; charakterystycznym elementem wnętrza świątyni są żyrandol i kazalnica w kształcie łodzi Piotrowej.
  •  kościół pw Św Anny, jedna z niewielu budowli gotyckich w Wilnie, w sąsiedztwie świątyni pomnik Adama Mickiewicza, (wieszcz oparty o przeciętą w połowie kolumnę; ma ona symbolizować Polskę i Litwę, kraje bliskie sercu poety)
  • Góra Trzech Krzyży, na której wzniesiono trzy białe krzyże upamiętniające męczeńską śmierć trzech franciszkanów, straconych za wiarę; ze wzniesienia roztacza się przepiękny widok na miasto
  • Cmentarz na Rossie;zespół cmantarny w dzielnicy Rossa, na którym spoczywają Polscy żołnierze, wybitne osobistości Wilna oraz Matka i Serce Syna, czyli grób Marii Piłsudskiej wraz z sercem Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • Ostra Brama, brama miejska wzniesiona w stylu gotyckim, wraz z przylegającym fragmentem muru stanowi jedyną pozostałość fortyfikacji w mieście. We wnętrzu bramy znajduje się kaplica z Cudownym Obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, do którego pielgrzymują rzesze wiernych.
Moje wspomnienia z Litwy są tak naprawdę nie do opisania!!! Może się wydawać, że nie jest to miejsce zbyt ciekawe, bo ani szukać tu wrażeń ekstremalnych, ani egzotycznych,  ale posiada niesamowity, romantyczny klimat pozwalający przenieść się w czasoprzestrzeni i ujrzeć świat od zupełnie innej strony i w innych barwach. Miejsce przebogate w zabytki i interesującą historię.
Wilno jest miastem, w którym czuć polskość, w którym ta polskość nie zaginęła, gdyż swobodnie możemy się  w naszym języku porozumiewać. Ponadto możemy w całkiem rozsądnych cenach skosztować lokalnej kuchnii.
Bardzo serdecznie wszystkim polecam wyjazd na Litwę.
Zamek Krzyżacki w Trokach, Sylwia Sienkiewicz
Kościół pw św Anny, Sylwia Sienkiewicz
Ostra Brama, Sylwia Sienkiewicz
Panorama Wilna, widok z Góry Trzech Krzyży, Sylwia Sienkiewicz
 żyrandol w kształcie łodzi Piotrowej wewnątrz kościoła na Antokolu,, Sylwia Sienkiewicz
Fasada kościoła św Piotra i Pawła na Antokolu, Sylwia Sienkiewicz
Zbiór monet na zamku w Trokach, Sylwia Sienkiewicz
Podobizna Wilkiego Księcia Litewskiego Witolda, Sylwia Sienkiewicz
Zamek Krzyżacki w Trokach , Sylwia Sienkiewicz
Komentarze 0
2009-03-28
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Troki,

Wilno

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024