Chorwacja

panorama Budapesztu, w. z góry Gelerta, Jan Nowak

Dalmacja to jedna z najpiękniejszych krain w Europie, położona na południu Chorwacji, od Zadaru po Dubrownik. Jest tu łagodny klimat, wspaniała przyroda i bogata spuścizna kulturalna regionu. Miłosnicy kąpieli w ciepłym morzu i nurkowania w przejrzystej wodzie, znajdują tu miejsce dla siebie.

Stolicą Dalmacji jest Split,  którego starówka wyrosła na ruinach olbrzymiego pałacu - miasta zbudowanego dla rzymskiego cesarza Dioklecjana. Pamiątki po Rzymianach znajdujemy również w innych miastach, np. w Trogirze. Na samym dole Chorwacji (patrząc na mapę), leży Dubrownik - skarb Dalmacji, otoczony przez najpotężniejsze mury obronne na świecie.

Budapeszt, węgierski parlament, Jan Nowak
Budapeszt, węgierski parlament, Jan Nowak

Główne atrakcje Dalmacji: Zabytki Zadaru, Park Narodowy Paklenica, Park Narodowy Krka, Średniowieczne starówki Szybeniku i Trogiru, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, Pałac Dioklecjana w Splicie, Plaże i góry Makarskiej Riwiery oraz  wspomniany już Dubronik, dla wielu najpiękniejsze miasto świata.

 Naszą kwaterę mieliśmy w miejscowości Primosten, między Szybenikiem a Trogirem. Miejscowość położona na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, ze starówką zajmującą niemal okrągły półwysep, połączony z lądem w jednym wąskim miejscu. W najwyższym punkcie półwyspu, przy cmentarzu stoi masywny , przebudowany w 1760 r. kościół św. Jerzego.

Mostar, rzeka Neretwa, Jan Nowak
Mostar, rzeka Neretwa, Jan Nowak

Szybenik  to średniej wielkosci miasto (41 tyś. mieszkanców) z zabytkową starówką, i wspaniałą katedrą św. Jakuba, jednym z najcenniejszych kościołów  w Chorwacji. W pobliżu utworzono Park Narodowy Krka - idealne miejsce na jednodniowy wypad. Dzieje miasta były w przeszłosci bardzo burzliwe. W tych niespokojnych czasach powstały cztery twierdze- do dzisiaj zachowały się we fragmentach. Poczas ostatniej wojny jugosławiańskie wojsko ostrzeliwało miasto przez cztery lata (1991-1995).

Trogir to piękne miasteczka położone na przybrzeżnej wysepce, oddzielonej  tzw. Fosą od stałego lądu oraz Kanałem Trogiskim. Z obu stron prowadzą mosty. Zabudowa jest zwarta, a uliczki waskie i kręte. Malowniczego obrazu dopełniają pozostałości potężnych murów obronnych. Przez całe lato trwają imprezy związane z Trogirskim Latem Kulturalnym.

odbudowany most zburzony w czasie wojny 1991r., Jan Nowak
Mostar w Bośni i Hercegowinie, Jan Nowak
Medjugorje, Jan Nowak

Split stolica Dalmacji, to drugie po Zagrzebiu największe miasto Chorwacji, ma ok. 174 tyś. mieszkańców. Główna atrakcja to słynny pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana. Rezydencja cesarza Dioklecjana jest tak duża, że...jej nie widać. Całość sprawia wrażenie średniowiecznego miasta z antycznymi pozostałościami, otoczonego przez mury obronne, niż pałacu.

Zwiedzane miasta leżą przy Magistrali Adriatyckiej, która można pojechać wzdłuż wybrzeża od Zadaru , aż do Dubrownika.

, Jan Nowak
, Jan Nowak

Dubrownik - najpiękniejsze chorwackie miasto i jedno z najwspanialszych na świecie położone jest w południowej Dalmacji, blisko granicy z Czarnogórą. Początki Dubrownika siegają czasów prehistorycznych. W przeszłości Dubrownik-Ragusa był demokratycznym miastem-państwem, w którym dominowała bogata część społeczeństwa. Republika miała własną flagę, walutę i sieć przedstawicielstw dyplomatycznych w innych krajach.             Piekną starówkę otaczają gigantyczne mury obronne, dzięki którym Dubrownik nigdy nie został zdobyty w bezpośredniej walce, także w czasie wojny z Serbami w 1991 roku. Starówka niemal w całości powstała z kamienia - kamienne są domy i ulice, których nawierzchnia została przez stulecia wypolerowana do granic możliwości. Po murach można obejść miasto dookoła.

W czasie pobytu w Chorwacji pojechaliśmy  też do sąsiedniej Bośni i Hercegowiny, a  dokładnie do Medjugorje (sanktuarium ) oraz do Mostaru. Mostar znany nam bliżej z ciężkich walk jakie miały tam miejsce w czasie wojen na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, na terenach byłej Jugosławii. Ślady po walkach jeszcze dziś można spotkac.

Sanktuarium w Medjugorje- Bośnia i Hercegowina, Jan Nowak
Sanktuarium w Medjugorje- Bośnia i Hercegowina, Jan Nowak

Podróz  powrotną do Polski odbyliśmy przez Węgry, zatrzymując się na jeden dzień w Budapeszcie.

, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
przejścia po murze, Jan Nowak
Dubrownik, Jan Nowak
, Jan Nowak
na murze obronnym, Jan Nowak
Wielka Fontanna Onufrego, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
 w Dubrowniku, Jan Nowak
, Jan Nowak
kośc.św. Błażeja, Jan Nowak
ulica wypolerowana przez turystów, Jan Nowak
Ulica w Dubrowniku, Jan Nowak
Dubrownik, Jan Nowak
Dubrownik, mury obronne, Jan Nowak
, Jan Nowak
niedaleko Dubrownika, Jan Nowak
, Jan Nowak
most na drogowej Magistrali Adriatyckiej, Jan Nowak
odpoczynek, Jan Nowak
promenada, Jan Nowak
twierdza Kamerlengo, Jan Nowak
Radovanov portal, gł. wejście do świątyni, Jan Nowak
, Jan Nowak
widok z wieży(47m)katedry, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
trogir katedra św. Wawrzyńca, Jan Nowak
Trogir, Jan Nowak
przystań zaglówek, Jan Nowak
uliczka w Primosten, Jan Nowak
Primosten, kośc. św. Jerzego, Jan Nowak
uliczka do kośc. św. Jerzego, Jan Nowak
Primosten, Jan Nowak
półwysep z Primosten, Jan Nowak
kąpiel w czystych wodach adriatyku, Jan Nowak
, Jan Nowak
drzewo figowe, Jan Nowak
wybrzeże Adriatyku, Jan Nowak
okolica Primosten, Jan Nowak
kwatera w okolicy Primosten, Jan Nowak
, Jan Nowak
Komentarze 0
2009-08-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Primosten,Sibenik, Split, Dubrownik

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024