Bursztynowym Traktem.

Twierdza Pietropawłowska., Jan Nowak
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wycieczkę "Bursztynowym Traktem" odbyłem z BT Rainbow, w dniach od 10 - 18 sierpnia 2019r. Była to wyprawa wiodąca szlakiem najcenniejszych zabytków Północno-Wschodniej Europy. Kraje bałtyckie; Litwa, Łotwa, Estonia i Rosja są bogate we wspaniałe zabytki i piękno przyrody, stanowią znakomity przykład współistnienia i przenikania się dwóch kultur - łacińskiego Zachodu i bizantyjskiego Wschodu, kształtujących oblicze Europy.

Głównym etapem podróży było miasto Petersburg, jedno z najbogatszych w zabytki miast Europy. Petersburg w przeszłości stolica imperium rosyjskiego, a dziś symbol nowej Rosji. Mogliśmy oglądać pamiętające czasy carów imponujące sobory oraz wspaniałe pałace. Pałac Zimowy z Ermitażem, pałac Jusupowów, przebogate podmiejskie zespoły pałacowo - parkowe, Peterhof z fontanną "Wielka Kaskada" i Carskie Sioło z repliką "Bursztynowej  Komnaty".

Sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze., Jan Nowak
Sobór Narodzenia Pańskiego w Rydze., Jan Nowak

W planie podróży przewidziano też zwiedzanie miast - stolic; Rygi, Tallinna i Wilna, oraz  Pskowa, tu głównie istniejący tam kreml z soborem św. Trójcy. Znajduje się w nim najwiekszy na świecie ikonostas.

Ryga - pierwsza na trasie, stolica Łotwy, największe miasto położone nad Dźwiną w pobliżu ujścia do Bałtyku. Zamieszkuje ok.640 tys  osób.  Stare Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Główny ośrodek gospodarczo - przemysłowy Łotwy. Zwiedzanie miasta rozpoczęto spacerem  bulwarem Wolności do starówki z Basztą Prochową i Bramą Szwedzką, katedrami - katolicką i luterańską, zamkiem, zespołem kamieniczek Trzej Bracia, luterańskim kościołem św.Piotra, domem  Bractwa Czarnogłowych, Dom Kotów.

Warta przed pomnikiem Wolności., Jan Nowak
Warta przed pomnikiem Wolności., Jan Nowak

Tallinn - stolica Estoni, największe miasto zlokalizowane na brzegu Zatoki Tallińskiej. Ludności ok.683 tyś. osób. Tallin uniknął zniszczeń podczas II wojny światowej.W mieście istnieje podział na  Górne Miasto i Dolne Miasto. Ciekawsze obiekty tego pierwszego to; baszta Długi Herman, zamek Toompea, prawosławny sobór Aleksandra Newskiego, zbudowany w latach 1893 - 1900, luterańska katedra Toomkirik. Na Dolnym Mieście zwiedziliśmy rynek z Ratuszem, Aptekę Magistracką, kościoł św. Ducha, oraz oglądaliśmy dom Bractwa Czarnogłowych, zespół kamieniczek Trzy Siostry, basztę Gruba Małgorzata.

Wilno - stolica Litwy, było ostatnim etapem naszej podróży po stolicach krajów bałtyckich i Petersburga. Zwiedzanie rozpoczęto od koscioła św. św. Piotra i Pawła, cmentarza Na Rossie. Następnie przeszliśmy traktem spacerowym od Ostrej Bramy do Placu Katedralnego. Na spacerze starówką zwiedziliśmy kościół św. Teresy, dziedziniec  klasztoru Bazylianów, cerkiew św. Ducha, Ratusz i Plac Ratuszowy,  kościół św. Anny, Uniwersytet Wileński Stefana Batorego, pałac Prezydenta oraz Katedrę św. Stanislawa.  

Pomnik Wolności, Jan Nowak
Gmach Opery, Jan Nowak
Symbol łańcucha wolności stolic nadbałtyckich, Jan Nowak
Baszta prochowa, Jan Nowak
Domy Trzech Braci, Jan Nowak
Katedra protestancka, Jan Nowak
Dom Bractwa Czarnogłowych, Jan Nowak
, Jan Nowak
Ratusz, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
Symbol Miasta Rygi, Jan Nowak
Dom Kotów, Jan Nowak
przed Domem trzech Braci., Jan Nowak
, Jan Nowak
Tallinn, Sobór św.A.Newskiego., Jan Nowak
Mury miejskie, Jan Nowak
, Jan Nowak
Miasto Górne, Jan Nowak
, Jan Nowak
Ratusz w Tallinie., Jan Nowak
Domy Trzy Siostry, Jan Nowak
Dolne Miasto., Jan Nowak
Najstarsza apteka z 1402 roku., Jan Nowak
ORP Orzeł, internowanyw Tallinie, Jan Nowak
Brama Miejska, Jan Nowak
Gruba Małgorzata., Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
Bazar kwiatowy., Jan Nowak
Twierdza Pietropawłowska., Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
Grobowiec Piotra I w Soborze na terenie Twierdzy., Jan Nowak
Kaplica upamietniająca zamordowanie rodziny ostatniego cara Mikołaja II., Jan Nowak
Piotr I Wielki., Jan Nowak
Brama Szwedzka w Rydze., Jan Nowak
, Jan Nowak
Aurora, Jan Nowak
Sobór św. Izaaka, Jan Nowak
Wystrój Soboru św. Izaaka, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
Park w okolicy Soboru, Jan Nowak
Piotr I na placu Dekabrystów, Jan Nowak
Petersburg, przy głównym trakcie, Jan Nowak
Cerkiew Zbawiciela na Krwi,wybudowa na miejscu zabójstwa Aleksandra II, Jan Nowak
Jeden z mostów Newy, Jan Nowak
Rejs po Newie, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
Miejsce pochówku ostat.króla polskiego St.A.Poniatowskiego, w kość. św. Katarzyny, Jan Nowak
Ławra Aleksandra Newskiego, Jan Nowak
Sobór w Ławrze., Jan Nowak
, Jan Nowak
Cerkiew św. Mikołaja., Jan Nowak
Pałac Jusupowów, Jan Nowak
Komentarze 6
2019-08-11
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anja
08 wrzesień 2019 18:34

[cytuj autor='Marcin_Henioo'] Nasze 3 wycieczki z Rainbow, to było zawsze coś Super. Dlatego się nie dziwię, że Tobie też się tak podobało. W tym roku córa coś wspominała, że ma dosyć póki co zwiedzania Polski, i w 2020 chciałaby gdzieś zagranicę pojechać. Może zainspirowany Twoją wycieczką, udamy się w ten bursztynowy trakt...? [/cytuj

Skoro to ma być odskocznia od polskich wakacji to może coś trochę cieplejszego. Z Rainbowa to ja bym polecała Dalmatyńską eskapadę (10 dni głównie Chorwacja), Sycylia wyspa niezwykła 8 dni (to najmniej intensywna objazdówka na jakiej byłam co nie znaczy że mało zobaczycie, po prostu jest więcej czasu wolnego w danym miejscu, choć nie wiem czy Sycylię polecałabym na początek przygody z Włochami), Dookoła Hiszpanii 8 dni (dla typowych "zwiedzaczy" ale trzeba się liczyć z tym że trzeba będzie spędzić więcej czasu w autokarze z uwagi na wię ksze odległości między miejscowościami), Dookoła Grecji8 dni, Alpy i Lazurowe wybrzeże 10 dni (dobra opcja na majówkę); a jeśli chodzi o klimat bardziej zbliżony do Naszego to Rumunia szlakiem Drakuli nad Morze Czarne 10 (byle nie z p. Romanem🙂.

 

Edytowano: 2019-09-08 18:37:05

Marcin_Henioo
08 wrzesień 2019 16:12

Nasze 3 wycieczki z Rainbow, to było zawsze coś Super. Dlatego się nie dziwię, że Tobie też się tak podobało. W tym roku córa coś wspominała, że ma dosyć póki co zwiedzania Polski, i w 2020 chciałaby gdzieś zagranicę pojechać. Może zainspirowany Twoją wycieczką, udamy się w ten bursztynowy trakt...?

Maciej A
05 wrzesień 2019 10:12

Wspaniała wycieczka do krajów, których jeszcze nie odwiedzałem

Do zazdraszczania

Jan Nowak
03 wrzesień 2019 14:09

Pilotem tej wycieczki była pani, która podobno ten rejon obsługuje od  kilku już lat. Osobiście uważam, że jest dobrym pilotem, sprawnie prowadzącym wycieczkę, wykazała też dużo wiadomości z zakresu zwiedzanych miejscowości i obiektów. Jeśli chodzi o miejscowych przewodników, to wyróżniłbym panią z Petersburga, która przez cały pobyt w tym mieście i w Peterhofie oraz Carskim Siole,znakomicie przekazywała bogate informacje o zwiedzanych obiektach. Warto było pojechać na tą wycieczkę.

Anja
03 wrzesień 2019 08:11

A mógłbyś kilka słów napisać nt. pilota i przewodników miejscowych? Często jeżdżę z R. i coraz bardziej mi się repertuar wycieczek objazdowych zawęża, na opisaną przez Ciebie też kiedyś zerkałam ale ostatecznie się nie zdecydowąłam.

marian
02 wrzesień 2019 22:53

Wspaniała wycieczka i piękne miejsca zwiedziliście.Mi tylko Wilno znane.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Ryga

Tallinn

Petersburg

Petersburg

Peterhof i Carskie Sioło.

Psków

Wilno

Wilno

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024