Karlowe Wary
Karlowe Wary - miasto w zach. Czechach, nazywane najpiękniejszym uzdrowiskiem Czech. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, 2021 roku. Jedno z trzech uzdrowisk w tym rejonie. Pozostałe to; Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie. Naszym celem były Karlowe Wary i Mariańskie Łaźnie. Znaczna część miasta zajmują tereny górzyste. Znajduje się tu 79 gorących źródeł, z wodą mineralną o właściwościach leczniczych. Temp. wód waha się między 41 a 73 stp. C. Źródła ujęte są w specjalne kolumnady, odpowiednik polskich pijalni wód. Takich kolumnad w mieście jest pięć.
Historia Karlowych Warów datuje się od 1350 r. kiedy przyszły cesarz Karol IV postanowił przy odkrytym nad rzeką Tepla, gorącym źródle założyć osadę o nazwie Gorące Łaźnie, które z czasem przemianowano na Karlowe Wary, od imienia Karola. W historii miasta odnotowano zdarzenia które znacznie zmniejszyły atrakcyjność uzdrowiska. Były to powódź w 1582 r. pożar w 1604 r. oraz wybuchła wojna trzydziestoletnia w 1618 r. Odrodzenie uzdrowiska nastąpiło w XVIII wieku. Popularyzację uzdrowiska przyniosły pobyty szlachty saskiej, polskiej i rosyjskiej. W latach 1711 - 1712 dwukrotnie przebywał tu car Rosji Piotr Wielki.
Mariańskie Łaźnie. Drugie najsławniejsze uzdrowisko czeskie. Bogactwem balneologicznym jest ponad 130 zimnych źródeł mineralnych, tryskających w najbliższej okolicy, których 40 wykorzystuje się do celów leczniczych. Pierwsze sanatorium wzniesiono w 1786 r. Szybki rozwój w XIX w. przyciągnął wielu znakomitych gości. Osiem razy odwiedził M.Ł. angielski król Edward VII. W sierpniu 1904 r. był tu Kaiser Franz Josef I. Wielokrotnie bywali tu; Strauss, Kafka, Freud, Edison, Mark Twain oraz Fr. Chopin. Główny deptak stanowi Główna Kolumnada, 138 metrowa, powstała w latach 1888 - 1889. Tu odbywa się większość koncertów i występów artystycznych. Obok kolumnady znajduje się niezwykła Śpiewająca Fontanna, powstała w 1986 r. O każdej nieparzystej godzinie fontanna gra i tańczy w rytm muzyki klasycznej. Wieczorne pokazy połączone są z kolorową iluminacją świetlną.
Ołomuniec - miasto na Morawach, we wschodniej części Republiki Czeskiej. Stanowi historyczną stolicę Moraw. Ołomunieckie Stare Miasto jest drugim po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach. Ołomuniec jest siedzibą założonego w 1576 r. na bazie szkoły jezuickiej, Uniwersytetu Palackiego. Najstarszy na Morawach i drugi pod względem starszeństwa w Czechach. Wymienię kilka słynnych zabytków Ołomuńca: Kolumna Trójcy Przenajświętszej, wys. 35m. wpisana na listę UNESCO, Ratusz gotycki z zegarem astronomicznym, Katedra Św. Wacława ze 100 m. wieżą, wybudowana w latach1104 - 1141. Kaplica Św. Jana Sarkandra, zbudowana na miejscu dawnego więzienia w którym w 1620 r. był przetrzymywany i torturowany Jan Sarkander. Kolumna Mariacka na tzw. Dolnym Rynku.