ZAMEK KOST- CZESKI RAJ

, marian

Jeden z ciekawszych czeskich zamków średniowiecznych stojący na piaskowcowej skale w miejscu styku trzech dolin. Zamek ten został założony najprawdopodobniej przez Beneša z Vamberku przed rokiem 1349. Dominującą częścią warowni jest tzw. Biała Wieża – której podstawę tworzy nieregularny czworokąt, co pozwala z jednego miejsca dostrzec jednocześnie wszystkie jego cztery rogi. Najstarszą częścią zamku jest Stary Pałac oraz Czerwona Wieża (kiedyś faktycznie była pomalowana na czerwono), w której znajduje się zamkowa kaplica. Nowa kaplica i dziedziniec pochodzą z 1419 r. Zamek miał szczęście do właścicieli i w bardzo dobrym stanie zachował się do dziś. Wystarczy spojrzeć na jego potężne mury, które do dziś budzą respekt. Dlatego też zamek ten był długo uważany za ważny obiekt strategiczny – na tyle ważny, że w roku 1866 pruski wywiad sporządził zdjęcia zamku, które obecnie są najprawdopodobniej najstarszymi zdjęciami czeskiego zamku jakie istnieją! Po II wojnie światowej na zamku przeprowadzono szereg prac renowacyjnych. Dziś jest on prywatną własnością rodu Kińskich i jest udostępniony do zwiedzania. Część zamkowych zbiorów też jest własnością tej znanej czeskiej rodziny szlacheckiej. Ród ten zapisał się w historii Czech przywiązaniem do czeskości oraz tym, że w okresie odrodzenia narodowego czynnie wspierał ten ruch .Dla zwiedzających przygotowano dwie trasy:

  • I – Rodzina Kińskich w Czechach – w ramach tej trasy możemy się zapoznać z historią tego szlacheckiego rodu oraz obejrzeć takie pomieszczenia zamku jak zbrojownia, pomieszczenia mieszkalne oraz czarną kuchnię (czarna kuchnia – brzmi to może tajemnicza ale jest to po prostu prawdziwa wyposażona średniowieczna kuchnia, czarna dlatego, że nie ma w niej okien).
  • II – Sala tortur – w trakcie tej trasy zapoznamy się z prawem gardłowym w XVI i XVII w. obejrzymy prawdziwą salę tortur, kolekcję broni, zamkową kaplicę oraz ekspozycję poświęconą badaniom archeologicznym na terenie zamku.
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
Komentarze 1
2012-05-25
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

toja1358
01 listopad 2012 21:18

Niestety, nie miałam okazji zwiedzić tego zamku,  a szkoda. W Czechach jest wiele ciekawych miejsc i pięknych zamków. Kiedyś wędrowaliśmy prawie dwa tygodnie po tym gościnnym kraju. Może znajdę trochę czasu, żeby wstawić wycieczkę, bo uważam, że Czechy są warte zwiedzania.

Zwiedzone atrakcje

PODKOST

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024