W sercu Puszczy Knyszyńskiej - Supraśl

Widok na Monaster z Bulwarów Wołkowa, allie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Podlasie to był rejon Polski zupełnie przeze mnie nieodkryty. Na szczęście zmieniło się to w tym tygodniu. Co prawda w żadnym wypadku nie mogę powiedzieć, że poznałam tę krainę - raczej zaledwie jej "liznęłam", ale dobre i to. Dzięki nagłemu impulsowi ruszenia w nieznane do tej pory tereny poznałam Supraśl - przeurocze, ciche miasteczko, które zapewni chwilę wytchnienia każdemu zmęczonemu wielkomiejskim zgiełkiem.

Położony w sercu Puszczy Knyszyńskiej Supraśl oferuje nie tylko wspaniałe przyrodniczo tereny służące aktywnemu wypoczynkowi (szlaki piesze, rowerowe i wodne), ale też kilka perełek dla miłośników zwiedzania zabytków oraz dla tych chcących dowiedzieć się czegoś o dawnym rzemiośle.

Dom typowy dla zabudowy Supraśla, allie
Dom typowy dla zabudowy Supraśla, allie

Sama zabudowa Supraśla to wspaniała odmiana dla każdego mieszczucha; większość zabudowań stanowią charakterystyczne parterowe drewniane domy, w których niegdyś zamieszkiwali tkacze; od połowy XIX miasteczko było bowiem prężnym ośrodkiem włókiennictwa. Sama miejscowość powstała pół tysiąca (!) lat temu jako przyklasztorna osada. Odbudowane i zrekonstruowane obiekty prawosławnego Monasteru stanowią bardzo ważny punkt architektoniczny (i rzecz jasna - turystyczny) miasta.

Będąc w Supraślu pod żadnym pozorem nie można pominąć lokalnego Muzeum Drukarstwa i Sztuki Papierniczej, efektu pasji i pracy kilku zapaleńców tradycyjnego papiernictwa. Muzeum nie jest duże, ale w pełni "interaktywne" - pod okiem jednego z gospodarzy można sobie w nim wykonać własny arkusz czerpanego papieru, wydrukować tradycyjnym sposobem stronicę z jednego z tutejszych zabytków pśmiennictwa oraz obejrzeć linotyp - prawdziwy kombajn drukarski, którego wynalazca był nazywany drugim Guttenbergiem, gdyż jego maszyna była prawdziwym kamieniem milowym w rozwoju drukarstwa.

Dom typowy dla zabudowy Supraśla, allie
Dom typowy dla zabudowy Supraśla, allie

Tuż obok Muzeum Drukarstwa znajduje się Muzeum Ikon. Jego zbiory z pewnością są godne uwagi, jednak sposób organizacji zwiedzania nie sprzyja indywidualnej, niespiesznej kontemplacji dzieł - co pół godziny są do środka wpuszczane kilku-, kilkunastoosobowe grupy, którym tempo przechodzenia do kolejnych (wg mnie zbyt małych) sal narzuca przewodniczka.

Spragnieni wrażeń kulturalnych powinni koniecznie udać się do supraskiego Teatru Wierszalin, który wziął swą nazwę od podlaskiej osady, którą założył w latach 30. XX w. Eliasz Klimowicz, znany jako „prorok Ilja”. Założył on grupę religijną i był jej samozwańczym prorokiem. Wierszalin miał być według Klimowicza nową stolicą świata, ściągali tu licznie pielgrzymi m.in. z Nowogródczyzny i Wołynia. Prorok i jego wyznawcy są bohaterami jednego z przedstawień Wierszalina.

Pałac Bucholtza, allie
Pałac Bucholtza i jego najważniejszy lokator, allie
Fragment portyku Pałacu Bucholtza, allie

Ci o zainteresowaniach kulinarnych (lub po prostu głodni) znajdą w Supraślu możliwość skosztowania regionalnych potraw z ziemniaków, czyli babki ziemniaczanej i kartaczy. Na pewno warto też wstąpić do restauracyjki "Tatarskie Przysmaki", w których można zjeść chaczapuri, manty i almałyk, oraz wypić niepowtarzalna kawę parzoną w tygielku.

Odwiedzajcie Supraśl! Polecam to  miejsce całym sercem.

Wnętrze Pałacu Bucholtza - obecnie siedziby Liceum Plastycznegu, allie
Wnętrze Pałacu Bucholtza - obecnie siedziby Liceum Plastycznegu, allie

 

Park wokół Pałacu Bucholtza, allie
Widok na tzw. Dom Ogrodnika, allie
Cerkiew Zwiastowania NMP., allie
Teren Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa, allie
Teren Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa, allie
Widok na Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa, allie
Modernistyczny Dom Ludowy, allie
Siedziba Teatru Wierszalin, allie
Wnętrze Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu, allie
Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu, allie
Eksponat ze zbiorów Muzeum Ikon, allie
Eksponat ze zbiorów Muzeum Ikon, allie
Widok na rzekę Supraśl - szlak żółty, allie
Widok na rzekę Supraśl - szlak żółty, allie
Rowerowo-pieszy szlak żółty w Supraślu, allie
Wodok na Zalew Zajma w centrum Supraśla, allie
W Puszczy Knyszyńskiej, allie
Komentarze 6
2017-07-04
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Joanna
11 lipiec 2017 13:44

Pozostaje mi tylko potwierdzić, że to piękne miejsce. Znam je bardzo dobrze, a jednak musze przyznać, że nie wszystkie atrakcje zwiedziłam.

marian
11 lipiec 2017 07:54

Piękne miejsce znane mi  tylko  z Psz.Pozdrawiam.

allie
10 lipiec 2017 19:38

Dziękuję za powitanie i komentarze. Fajnie być w gronie podobnych zapaleńców; widzę, że niektórym z Was częstotliwością wypraw na pewno nie dorównam, ale postaram się wrzucać swoje relacje 🙂

Ten wycieczkowy spontan to u mnie taki mocno zaplanowany bywa; nawet jeśli podejmuję decyzję o wyjeździe dość nagle, to zawsze sprawdzam, co ciekawego można w danym miejscu zobaczyć - tak, by jak najmniej przeoczyć. 

Danusia
10 lipiec 2017 11:25

Ciekawa relacja z bardzo ciekawego miejsca. Niestety, dla mnie zupełnie nieznanego,choć zdarzało mi się bywać w pobliżu Supraśla. Sporo informacji. Podoba mi sie taki wyjazd " na spontanie".Chyba nigdy jeszcze tego nie doświadczyłam. Może warto spróbowac? Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do pisania kolejnycn relacji.

Edytowano: 2017-07-10 11:26:01

Anna Piernikarczyk
10 lipiec 2017 07:53

Witaj u nas 🙂 Super miejsce, też niedawno je poznawalismy a było dla nas zupełnie odległe wtedy. Bardzo nam się spodobało, podobnie jak Tobie!

mokunka
09 lipiec 2017 20:57

Pięknie opisujesz rejony mi nieznane .Wiele ciekawostek odwiedziłaś. Muzeum Drukarstwa musi być niezwykle atrakcyjne (zwiedzałam kiedyś analogiczne w Pszczynie , które istnieje pod nazwą Muzeum Prasy Sląskiej). Natomiast Muzeum Ikon i inne odwiedzone miejsce wydają byc się interesujące. Fajnie, ze je opisałaś i obfociłaś. 

Witam na PSz 🙂 pozdrawiam 🙂

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024