Skansen - Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, allie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ta relacja to zaległość z ubiegłego roku - jak ten czas leci! W Ciechanowcu byliśmy pod koniec urlopu przejazdem. Nie spodziewaliśmy się w sumie, że zastaniemy w nim aż tak wspaniałą atrakcję. 

Tamtejsze Muzeum Rolnictwa to miejsce, które zrobi wrażenie na każdym szukającym śladów przeszłości i ciekawym tego, jak żyło się na wsi w dawnych czasach. Skansen jest zlokalizowany w ciechanowieckim zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku, odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969. Na jego pokaźnym terenie znajduje się i park, i staw, i spory ogród z ciekawym zielnikiem. Natomiast wśród obiektów architektury składających się na muzeum są klasycystyczny pałac, oficyna, stajnie, wozownia, działający młyn wodny i leśniczówka. No i przede wszystkim autentyczne, sprowadzone z najróżniejszych miejsc w Polsce domki, chaty i chałupy, a także drewniany kościółek - w pełni wyposażony i wyglądający, jakby wciąż odwiedzali go wierni. Można powiedzieć, że to kompletna spora wieś, wyrwana gdzieś z przeszłości i przeniesiona w czasie i przestrzeni.

Wozownia, allie
Wozownia, allie

Wnętrza obiektów są udostępniane do zwiedzania, a niektóre chaty są nawet przystosowane do przyjmowania gości - zorganizowano w nich kwatery turystyczne. Skansen ten wyróżniają także piękne ogródki przydomowe, którymi oczywiście byłam zachwycona jako fanka wiejskich ogrodów. Są też typowe wiejskie budynki gospodarcze: spichlerze, stodoły czy obory. Wśród odtworzonych pieczołowicie zagród pasą się swobodnie zwierzęta domowe, np. kozy, owce, gęsi czy indyki. Lokatorem skansenu jest również osioł. 

Dodatkową, zupełnie niespodziewaną przez nas atrakcją muzeum była umieszczona w zabytkowym dworku wielka, licząca tysiące eksponatów, kolekcja pisanek - można spędzić długie kwadranse podziwiając te sprowadzone również spoza granic Polski okazy i kunszt ich twórców. 

Dom mieszkalny, allie
Dom mieszkalny, allie

W ogóle na pobyt w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu można z powodzeniem przeznaczyć cały dzień, traktując go nie tylko jako okazję do zwiedzania, ale do odpoczynku po prostu, bo to przepiękne miejsce bardzo temu sprzyja. My byliśmy zachwyceni. A trzeba dodać, że w Muzeum często odbywają się przeróżne ciekawe wydarzenia i okolicznościowe imprezy plenerowe. 

Dom podcieniowy, allie
, allie
Kościółek, allie
Wnętrze kościoła, allie
Jedna z chat, allie
Gołębnik, allie
Jedna z chat, allie
Wnętrze chaty, allie
, allie
Wnętrze chaty, allie
Wnętrze chaty, allie
Na bogato :), allie
, allie
To lubię!, allie
Dworek: muzeum i kawiarnia, allie
Wnętrze dworku, allie
Wnętrze dworku, allie
Muzeum pisanek, allie
Muzeum pisanek, allie
Muzeum pisanek, allie
Muzeum pisanek, allie
Wędzarnia, allie
, allie
Był sobie dziad i baba..., allie
Ule, allie
Pasieka, allie
, allie
Wiatrak, allie
Jedna z chałup, allie
Młyn, allie
We młynie, allie
We młynie, allie
We młynie, allie
We młynie, allie
We młynie, allie
Trochę buchalterii, allie
Staw, allie
, allie
W parku, allie
Avatar użytkownika allie
allie
Komentarze 7
2020-09-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika tomtur
tomtur
20 wrzesień 2021 23:36

Mieliśmy w planach ten skansen. Teraz po Twej bardzo ciekawej relacji wpisujemy na listę priorytetową ale ... obok wielu ciekawych miejsc w Polsce.

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
10 lipiec 2021 20:13

Fajna sprawa

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
02 lipiec 2021 10:04

Piękne Muzeum, bardzo mi się podoba, nigdy nie byliśmy niestety

Avatar użytkownika allie
allie
01 lipiec 2021 22:09

[cytuj autor='Joanna']Sama trochę maluję (piszę). Teraz to może nie na czasie, ale tu pokazywałam efekty: https://podroze.polskieszlaki.pl/wasze-podroze/12541,muzeum-lipskiej-pisanki[/cytuj]

Oj, jesteś prawdziwym fachowcem! A właściwie powinnam powiedzieć - artystką. Piękne są Twoje pisanki 🙂

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
25 czerwiec 2021 15:16

[cytuj autor='allie']Oj, to musiało wtedy być podwójnie fajnie 🙂 A na czym to pisankowe skrzywienie polega? 🙂[/cytuj]

Sama trochę maluję (piszę). Teraz to może nie na czasie, ale tu pokazywałam efekty: https://podroze.polskieszlaki.pl/wasze-podroze/12541,muzeum-lipskiej-pisanki

Avatar użytkownika allie
allie
22 czerwiec 2021 19:50

[cytuj autor='Joanna']Lubię wszelkie skanseny, a ten w Ciechanowcu szczególnie mi się podoba.  Może dlatego, że trafiliśmy tam na noc muzeów, gdy uruchomiono młyńskie koło, a część maszyn rolniczych jeździła po terenie przed pałacem. W połączeniu z ogródkami i zwierzętami, o których piszesz, sprawiło to, że skansen ożył na całego.A jechałam tam głównie dla pisanek 🙂, bo mam swoje osobiste skrzywienie w tym kierunku.[/cytuj]

Oj, to musiało wtedy być podwójnie fajnie 🙂 A na czym to pisankowe skrzywienie polega? 🙂

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
21 czerwiec 2021 11:32

Lubię wszelkie skanseny, a ten w Ciechanowcu szczególnie mi się podoba.  Może dlatego, że trafiliśmy tam na noc muzeów, gdy uruchomiono młyńskie koło, a część maszyn rolniczych jeździła po terenie przed pałacem. W połączeniu z ogródkami i zwierzętami, o których piszesz, sprawiło to, że skansen ożył na całego.

A jechałam tam głównie dla pisanek 🙂, bo mam swoje osobiste skrzywienie w tym kierunku. 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024