Puszcza Knyszyńska - fragmenty

poziomki, Joanna

Na terenie Puszczy Knyszyńskiej w 150. rocznicę Powstania Styczniowego leśnicy utworzyli ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Szlakiem Powstania Styczniowego” o długości 72 km. Marzy mi się, żeby kiedyś przewędrować całą ścieżkę. Tymczasem postanowiliśmy przejść choć mały kawałek tej trasy.

Jedziemy do Czarnej Białostockiej, gdzie przy siedzibie Nadleśnictwa powinien być początek ścieżki. Początek rzeczywiście jest, ale na zagrodzonym terenie, a w dniu wolnym od pracy bramę Nadleśnictwa zastajemy zamkniętą. Przez płot robię zdjęcia pierwszej tablicy opisującej historię kolejki wąskotorowej.

początek ścieżki, Joanna
początek ścieżki, Joanna

Trasa ścieżki prowadzi w kierunku Buksztelu, dawnej wsi będącej obecnie częścią Czarnej Białostockiej. Podjeżdżamy kawałek samochodem, żeby ominąć mało ciekawy odcinek biegnący przez miasto, parkujemy przy przydrożnym barze, mijamy Buksztel i zagłębiamy się w puszczę. Trzymając się oznaczeń wytyczających ścieżkę Szlakiem Powstania Styczniowego dochodzimy do Rezerwatu Taboły.

W pobliżu jest Góra Powstańców – cel naszej wycieczki. Próbuję tam dojść. Jednak droga w kierunku, który pokazuje leśny drogowskaz kończy się po chwili, a zaczyna się teren niedostępny, zarośnięty krzakami i pokrzywami, a do tego podmokły. Bardziej przedzierając się niż idąc zaczynam przyglądać się śladom odciśniętym w błotnistym podłożu. Zastanawiam się czy mam spodziewać się za chwilę spotkania z łosiem czy może raczej z dzikiem. Gdy drogę zastępuje mi jeszcze zwalone drzewo poddaję się i wracam na porządną drogę do reszty rodziny. Nie wątpię, że było to dobre miejsce na powstańcze obozowisko.

, Joanna
, Joanna

Wkrótce dochodzimy do wiaty i kolejnej tablicy informacyjnej. Robimy krótki postój i częściowo inną, a częściową tą samą trasą wracamy. Po drodze podjadamy poziomki i podziwiamy piękno puszczańskiej przyrody.

Według opisów ścieżka jest dostępna zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Mogę dodać od siebie, że na odcinku, który przeszliśmy jest dostępna również dla dziecinnego wózka– pomijając tylko małe odejście w bok do Góry Powstańców. Jest też dobrze oznakowana.

, Joanna
oznakowanie ścieżki, Joanna
dzika róża, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
droga przez puszczę, Joanna
poziomka, Joanna
, Joanna
wawrzynek wilczełyko, Joanna
, Joanna
Rezerwat Taboły, Joanna
dziurawiec, Joanna
mała turystka w wielkim lesie, Joanna
naparstnica, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
droga(?!) do Góry Powstańców, Joanna
, Joanna
, Joanna
mrowisko, Joanna
miejsce pamięci poświęcone Powstańcom Styczniowym, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
miejsce odpoczynku na trasie, Joanna
leśny toj-toj..., Joanna
 a wewnątrz gniazdo os, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
paprocie, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
Komentarze 5
2017-07-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Joanna
18 lipiec 2017 11:03

[cytuj autor='Anja']Ależ apetycznie wyglądają te poziomki🙂[/cytuj]

One nie tylko wyglądały apetycznie. Zaraz po zrobieniu zdjęcia osobiście to sprawdziłam. Mniam, mniam...

 

Anja
17 lipiec 2017 13:15

Ależ apetycznie wyglądają te poziomki🙂

allie
14 lipiec 2017 20:58

Potwierdzam, że Puszcz Knyszyńska to kraina motyli. Pięknie tam. Fajnie jest mieć tak piękne tereny w zasięgu jednodniowej wycieczki 🙂

Edytowano: 2017-07-14 20:58:56

Danusia
13 lipiec 2017 08:35

Bardzo ciekawa ścieżka przyrodnicza. I wspaniałe zdjęcia motyli. Puszcza pewnie kryje w sobie wiele takich okazów. Świetnie,że pokazujesz nam  te mało znane nam regiony Polski.

mokunka
12 lipiec 2017 18:47

Joanno opisujesz miejsca mi odległe i powiem, iż narazie niestety nieznane. Piękne foty i szczytna idea. U nas w związku z rocznicami Powstania Styczniowego odbywaja się rajdy...

Ścieżki przygotowane przez Nadleśnictwa są na ogół bardzo interesujące. Sporo ostatnio takich miejec. I dobrze .

pozdrawiam 🙂

Zwiedzone atrakcje

Puszcza Knyszyńska

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024