Puszcza Knyszyńska - fragmenty

Na terenie Puszczy Knyszyńskiej w 150. rocznicę Powstania Styczniowego leśnicy utworzyli ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Szlakiem Powstania Styczniowego” o długości 72 km. Marzy mi się, żeby kiedyś przewędrować całą ścieżkę. Tymczasem postanowiliśmy przejść choć mały kawałek tej trasy.
Jedziemy do Czarnej Białostockiej, gdzie przy siedzibie Nadleśnictwa powinien być początek ścieżki. Początek rzeczywiście jest, ale na zagrodzonym terenie, a w dniu wolnym od pracy bramę Nadleśnictwa zastajemy zamkniętą. Przez płot robię zdjęcia pierwszej tablicy opisującej historię kolejki wąskotorowej.

Trasa ścieżki prowadzi w kierunku Buksztelu, dawnej wsi będącej obecnie częścią Czarnej Białostockiej. Podjeżdżamy kawałek samochodem, żeby ominąć mało ciekawy odcinek biegnący przez miasto, parkujemy przy przydrożnym barze, mijamy Buksztel i zagłębiamy się w puszczę. Trzymając się oznaczeń wytyczających ścieżkę Szlakiem Powstania Styczniowego dochodzimy do Rezerwatu Taboły.
W pobliżu jest Góra Powstańców – cel naszej wycieczki. Próbuję tam dojść. Jednak droga w kierunku, który pokazuje leśny drogowskaz kończy się po chwili, a zaczyna się teren niedostępny, zarośnięty krzakami i pokrzywami, a do tego podmokły. Bardziej przedzierając się niż idąc zaczynam przyglądać się śladom odciśniętym w błotnistym podłożu. Zastanawiam się czy mam spodziewać się za chwilę spotkania z łosiem czy może raczej z dzikiem. Gdy drogę zastępuje mi jeszcze zwalone drzewo poddaję się i wracam na porządną drogę do reszty rodziny. Nie wątpię, że było to dobre miejsce na powstańcze obozowisko.

Wkrótce dochodzimy do wiaty i kolejnej tablicy informacyjnej. Robimy krótki postój i częściowo inną, a częściową tą samą trasą wracamy. Po drodze podjadamy poziomki i podziwiamy piękno puszczańskiej przyrody.
Według opisów ścieżka jest dostępna zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Mogę dodać od siebie, że na odcinku, który przeszliśmy jest dostępna również dla dziecinnego wózka– pomijając tylko małe odejście w bok do Góry Powstańców. Jest też dobrze oznakowana.


