Niechorze

Niechorze, allie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Niechorze po Trzęsaczu było drugim celem mojej wycieczki tej pięknej (mimo brzydkiego, deszczowego początku) soboty. Jest to typowo letniskowa wioska, tętniąca życiem latem, a zamierająca poza sezonem. Z takim charakterem miejscowości wiąże się, niestety, jej niezbyt bliska mojemu sercu, nieco odpustowa estetyka - wielokolorowe kramy z pamiątkami w kiepskim guście to nie to, co uwielbiam, ale rozumiem, że póki co są i jeszcze jakiś czas będą nieodłączną częścią klimatu polskich letnisk 🙂 Ja zawsze wypatruję w takich miejscach obiektów, które zachowały stary styl, albo nowych, ale stworzonych z estetycznym wyczuciem. W Niechorzu udało mi się wypatrzyć coś z tej pierwszej grupy; starą willę, dawną zagrodę oraz niezwykle klimatyczny pensjonat Neptun z gąskami na fasadzie - może w niezbyt gustownym kolorze, ale niosący ze sobą retro smaczek.

W planie zwiedzania była oczywiście latarnia, uważana za jedną z najładniejszych na zachodnim wybrzeżu. I zapewne jedna z najwyższych, co odczułam we własnych nogach i płucach; o ile mnie pamięć nie myli, na laternę wiedzie około 600 schodków. Zrobienie zdjęć z platformy dla takiego tchórza wysokościowego jak ja było nie lada wyczynem, tym bardziej, że wiatr mocno nadwerężał poczucie stabilności. Ale było warto się spiąć, a widoki z latarni są przepiękne.

Latarnia od strony południowej, allie
Latarnia od strony południowej, allie

Po zejściu z latarni udałam się do atrakcji, której byłam niezwykle ciekawa - niechorskiej motylarni. Motylarnia to położony tuż przy latarni niewielki, półkolisty pawilon, w którym panują trudne do zniesienia dla człowieka z naszej szerokości geograficznej warunki, jeśli chodzi i temperaturę i wilgotność; jest tak gorąco i wilgotno, że zaparowują okulary, obiektywy aparatów, a częściowo nawet gabloty edukacyjne. Nawet w największy upał pawilon jest stale dogrzewany. Wszystko to po to, by mogli tu przeżyć jego najważniejsi mieszkańcy - motyle.

Zgromadzonych osobników nie jest może dużo, ale i tak robią ogromne wrażenie, zwłaszcza na dzieciach 🙂 Motyle różnych odmian i gatunków latają sobie swobodnie po całym pawilonie, żerują na specjalnie dla nich wykładanych, zawsze świeżo pokrojonych, owocach i przysiadają na czym popadnie; kwiatach, gałązkach krzewów, no i na zachwyconych tym faktem ludziach 🙂 Widok stukilogramowego osiłka, rozanielonego, bo motyl usiadł mu na głowie - bezcenny 🙂

Latarnia, allie
Latarnia, allie

Moje serce natychmiast podbił jeden z lokatorów - motyl morpho peleides, zwany potocznie morpho blue, czyli okaz o elektrycznie niebieskich skrzydłach z czarną obwódką - najbardziej ruchliwy i najtrudniejszy do uchwycenia okiem obiektywu. Nie ujmując niczego naszym rodzimym bielinkom i paziom królowej - ten robi królewskie wrażenie. Polecam tę atrakcję z całego serca - jeśli ma się ograniczony czas na zwiedzanie Niechorza, można ominąć tzw. gabinet figur woskowych i spędzić więcej czasu w magicznym świecie motyli. W Niechorzu można również obejrzeć park miniatur latarni morskich, ale stwierdziłam, że wolę te latarnie obejrzeć w naturalnej wielkości 🙂

Latarnia od strony północnej, allie
Widok z latarni na Bałtyk i jezioro Liwia Łuża, allie
W motylarni, allie
W motylarni, allie
W motylarni, allie
W motylarni, allie
W motylarni, allie
Motyle, allie
Motyle, allie
Motyle na obiedzie, allie
Motyle, allie
Motyle, allie
Motyle, allie
Mój faworyt, czyli morpho blue, allie
Motyle, allie
Motyle, allie
Stary domek w Niechorzu, allie
Stara zagroda rodziny Kosińskich w Niechorzu, allie
Uliczka w Niechorzu, allie
Pensjonat
Kolejka retro, allie
Komentarze 8
2017-09-02
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Joanna
18 wrzesień 2017 16:36

Jestem zachwycona motylami. Podoba mi się wszystko co z motylami związane, a te są wyjątkowo piękne.

Anna Piernikarczyk
18 wrzesień 2017 10:05

Piękne zdjęcia motyli! 🙂 Super miejsce 

Anja
18 wrzesień 2017 07:32

Niestety motylarnia była nieczynna jak byłam, patrząc na Twoje zdjęcia chętnie bym się wybrała.

https://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,9205,park-miniatur-latarni-morskich-w-niechorzu.html

Maciej A
17 wrzesień 2017 21:18

Nadmorska miejscowość, charakterystyczny klimat, piękny widok z latarni i ślicznie obfocone motyle.

To mi się podoba

mokunka
17 wrzesień 2017 20:26

[cytuj autor='allie'] Mokunko, dla chcącego nic trudnego, tym bardziej dla Ciebie 🙂[/cytuj]

Dzięki allie za miłe słowa 🙂. Ja wbrew pozorom tak baaardzo dużo nie jeżdzę, choć rzecz jasna czuję się krajtroterką ! Lubie wracać w znane mi okolice , zawsze coś odkryje ciekawego . Troche zwiedziłam, natomiast są regiony, które jeszcze na mnie czekają....i zapewniam cię jest tego jeszcze sporo.

pozdrawiam 🙂 w ten deszczowy i mglisty dzień

 

allie
17 wrzesień 2017 17:43

[cytuj autor='mokunka']Bardzo ciekawy wyprawa allie. Nie znam Niechorza, toteż z wielką ciekawością przeczytałam wszystko co nam opowiedziałaś. Latarnia morska super, gratuluję wdrapania się po schodach!Motylarnia  rewelacja. Piękne, barwne miesce. Dobrze ,że je nam pokazałaś. Może kiedyś i mnie uda się tam być ...?🙂Edytowano: 2017-09-16 21:36:19[/cytuj]

Mokunko, dla chcącego nic trudnego, tym bardziej dla Ciebie 🙂

marian
17 wrzesień 2017 00:21

Bardzo ładne motylki.W Niechorzu byłem na latarni i w parku miniatur lecz na motylarnie nie starczyło czasu.Zwiedziliśmy motylarnie w Władysławowie. 

mokunka
16 wrzesień 2017 21:35

Bardzo ciekawa wyprawa allie. Nie znam Niechorza, toteż z wielką ciekawością przeczytałam wszystko co nam opowiedziałaś. Latarnia morska super, gratuluję wdrapania się po schodach!

Motylarnia  rewelacja. Wyjątkowe, barwne miesce. Dobrze ,że je nam pokazałaś. Może kiedyś i mnie uda się tam być ...?🙂

Edytowano: 2017-09-16 21:36:19

Edytowano: 2017-09-17 22:47:14

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024