Grecja Środkowa

Świątynia Apollina w Delfach, Jan Nowak

Grecja to ekscytujaca kraina słońca, morza i starożytnych ruin, która od stuleci budzi zachwyt turystów. Tu dwadzieścia kilka wieków temu rywalizowały  ze sobą miasta - państwa; Korynt, Sparta, Mykeny, Tracja, Ateny. Tu też znajdują się Delfy, Partenon i góra Olimp, mityczna siedziba starożytnych bogów.

Grecja kontynentalna, którą zwiedziliśmy częściowo, kryje niezwykłe bogactwo zabytków historii. Parnas - pasmo górskie środkowej Grecji, w pobliżu leżą  Delfy, siedziba najsławniejszej starożytnej wyroczni i poświęconej Apollinowi światyni. Pochodzi z lat 369 - 329 p.n.e. Apollo był m in.. bogiem wróżbiarzy i wieszczy, a wyrocznia w jego delfickiej światyni nalezała do najważniejszych. Sanktuarium Ateny Pronaja (strażniczki swiatyni), tędy w starożytności wchodziło się na teren wyroczni.

Stadion w Delfach, Jan Nowak
Stadion w Delfach, Jan Nowak

Następnym rejonem środkowej Grecji do którego dotarliśmy, to Meteory w pobliżu Kalampaki. Fantastyczne formacje skalne, należące do największych atrakcji turystycznych  Grecji kontynentalnej. Szczyty skalnych wież wieńczą bodaj najbardziej niezwykłe klasztory na świecie. Pierwszy z monasterów w chmurach założył podobno w XIV w.mnich Atanazjusz z góry Athos. Budowa trwała bardzo długo ( niemal 300 lat), ponieważ wszystkie materiały trzeba było wnosić po drabinkach sznurowych, a wyżej wciągać w koszach. Do dziś przetrwało zaledwie osiem klasztorów, z czego sześć jest zameszkanych i otwartych dla pielgrzymów.

Wracając z Meteorów na południe w kierunku Aten, zatrzymaliśmy się w jednym z najsławnieszych miejsc w historii starożytnej Grecji, w Termopilach. W 480 r. p.n.e. spartański król Leonidas przez trzy dni odpierał tu ataki wielokrotnie liczniejszej armii perskiej. Kiedy zdrajca Efialtes wskazał Persom sekretną drogę przez wyżej położoną przełęcz, Leonidas sam na czele 300 Spartan ( film o tej historii) bronił  Termopil do ostatniej kropli krwi. Dziś można tu zobaczyć pomnik bohaterskiego wodza oraz kopiec w którym pochowano poległych Greków.

Świątynia Ateny, Jan Nowak
Świątynia Ateny, Jan Nowak

Ostatnim etapem naszego pobytu w Grecji były Ateny. W tej hałaśliwej, zatłoczonej i tętniącej zyciem stolicy, przetrwały zabytki których sława wykracza daleko poza granice Grecji. Ateny do grona najważniejszych greckich miast - państw, dołączyły dopiero w VI w. p.n.e. Ateny to świetny przykład potwierdzający, że koleje losu są zmienne. `Akropol, dziś przypomina trochę warsztat kamieniarski, ze względu na trwające tam prace renowacyjne. W latach 40 V w, p.n.e. w ramach ambitnego programu robót publicznych Peryklesa wznoszono tu Partenon. Partenon był światynią Ateny, bogini dziewicy, patronki miasta. W mrocznym wnętrzu lśnił jej 12- metrowy posąg autorstwa Fidiasza,zdobiony kością słoniową i złotem. Inne obiekty na Akropolu to; Erechtejon wzniesiony ku czci Ateny i Posejdona. Propyleje - główna brama na Akropol, Muzeum Akropolu. Nasz hotel w Atenach znajdowł się w dzielnicy Plaka, stara dzielnica u stóp Akropolu.

Po zwiedzeniu Aten, czas pozwolił na przejazd do Pireusu. Jest to ateński port, stanowiący samodzielne miasto, z którego płynie na wyspy większośc turystów. Z Aten na południe pojechaliśmy na przylądek  Sounion, gdzie na krańcu półwyspu Attyki stoi dorycka świątynia Posejdona, ukończona w 440 r. p.n.e.

Świątynia Ateny, Jan Nowak
Teatr i światynia Apollina, Jan Nowak
Delfy i następne, Jan Nowak
Centrum antycznego świata, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
Arahova, Jan Nowak
Meteory z Klasztorami., Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
Kalampaka, Jan Nowak
, Jan Nowak
Cela mnicha, Jan Nowak
Ogród, Jan Nowak
, Jan Nowak
Klasztor św. Szczepana, Jan Nowak
, Jan Nowak
Kopiec gdzie pochowano poległych Greków, Jan Nowak
Termopile, pomnik króla Leonidasa, Jan Nowak
, Jan Nowak
Odeon Herodesa Attyka, Jan Nowak
Pomnik Lizykratesa, Jan Nowak
Ateny, Akropol, Jan Nowak
Partenon, Jan Nowak
Kariatydy, Jan Nowak
Erechtejon, Jan Nowak
Widok z Akropolu, Jan Nowak
Akropol, Jan Nowak
Świątynia Ateny Nike, Jan Nowak
Więzienie Sokratesa, Jan Nowak
Wieża Wiatrów, Jan Nowak
Plaka, Jan Nowak
Ewzon przed pałacem Prezydenta, Jan Nowak
Ogrody Narodowe, Jan Nowak
Przed grobem nieznanego żołnierza, Jan Nowak
Pireus, port, Jan Nowak
Pireus, port, Jan Nowak
Akt wandalizmu lorda Byrona., Jan Nowak
Przylądek Sounion, świątynia Posejdona, Jan Nowak
, Jan Nowak
Komentarze 12
2017-10-23
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anja
01 grudzień 2017 13:42

[cytuj autor='marian'][cytuj autor='Anja'] Na lato? Bardziej się opłaca z takim wyprzedzeniem kupować? Ja zwykle na ostatnią chwilę kupuję. [/cytujJa zawsze kupuje w listopadzie.Biuro Raibow ma w tym czasie największe zniżki i miejsce w autokarze jest lepsze.Wykupilem Klasyczną Hellade i mam nadzieje że będę zadowolony. [/cytuj]

Myślę, że będziesz🙂 Ja byłam (co prawda już dosyć dawno) z Rainbowa na Dookoła Grecji, nieco kótsza i bez części wypoczynkowej, ale sporo punktów się pokrywa jeśli chodzi o zwiedzanie.

 

allie
30 listopad 2017 22:29

Ach, Grecja jest wspaniała... A Meteory to naprawdę niewiarygodne miejsce, którego zobaczenie jest warte każdych pieniędzy. Byłam, widziałam, pojechałabym jeszcze raz.

Piękna wyprawa i świetne zdjęcia.

marian
30 listopad 2017 16:51

[cytuj autor='Anja'] Na lato? Bardziej się opłaca z takim wyprzedzeniem kupować? Ja zwykle na ostatnią chwilę kupuję. [/cytuj

Ja zawsze kupuje w listopadzie.Biuro Raibow ma w tym czasie największe zniżki i miejsce w autokarze jest lepsze.Wykupilem Klasyczną Hellade i mam nadzieje że będę zadowolony.

 

Jan Nowak
30 listopad 2017 15:45

Dałem dopuszczalny limit. Pozdrawiam.

 

Edytowano: 2017-11-30 15:46:21

Anja
30 listopad 2017 15:19

[cytuj autor='marian']Zaciekawiłeś mnie swoją wycieczką bo własnie wykupiłem sobie wycieczkę do Grecji na 2018 r.Szkoda że tak mało fotek dałeś.[/cytuj]

Na lato? Bardziej się opłaca z takim wyprzedzeniem kupować? Ja zwykle na ostatnią chwilę kupuję.

 

Anna Piernikarczyk
30 listopad 2017 10:46

Marianie, ale szalejesz 🙂 Znów zazdraszczam 🙂

marian
30 listopad 2017 09:40

Dziękuję za większą ilośc fotek.Myślę że dokonałem dobrego wyboru.Wybieram się na 14 dni w tym cztery dni odpoczynku w Tolo.

Anna Piernikarczyk
30 listopad 2017 08:43

Ślicznie i więcej zdjęc się pokazało 🙂 My choć ciągle w Polsce siedzimy, to raz już planowaliśm wyjazd do Grecji, ale wtedy Turcja wyskoczyła niespodziewanie, to było już 12 lat temu i od tamtej pory Grecja czeka ...🙂 Teraz to już chyba też na emeryturze, jak Marcin hehe

Maciej A
29 listopad 2017 21:36

Piękno, historia, mitologia

Grecja mnie niezmiennie pociąga i tak, chciałbym się tam kiedyś wybrać

pozdrawiam

Marcin_Henioo
29 listopad 2017 21:19

Grecja, to klasyka. Grecja to kraj który trzeba zwiedzić. Jednak (mam nadzieję że nie wyjdę znów na jakiegoś malkontenta i marudę) mnie odstrasza ta temperatura. Sorki, ale już w Polsce ciężko znoszę upały, a co dopiero tam. No, chyba że jesienią czy wiosną, ale to pewnie dopiero gdzieś na emeryturze ;-)

Anja
29 listopad 2017 21:14

Meteory na pewno warto zobaczyć...miałam hotel naprzeciwko. Oczywiście do Grecji warto się wybrać

marian
29 listopad 2017 20:20

Zaciekawiłeś mnie swoją wycieczką bo własnie wykupiłem sobie wycieczkę do Grecji na 2018 r.Szkoda że tak mało fotek dałeś.

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024