Podróż po Europie.

Podróż po Europie, Jan Nowak

Wycieczkę po Europia zainicjowała córka Kasia, która jednocześnie wykonywała wszystkie czynności logistyczne, w efekcie których wyjazd satysfakcjonował wszystkich uczestników (+rodzice, w tym 1 osoba na wózku inwalidzkim). Podróż odbyliśmy samochodem Range Rover, z Kasią za kierownicą. W sumie przejechaliśmy ponad 7300 km. w ciągu 17 dni podróży. Jesteśmy wdzięczni Kasi za stworzenie nam, być może ostatniego tak atrakcyjnego wyjazdu, w naszym wieku. Opisy poszczególnych miejscowości i rejonów Europy w dalszej części.

Lourdes. Miasto we Francji, w dolinie u podnóża wysokich Pirenejów. Znajduje sie tu jedna z najważniejszych katolickich świątyń współczesnych czasów. Początki świątyni sięgają 1858 r. gdy idącej na katechezę 14 - letniej Bernadette Soubirous  w Grocie Massabiele, ukazała się Matka Boża. Ukazała się dziewczynie aż 18 razy. Cud przyciągnął tłumy i w 1864 r. u wejścia do groty zbudowano sanktuarium z figurą Matki Bożej z Lourdes. W 1871 r. nad jaskinią wzniesiono przepiękną neogotycką bazylikę.

Po drogach Europy, Jan Nowak
Po drogach Europy, Jan Nowak

Lizbona stolica Portugalii, miasto dynamiczne, które zaczyna żyć naprawdę wieczorem, kiedy w dzielnicach Alfama i Bairro Alto bary winne i restauracje zapełniają się ludźmi. Życie w mieście skupia się wokół rozległego Placu do Comercio. Lizbonę dotknęło  wielkie trzęsienie ziemi w 1755r. Jedynie dzielnice Alfama i Belem pozostały nietknięte. Stąd większość lizbońskich budowli pochodzi z okresu po wielkim trzęsieniu ziemi w 1755r.

Fatima. Miasto położone ok.120 km na północ od Lizbony. Jest jednym z największych miejsc kultu w Europie Zachodniej. 13 maja 1917 r. trojgu dzieciom, Franciszek, Hiacynta i Łucja, ukazała się Matka Boska. Objawienia powtarzały się przez pięć kolejnych miesięcy, zawsze 13 dnia miesiąca. Za każdym razem Matka Boska mówiła o pokoju na świecie. Z trojga dzieci, Franciszek i Hiacynta zmarli w młodości, a Łucja została karmelitką w Coimbrze. Zmarła 13 lutego 2005 r.                   Procesje odbywające się w rocznicę objawień 13 maja i 13 października, przyciągają tłumy pątników z całego świata. Kaplicę Objawień wybudowano zgodnie z życzeniem Matki Boskiej Różańcowej.  W bazylice znajdują się groby dwójki błogosławionych dzieci - Hiacynty i Franciszka Marto.

Francja, drogi lokalne., Jan Nowak
Francja, drogi lokalne., Jan Nowak

Madryt, stolica Hiszpanii leży na równinach Kastylli, znajduje się tu siedziba słynnego muzeum Prado. Dzisiaj Prado prezentuje ogromną kolekcję, stała ekspozycja obejmuje pięć tysięcy dzieł.  Urok zabytkowych dzielnic, wspaniałe kolekcje sztuki i tętniące życiem długie wieczory to tylko niektóre atrakcje hiszpańskiej stolicy. Przejazd z Portugali do Madrytu, a następnie do Barcelony w Hiszpanii, zachwyca pięknem i różnorodnością krajobrazu.

Barcelona, stolica Katalonii, ważny port i największe miasto rejonu Morza Śródziemnego. Ollśniewający ośrodek kultury europejskiej, przodujący we współczesnej architekturze. Jej najsławnieszym architektem był modernista Antonio Gaudi. Niewielu architektom udało się tak znacząco wpłynąć na wygląd miasta, jak Gaudiemu na Barcelonę. Najważniesze dzieła genialnego twórcy w stolicy Katalonii to Parc Guell, Casa Batllo, Casa Mila i oczywiście niezwykła świątynia Sagrada Familia. W 1992 r.w Barcelonie odbyły się  igrzyska olimpijskie i z tej okazji wprowadzono w mieście wiele ulepszeń.

Miasteczko francuskie, Jan Nowak
St. Bonnet de Joux., Jan Nowak
Sanktuarium w Lourdes, Jan Nowak

Nicea, Francja. Wzdłuż południowo - wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, na Lazurowym Wybrzeżu, ciągnie się szereg miejscowości wypoczynkowych obleganych przez artystów i tłumy turystów. Wśród nich są; Cannes, Nicea, Monte Carlo i St. Tropez. Nasz cel to zwiedzanie Nicei oraz niedalekiego  Monte Carlo (Monaco). Lazurowe Wybrzeże to bogate dziedzictwo kulturowe,a dziewiczy krajobraz stanowi nielada atrakcje turystyczne. Nicea - stolica departamentu Alpes - Maritimes, już od XVIII w. była nadmorskim kurortem. Najważnieszym bulwarem jest Promenada des Anglais, 3 km, bardzo zatłoczona.

Monaco, niewielkie miasto - państwo, od 1865 r. jest w unii celnej z Francją. Monarchia Konstytucyjna, głową Państwa od 2005 r. jest książe Albert II Grimaldi. Monte Carlo znane też jako europejska stolica ruletki. 

Grota Objawień, Jan Nowak
Grota Objawień, Jan Nowak

Portofino - miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Liguria. Jedna z najbardziej ekskluzywnych małych miejscowości wypoczynkowych na Riwierze Woskiej, o niebywałej urodzie. W Portofino nie ma plaż, ale za to turyści mogą podziwiać piękne widoki, odbijajace się w wodzie domy  i urwiste skały na tle lazurowego nieba. Swego czasu u nas śpiewała Sława Przybylska  " Miłość w Portofino",  do słów Agnieszki Osieckiej.

Mediolan - stolica Lombardii, leży w środkowej części Niziny Padańskiej.  Miasto obfitujące we wspaniałe zabytki architektury oraz najprzedniejsze galerie sztuki. W samym sercu Mediolanu, na Placu del Duomo, wznosi się słynna katedra, trzecia pod względem wielkości Budowę tej gigantycznej gotyckiej katedry rozpoczęto w 1386 r. a ukończono dopiero w 1813 r. Tuż obok katedry mieści się Galeria Vittorio Emanuele, najstarsze i najbardziej eleganckie centrum handlowe we Włoszech. Z innych ciekawych obiektów w Mediolanie to; Zamek Sforzów, despotycznych władców, panujących w XV w. Z tego rodu była znana w Polsce Królowa Bona. Niedaleko zamku, obok kościoła Santa Maria delle Grazie, w dawnym refektarzu dominikanów można podziwiać słynną " Ostatnią wieczerzę" Leonarda da Vinci. Malowidło ma rozmiary   9,5 m.szer. i 4,5 m wys. Słynna w świecie opera La Scala, zbudowana w latach 1776 - 1778. Tu odbyły się premiery Otella Verdiego i Madame Butterfly Pucciniego.

Lourdes, Jan Nowak
Lourdes, Jan Nowak

Z Mediolanu droga przez Austrię i Czechy prowadzila nas do domu w Żorach.

Lourdes, Jan Nowak
Nabożeństwo w Bazyl. św. Piusa X, Jan Nowak
, Jan Nowak
Główna aleja do Sanktuarium., Jan Nowak
W drodze do Lizbony, Jan Nowak
Wjazd do Portugali., Jan Nowak
Lizbona, Jan Nowak
Lizbona, Jan Nowak
Lizbona, Plac do Comercio, Jan Nowak
, Jan Nowak
Lizbona, Jan Nowak
Zaułki Alfamy, Jan Nowak
, Jan Nowak
Torre de Belem. Stąd wyruszał Vasco da Gama, Jan Nowak
Nad deltą Tagu, Jan Nowak
Krajobraz Hiszpanii, Jan Nowak
Madryt, Jan Nowak
Madryt, park., Jan Nowak
Park Retiro, Madryt, Jan Nowak
Plaza Mayor w Madrycie, Jan Nowak
Łuk triumfalny w Madrycie, Jan Nowak
, Jan Nowak
Południk Grenwich, Jan Nowak
Barcelona, grające fontanny , Jan Nowak
A.Gaudi, Casa Mila, Jan Nowak
Katedra w Barcelonie, Jan Nowak
Park Guell, A.Gaudi, Jan Nowak
Sagrada Familia, Jan Nowak
Sagrada Familia, Jan Nowak
Sagrada Familia, Jan Nowak
Fatima w Portugali, Jan Nowak
Fatima, Jan Nowak
, Jan Nowak
Fatima Nowy kościół, Jan Nowak
Fatima, Kaplica Objawień, Jan Nowak
Im objawiła się Matka Boża, Jan Nowak
Nicea, Promenada des Anglais w Nicei, Jan Nowak
Nicea, Jan Nowak
Nicea, Plac Massena, Jan Nowak
Nicea, park i fontanny, Jan Nowak
Monaco, wzgórze pałacowe, Jan Nowak
Monaco, Jan Nowak
Monaco, pałac Grimaldich, Jan Nowak
Portofino, Jan Nowak
Portofino, przystań jachtowa , Jan Nowak
Portofino., Jan Nowak
Galeria Vittorio Emanuulle II, Jan Nowak
Mediolan, katedra, Jan Nowak
Zamek Sforzów, Jan Nowak
Kościół Santa Maria della Grazie, Jan Nowak
Wnętrze katedry, Jan Nowak
Wnętrze katedry, Jan Nowak
Zamek Sforzów, dziedziniec, Jan Nowak
, Jan Nowak
Komentarze 8
2018-07-26
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
11 wrzesień 2018 11:12

Niesamowita podróż i przygoda. wspaniałe wspomnienia, brawa wielkie dla córki Kasi

Ps. Masz wszystko w 1 dniu dodane, stąd limit

Edytowano: 2018-09-11 11:13:04

EmiZtg
10 wrzesień 2018 19:13

Absolutnie rewelacyjny trip 🙂. Naprawdę wyprawa życia. Podróż po Europie to też moje marzenie, ale razem z odwiedzaniem kultowych wspinaczkowych miejscówek po drodze. Chylę czoła przed twoją córką, musi być świetnym kierowcą, skoro dała radę spędzić tyle czasu za kółkiem, na zupełnie nieznanych jak sądzę drogach.

Jan Nowak
03 wrzesień 2018 21:25

Wszystkie miejsca w których byliśmy warto było zobaczyć.  Gdyby czas pozwolił byloby do zwiedzenia więcej obiektów i bardziej szczególowo. Mam też dużo zdjęć, których jednak nie  opublikowałem z powodu ustalonego limitu. Szczególnie zachwyciły mnie Barcelona i Portofino.

 

Anja
03 wrzesień 2018 15:26

No to kawał Europy przejechaliście. I w które z miejsc Twoim zdaniem warto wrócić?

Maciej A
03 wrzesień 2018 09:57

Wspaniała podróż i pewnie worek wspomnień

gratuluję

tomtur
02 wrzesień 2018 08:39

Bardzo ciekawa i urozmaicona wycieczka. I wielkie wyrazy uznania dla Córki za zorganizowanie Rodzicom takiej atrakcyjnej wyprawy.

Jan Nowak
02 wrzesień 2018 08:36

Dziękuję i pozdrawiam.

marian
01 wrzesień 2018 22:55

Piękną wycieczkę sobie sprawiliście.Bardzo ciekawe miejsca,które jeszcze mi nie znane.Pamiętam pana poprzednie wycieczki ,które niejednokrotnie były moją inspiracją.Pozdrawiam.

Zwiedzone atrakcje

Lourdes

Lizbona

Fatima

Madryt

Barcelona

Nicea

Monaco

Portofino

Mediolan

Lourdes

Lizbona

Fatima

Madryt

Barcelona

Nicea

Portofino

Mediolan

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024