Biebrza po sezonie

, Joanna
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dodatkowy dzień wolny, który trafia się raz na sto lat, trzeba dobrze wykorzystać. Najpierw odwiedzamy grób mojej prababci na wiejskim cmentarzu, na który planowaliśmy dotrzeć od początku listopada. Stamtąd już tylko przysłowiowy „rzut beretem” nad Biebrzę, więc decydujemy się na małą objazdówkę. Jest chłodno i pochmurno, ale przynajmniej nie pada. Spośród wielu ciekawych miejsc w Biebrzańskim Parku Narodowym wybieramy trzy: Dolistowo, Goniądz i Osowiec.

W Dolistowie zatrzymujemy się nad Biebrzą. Tym sposobem, podczas gdy bardziej popularne i bardziej uzasadnione są wyprawy na grzyby, ja spędzam czas na plaży. Córka niechętnie przyjmuje do wiadomości, że w listopadzie nie można wejść do wody. Ale jak nie da się nogi zamoczyć, to może chociaż patyk...?

Dolistowo - plaża nad Biebrzą, Joanna
Dolistowo - plaża nad Biebrzą, Joanna

W Goniądzu odwiedzamy kościół św. Agnieszki i punkt widokowy na Dolinę Biebrzy. Widoki są nie najlepsze z powodu warunków pogodowych, ale też nie najgorsze.

Na koniec stajemy w okolicach Osowca przy ruinach bunkra będącego pozostałością fortu II. Drepczemy w górę i w dół po betonowych schodkach, bo to przecież taka fajna zabawa. Dziecię ciągnie mnie też do częściowo zawalonego wnętrza. Mądrala🙂 Ona nie musi się nawet schylać, żeby tam wejść.

, Joanna
, Joanna

Postoje nie są długie – krótki spacer, kilka zdjęć i łyk gorącej herbaty z termosu. Nie sądziłam wcześniej, że herbatka z termosu może być tak wielką atrakcją… W końcu muszę ograniczyć to picie, bo to że mam podgrzaną herbatę wcale nie oznacza, że zapewnię podgrzewaną toaletę. Tymczasem córcia wypiłaby chyba całą Biebrzę, gdyby tylko rzeka była w termosie.

Obiecujemy sobie wrócić tu, gdy będzie cieplej, skorzystać z plaży i więcej połazić po bunkrach.

, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
Goniądz - kościół św. Agnieszki, Joanna
, Joanna
, Joanna
Goniądz - tablica przy punkcie widokowym, Joanna
Goniądz - widoki na Dolinę Biebrzy, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
gniazdo czeka do wiosny na lokatorów, Joanna
Osowiec - bunkry, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
wnętrze bunkra, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
Avatar użytkownika Joanna
Joanna
Komentarze 8
2018-11-12
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
10 grudzień 2018 11:54

Dziękuję za słowa uznania.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
09 grudzień 2018 12:09

Lubię góry ale nie tylko, podoba mi się wszystko to co jest ciekawe i piękne oraz warte zobaczenia a Twoja wypraw jest ciekawa i interesująca.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
04 grudzień 2018 21:02

Klimat Podlasia. A nad wodą, to jakbym swoją Lenkę widział :-)

Fajna wycieczka, piękny krajobrazowo i przyrodniczo rejon.

Termos to relikwia z mojego plecaka...

Edytowano: 2018-12-04 21:05:48

Avatar użytkownika kasia ejsmont
kasia ejsmont
04 grudzień 2018 18:57

Termosy, jak czytam, wracają do łask. U nas od zeszłorocznej zimy są na topie. Po dłuższej przerwie wróciły do łask i robią furorę. Gorąca herbata w zimnych plenerach, to rozkosz. Bardzo ciekawe miejsca wybraliście na tę herbatkę.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
03 grudzień 2018 12:33

[cytuj autor='Joanna'] Mam nadzieję,  że podobało się Wam w Goniądzu. Moje sentymenty sięgają znacznie dalej, bo Tata był jako dziecko ochrzczony w Goniądzu, więc ten kościół św. Agnieszki to obowiązkowy punkt wycieczki i nieprzypadkowy.   [/cytuj]

Tak było pięknie, chodziliśmy tam nad Biebrzę właśnie do łabędzi i kaczek, a nad głowami gniazdo miały bociany. Nieco dalej była plaża bardziej użytkowa, ale my wolelismy to miejsce kawałek od mostu, gdzie już rzeka była dzika. W Goniądzu tez przemierzaliśmy ścieżki turystyczne z wieżami widokowymi i kladkami. Bardzo mi się tam podobało, tak na całym Podlasiu.

 

Avatar użytkownika marian
marian
03 grudzień 2018 11:37

Piękne okolice.

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
03 grudzień 2018 11:20

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Śliczna córeczka 🙂 Się Podlasko zrobilo, a mi ciepło na sercu, bo w Goniądzu spaliśmy zwiedzając ten cudny region 🙂 [/cytuj]

Mam nadzieję,  że podobało się Wam w Goniądzu. Moje sentymenty sięgają znacznie dalej, bo Tata był jako dziecko ochrzczony w Goniądzu, więc ten kościół św. Agnieszki to obowiązkowy punkt wycieczki i nieprzypadkowy.

 

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
03 grudzień 2018 09:31

Śliczna córeczka 🙂 Się Podlasko zrobilo, a mi ciepło na sercu, bo w Goniądzu spaliśmy zwiedzając ten cudny region 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Dolistowo

Osowiec

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024