Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie - Gdańsk

, allie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

To była chyba najmniej oddalona od mego miejsca zamieszkania wycieczka, na którą się wybrałam w życiu 🙂 A wzięła się stąd, że przeglądając jakąś lokalną gazetę natknęłam się na informacje o inicjatywie pod nazwą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Dzięki dofinansowaniu miasta już od kilku lat mieszkańcy Gdańska posiadający uprawnienia przewodników oprowadzają bez opłat po ciekawych dzielnicach i zakątkach Gdańska. Jestem entuzjastką sztuki ulicznej, więc postanowiłam skorzystać i wybrać się na "zwiedzanie" murali, zdobiących bloki mieszkalne jednej z największych dzielnic Gdańska, czyli Zaspy. 

Osiedle to powstało w latach 70-tych ubiegłego wieku, to jest w czasach PRL-wskiej paskudnej wielkiej płyty, ale za to zostało świetnie zaprojektowane pod względem przestrzennym i użytkowym; było miejsce na tereny zielone, na przedszkole i szkołę, przychodnię i wiele innych obiektów niezbędnych do życia dzielnicowej społeczności - który z developerów tak dziś buduje?

Przystanek SKM Gdańsk Zaspa, allie
Przystanek SKM Gdańsk Zaspa, allie

Zaspa 20 lat temu stała się wielką "sztalugą", na której swą sztukę prezentują artyści tzw. street-artu, autorzy murali nie tylko z Polski, ale i ze świata. Cała kolekcja, która powstawała sukcesywnie przez te lata, to zintegrowana galeria około 60 wielkoformatowych malowideł na ścianach bloków, 19 aranżacji wejść do klatek schodowych i kilka murali poziomych. Oczywiście można obejrzeć ją samodzielnie, ale z prawie każdym malowidłem związana jest jakaś ciekawostka czy anegdota, a znaczenia niektórych murali wręcz nie da się rozszyfrować, nie znając jego specyficznej historii. Skąd bowiem, patrząc na ścianę pokrytą białymi i czarnymi kropkami, wiedzielibyśmy, że to fragment utworu Witkacego, zapisany systemem binarnym? Albo czy poznalibyśmy "drugie dno" muralu z panią pchającą supermarketowy wózek bez dna? Czy w rozmazanej plamie pikseli rozpoznalibyśmy fragment "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga - dzieła, które można zobaczyć w gdańskiej Katedrze? Kolekcja jest naprawdę bardzo liczna, na jej obejrzenie trzeba przeznaczyć dobre 2 godziny, bo teren Zaspy jest bardzo rozległy. 

Zdaję sobie sprawę, że zwiedzając Gdańsk poświęca się czas i uwagę zgoła innym obiektom niż blokowsko, ale myślę, że warto czasem zrobić coś wbrew utartym zwyczajom. Zaspiańskie murale są warte wizyty. Koniecznie z przewodnikiem! 🙂

Most przy przystanku SKM, allie
Most przy przystanku SKM, allie
Dom Kultury na Zaspie, allie
, allie
, allie
Mural międzynarodowy, allie
Te kropki to fragment twórczości Witkacego zapisany w systemie binarnym, allie
, allie
, allie
, allie
, allie
Trochę Wrocławia w Gdańsku, allie
Cytat z Wisławy Szymborskiej, allie
Wprawka przyszłego artysty? :), allie
, allie
MOda na żołnierzy wyklętych dotarła i tu, allie
, allie
Koszyk bez dna - krytyka konsumpcjonizmu?, allie
, allie
Na ten mural najlepiej patrzeć przez oko cyfrowego aparatu, allie
, allie
Mój ulubiony mural. Prawie jak Banksy'ego, allie
, allie
, allie
Komentarze 5
2019-06-29
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Joanna
29 lipiec 2019 21:41

Fajna niestandardowa wycieczka.

Maciej A
26 lipiec 2019 17:58

Ciekawy pomysł i urozmaicenie krajobrazu.

 

Anja
26 lipiec 2019 09:18

Nigdy do mnie nie przemawiała taka "sztuka" choć niewątplwie w niektórych miejscach się sprawdza.

marian
25 lipiec 2019 12:56

Super to wygląda.Pomysł bardzo ciekawy.

Anna Piernikarczyk
25 lipiec 2019 11:35

Hehe ale innowacyjna ciekawostka 🙂 Fajnie tak kolorowo mieszkać 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024