Błatnia, Klimczok, Szyndzielnia i coś jeszcze

, EmiZtg
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Moja ulubiona wycieczka blisko mojego domu, na Błatnią, Stołów, Klimczok i Szyndzielnię.  Wychodzimy z dużego parkingu w Dolinie Wapienicy i niebieskim szlakiem udajemy się wzdłuż potoku prawie pod zaporę. Następnie dość stromo w górę na płaskie siodło między szczytami Kopany (690 m) a Palenicą (688 m).

Warto skręcić ze szlaku w prawo na Palenicę. Znajdują się na nim pozostałości kamiennego wału o wysokości ok. 1,5 m. Co do jego powstania i funkcji istnieją różne hipotezy, mianowicie mógł on być częścią prehistorycznego grodziska lub miejscem kultu religijnego. Tak czy owak, żeby go znaleźć, trzeba trochę pochodzić po gęstych krzakach. Ja poszłam, bo chciałam zaliczyć kolejny szczyt, na którym jeszcze nie byłam.

Kopiec na Palenicy, EmiZtg
Kopiec na Palenicy, EmiZtg

Udajemy się szlakiem niebieskim dalej, by wkrótce dotrzeć na szczyt Wysokie (756 m), z którego ścieżką odbiegającą w prawo można dojść do "leśnego kościoła", miejsca, w którym w czasach kontrreformacji odbywały się nabożeństwa ewangelickie. Jeśli pójdziemy ścieżką dalej, to dojdziemy na kolejne wzniesienie poza szlakiem - Borowinę, a z kolei z niej zejść możemy do Jaworza.

Następnie czeka nas lekkie podejście na Przykrą (824 m), potem zejście na przełęcz i strome, mozolne podchodzenie na Błatnią. W połowie drogi między tymi dwoma szczytami stoi drewniana chatka, dom niegdyś należący do rodziny jaworzańskich drwali. Niegdyś w okolicach wiele osób trudniło się tym zajęciem, a dziś domek i znajdujące się opodal niego źródło są jedynymi pozostałościami przeszłości. 

Widokowa polana na Palenicy, EmiZtg
Widokowa polana na Palenicy, EmiZtg

Przed nami już schronisko na Błatniej, o tej porze roku, w piękny słoneczny letni dzień niemiłosiernie zatłoczone. Jeszcze tylko kilka minut i stajemy na szczycie (917 m). Widok z niego jest szeroki, z jednej strony widzimy Śląsk, z drugiej między innymi Szyndzielnię, Stołów, Romankę, Skrzyczne, Malinowską Skałę, Baranią Górę, w tle małofatrzański Mincol i Kl'ak, a dalej na zachód Wielki Połom i Łysą Horę. Przy doskonałej widoczności można zobaczyć nawet Jeseniki, Góry Złote i Opawskie oraz Górę św. Anny.

Teraz najbardziej widokowa część wycieczki. Udajemy się szlakiem żółtym przez Stołów (1035 m) i Trzy Kopce (1080 m) na Klimczok (1117 m). Na zboczach Stołowa znajduje się Jaskinia Głęboka, a na kolejnym szczycie Jaskinia w Trzech Kopcach. Pod Klimczok podchodzimy przez bukowy las, dający dużo chłodu w upalny letni dzień. Na górze można usiąść na rozległej łące i odpocząć podziwiając widoki. Jest na co popatrzeć: Beskid Mały, Babia Góra i pasmo Jałowca, Romanka, Lipowska, Skrzyczne, małofatrzański Velky Krivan, Beskid Ślasko-Morawski i oczywiście Tatry - Siwy Wierch, Lodowy, Kołowy, Granaty i inne.

Pod domem drwala, EmiZtg
Chatka drwala, EmiZtg
Schronisko na Błatniej, EmiZtg

Następnie nie zaglądając do schroniska pod klimczokiem podążamy na Szyndzielnię (1028 m) szlakiem żółtym, a później częściowo czerwonym, a następnie zielonym przez Przełęcz Dylówki i Dębowiec schodzimy na dół. Tuż przed Polaną Dębowiec skręcamy w szeroką, szutrową leśną drogę, którą idziemy przez jakieś pół godziny. Dochodzimy do asfaltu i nowo wybudowanego chodnika dla pieszych i wzdłuż lasu docieramy do parkingu w Wapienicy. Cała wycieczka ma ok. 25 km długości. 

Widok z Błatniej, EmiZtg
na Stołowie, EmiZtg
, EmiZtg
ze szlaku na Stołów, EmiZtg
ze szlaku na Stołów, EmiZtg
las pod Kilmczokiem, EmiZtg
, EmiZtg
na szlaku, EmiZtg
, EmiZtg
Na Klimczoku, EmiZtg
Na Klimczoku, EmiZtg
Komentarze 8
2019-06-02
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Marcin_Henioo
11 grudzień 2019 20:35

Ekstra, jak ja Ci zazdroszczę tego, że masz tak blisko w tak piękne miejsca. Ech, nie ma to jak góry...

marian
05 listopad 2019 10:43

Fajnie że masz tak blisko do tak pięknych gór.Niestety dla mnie tak mało znanych.

Roman Świątkowski
03 listopad 2019 07:44

Fajna trasa. Również lubię nią wędrować, zawsze wędrówkę rozpoczynam na Wapiennicy niebieskim szlakiem a kończe różnie często w Bystrej - Wilkowice Bystra PKP ale i Czarny las itp

Joanna
31 październik 2019 21:41

Górskie wycieczki z różnych względów są na razie poza moimi możliwościami, ale z tym większa przyjemnością oglądam takie zdjęcia.

mirosław
31 październik 2019 19:04

Wtym roku idąc na błatnie mó szlak zaczynał się w wapiennicy przy tamie.

Maciej A
31 październik 2019 12:59

A ja miałem troszkę szczęścia i w tym roku byłem w BŚ na nartach i pochodzić. Bardzo bardzo mi się podobało.

Teraz chciałbym Lenkę tu kiedyś zabrać.

Patrzę na te widoczki i zaczyna mnie znowu łamać w kościach na góry :-).

Anna Piernikarczyk
31 październik 2019 08:14

Ale ślicznie, to miejsca, w których byłam ostatnio jako dziecko, z rodzicami na wczasach, takich z górskimi codziennymi wypadami, fajne to było 🙂 Wsyd się przyznac, od tamtej pory nie wróciłam w te strony, z moimi obecnymi nie było okazji, trzeba to zmienić i trochę połazić po Beskidzie Śląskim

MaciejW
31 październik 2019 07:10

Rejony mi nie znane, ale bardzo zachęcające 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Rozstaj 3 szlaków przed Klimczokiem

Rozstaj 3 szlaków przed Klimczokiem

Zapora w Wapienicy

Zapora w Wapienicy

Jezioro Wielka Łąka w Wapienicy

Jezioro Wielka Łąka w Wapienicy

Schronisko Dębowiec w Bielsku-Białej

Schronisko Dębowiec w Bielsku-Białej

Alpinarium na Szyndzielni

Alpinarium na Szyndzielni

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024