Opływ Motławy - Gdańsk

Widok z bastionu św. Gertrudy na budynki przy placu wałowym, allie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kiedy siedzenie w domu w związku z epidemią zaczęło nam wychodzić bokiem, spacery po Gdyni przestały wystarczać, a frustracja z powodu braku wyjazdów krajoznawczych zaczynała już kipieć, wybraliśmy się SKM-ką do Gdańska: by mieć iluzję podróży, no i by zobaczyć miejsce, w którym ja nie byłam jakieś 20 lat, czyli Dolne Miasto w Gdańsku.

Niegdyś ta dzielnica cieszyła się bardzo złą sławą, było brzydko i niebezpiecznie. W połowie lat 90-tych miasto podjęło decyzję o zmianie charakteru tego miejsca oraz o całkowitej rewitalizacji opływu Motławy. Opływ to obszar dawnej fosy i ramienia ujściowego Motławy przez tzw. Śluzę Kamienną, które obecnie opływa fortyfikacje Dolnego Miasta (zachowane obecnie bastiony św. Gertrudy, Żubr, Wilk, Wyskok, Miś, Królik), będące częścią potężnego systemu dawnych obwarowań Gdańska. Sama fosa jest zabytkiem sztuki inżynierskiej klasy zero. Cały teren po latach zaniedbań został przekształcony w piękne miejsce spacerów, aktywnego wypoczynku i żywych lekcji historii. Znalazło się też miejsce na małą przystań kajaków i łodzi (Motławą można się bowiem przepłynąć).

Baszta Biała, allie
Baszta Biała, allie

Teren ten jest niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym. Najciekawsze są głogi - pozostałości żywopłotów obronnych, posadzonych przez pruską artylerię na początku XX wieku. Obszar Opływu Motławy upodobały sobie także ptaki, które podczas naszej wycieczki wyśpiewywały prawdziwe arie operowe. Zakładają tu gniazda perkozy, brzegówki, kokoszki wodne i łabędzie nieme. Bastiony Wilk, Wyskok i Miś porastają stare drzewostany m.in. klony, jesiony, kasztanowce. 

Do opływu najprościej dotrzeć z przystanku SKM Gdańsk Śródmieście, idąc w kierunku Placu Wałowego, który graniczy z bastionem św. Gertrudy. Po drodze mijamy Białą Basztę, siedzibę Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych z "wystawką" rzeźb studentów. Z bastionów rozpościera się wspaniały widok na okolicę. W dniu, gdy tam byliśmy, pogoda była bardzo niepewna, ulewne deszcze przeplatały się z burzami, ale mieliśmy szczęście wstrzelić się pomiędzy nie, choć chwilami niebo robiło się czarne. Teren opływu jest istną zieloną oazą w mieście, która wiosną buzuje życiem i świeżą zielenią. To był świetny pomysł na wypad, a Dolne Miasto i opływ Motławy polecamy każdemu turyście odwiedzającemu Gdańsk - na pewno nikt nie będzie żałował czasu tu spędzonego.

Akademia Sztuk Pięknych, allie
Akademia Sztuk Pięknych, allie
Akademia Sztuk Pięknych, allie
Budynek Akademii Sztuk Pięknych, allie
Na placu Wałowym, allie
ścieżka na bastionie św. Gertrudy, allie
W oddali bastion Żubr, allie
, allie
Bastion Żubr, allie
Brama Nizinna, allie
Brama Nizinna, allie
Przy bastionie Żubr, allie
Grobla, allie
, allie
Jedna z tzw. kamiennych dziewic, allie
Śluza, allie
Mostek na śluzie, allie
Ahoj, przygodo!, allie
Ahoj, przygodo!, allie
, allie
, allie
, allie
, allie
, allie
, allie
Po lewej królestwo zieleni..., allie
a po prawej widok na serce Gdańska, allie
Takie ławki to tylko na Dolnym Mieście ;), allie
Hasło na dziś, allie
Lokalny patriotyzm, allie
Avatar użytkownika allie
allie
Komentarze 6
2020-05-24
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
23 czerwiec 2020 10:43

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk'] Uwielbiam, jak stare i brzydkie staje się nowe i ładne 😉 Piękna wycieczka, fajnie że pokazałaś to miejsce, bo bardzo lubię Gdańsk, a nie znam z tej strony  [/cytuj]

Też się pod tym podpiszę. Widać nie odkryty jeszcze potencjał.

Avatar użytkownika allie
allie
21 czerwiec 2020 18:54

Nie dziwię się, że nie znacie tego miejsca, skoro my, tutejsi, zobaczyliśmy po raz pierwszy od dłuuugich lat 🙂 Mój towarzysz to jeszcze pół biedy, ale ja dosłownie od 20-tu. Ale lepiej późno niż wcale 🙂

 

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
21 czerwiec 2020 16:49

[cytuj autor='mirosław'] Ciekawe miejsce w tym gdańsku odwiedziliście. [/cytuj]

Potwierdzam, bardzo fajnie! Kiedyś się tam wybierzemy, dzięki Tobie.

 

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
19 czerwiec 2020 08:52

Uwielbiam, jak stare i brzydkie staje się nowe i ładne 😉 Piękna wycieczka, fajnie że pokazałaś to miejsce, bo bardzo lubię Gdańsk, a nie znam z tej strony 

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
19 czerwiec 2020 07:51

Interesujący zakątek i właściwie nieznany. Będac w Gdańsku odwiedzaliśmy ZOO, Stare Miasto, ewentualnie Park Oliwski i na więcej nie było czasu.

Avatar użytkownika mirosław
mirosław
18 czerwiec 2020 18:31

Ciekawe miejsce w tym gdańsku odwiedziliście.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

bastion św. Gertrudy

bastion Żubr

plac Wałowy

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024