biskupin

Biskupin, określany niekiedy mianem Polskich Pompei, jest jednym z najciekawszych wykopalisk archeologicznych w Europie. Ta starożytna osada zapewnia więcej rozrywki niż światowej sławy wykopaliska rzymskie i greckie, do których porównuje się Biskupin. Tylko tutaj można pospacerować prehistorycznymi uliczkami, wejść do domostw pierwszych osadników i dotknąć każdego eksponatu. Co więcej, podczas corocznych targów archeologicznych inscenizowane są przedstawienia i warsztaty, podczas których ujawniane są tajemnice sztuki kulinarnej, łowiectwa i technik tkackich dawnych mieszkańców Biskupina. Spacer po Biskupinie to prawdziwa podróż śladami przeszłości.

Biskupin położony jest w województwie kujawsko-pomorskim, zaledwie 30 km na północ od Gniezna. Tereny te należą do historycznej krainy Pałuki. Na tutejszy krajobraz składają się głównie zielone łąki oraz podmokłe tereny, co nadaje temu miejscu sielankowy charakter. Pierwotnie osada była usytuowana na trawiastej wysepce na Jeziorze Biskupińskim. Później teren ten został wchłonięty przez półwysep, na którym obecnie mieści się zrekonstruowana wioska archeologiczna. W pobliżu znajdują się również rozległe połacie leśne. Właśnie z tych lasów pochodziły dęby, z których budowali swoje domostwa dawni mieszkańcy. Dotrzeć tutaj można autobusem z Gąsawy lub zabytkową kolejką wąskotorową ze Żnina. Wielbiciele pieszych wędrówek mogą z kolei udać się na 30-minutowy spacer z Gąsawy do Biskupina.

Biskupin, najsłynniejszy polski teren wykopalisk, to rzeczywistych rozmiarów osada z okresu późnego brązu, związana z kulturą łużycką. Pierwotnie wioska służyła jako twierdza obronna przed sąsiednimi plemionami germańskimi. Została opuszczona około 450 r. p.n.e. Biskupin odkryto w XX wieku a zrekonstruowany gród przekształcono w skansen archeologiczny, przedstawiający życie pierwszych osadników.

Osada, otoczona wałem zbudowanym z pali dębowych, zajmuje 2 hektary półwyspu i jest umocniona 8-metrowym falochronem. Do muzeum wchodzi się przez imponującą bramę, mijając drewnianą wieżę, z której widać cały gród i okolice. W środku można podziwiać 13 rzędów identycznych domostw, stojących wzdłuż wąskich uliczek i wypełnionych przedmiotami codziennego użytku dawnych mieszkańców. W pobliżu znajduje się również muzeum przybliżające historię starożytnej wioski i jej okolic. W sezonie letnim organizuje się tutaj wiele ciekawych imprez, w tym Coroczne Targi Archeologiczne, kiedy to badacze z całej Polski spotykają się, aby dyskutować o wydarzeniach z historii Europy.

Dodam że podają tam świetne jedzenie polecam...

Komentarze 0
2010-07-13
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024