Mazury 2000r.

Lidzbark Warmiński , Wojciech Grabowski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jak co roku, chciałoby się zobaczyć dużo, ale czas i finanse nie pozwalają na dwutygodniowy pobyt w tym pięknym zakątku Polski. Rozpocząłem od krótkiego pobytu we Fromborku. Miasteczko warte poznania , ba nawet polubienia. Katedra oraz organy należą do miejsc, które głęboko zapadają w pamięć każdego turysty odwiedzającego to miejsce pobytu Mikołaja Kopernika. A być na wzgórzu i nie zobaczyć jak się ziemia kręci to już jest rzecz niedopuszczalna. Muzeum M. Kopernika na pewno należy do przyjemnych obowiązków turystycznych w tym mieście. Następnie do Ornety na krótki pobyt w rynku i trzy kilometry dalej jest zabytkowy kościół ,pełen ciepła i uroku. Chwila zwiedzania jak to w takich miejscach i dalej w drogę. Przecież Lidzbark Warmiński jest jedną z większych i ważniejszych miast na Mazurach. A ile legend i opowiastek krąży o zamku biskupów , to nie wspomnę: Potyczki słowne biskupów :
Pewnego razu, gdy Krasicki podejmował na zamku Jana Ursyna Niemcewicza, ten zauważył, iż usługuje im bardzo brzydka służąca i zażartował: "Kto z brzydką grzeszy, dwa razy grzeszy, bo i Boga obraża i ludzi śmieszy". Biskup oczywiście nie pozostał dłużny i odrzekł: " Kto z brzydką grzeszy, duszę swą zbawia, bo grzesząc jednocześnie pokutę odprawia (zaczerpnięte ze stronki o Lidzbarku Warminskim).
Samo miasteczko i jeszcze kilka zabytków: Brama wysoka, Kolegiata i kościół drewniany . Sam zamek biskupów warminskich jest wart przyjazdu w te rejony. Niedaleko Lidzbarka jest trochę zapomniana wieś Stoczek Klasztorny. Miejsce przetrzymywania Kardynała Wyszyńskiego (tak jak Rywałd Królewski obok Jabłonowa Pomorskiego). Naprawdę warto poświęcić parę minut na zwiedzenie tego miejsca. Ale czas na nocleg nad jeziorem i rano dalej do Reszla- gdzie czeka następny zamek biednych biskupów. Miasteczko czyste i zadbane, widać dobrzy ludzie tutaj rządzą.Dalej Święta Lipka i barokowy zespół klasztorny , a przede wszystkim miejsce kultu Matki Bożej. Ale czas w drogę. Po drodze zwiedzamy małe miasteczko ,ale jakże historycznie związane z Polską i Polakami - Kętrzyn. Zamek i bazylika to podstawowe miejsca które należy zobaczyć. Ale czas dalej. Gierłoż- miasto Hitlera i jemu podobnych oprawców narodu polskiego. A raczej tego co zostało po nich. Godzinka chodzenia po ruinach i do samochodu- czeka Giżycko - perła obronności - twierdza Boyen. Ale nie tylko tym może poszczycić się sliczne mazurskie miasto. Jedyny w Europie zabytkowy most obrotowy. Pozostałości zamku krzyżackiego, kościół ewangielicki i czas na nocleg . Pole namiotowe blisko portu jest tym o czy się marzy każdego późnego wieczora.A od rana na wzgórze św. Brunona.Postać jakże ciekawa ale i tragiczna. Dalsza trasa prowadzi przez Niedzwiedzkie gdzie jest mały drewniany kościół, jak większość zamknięta. Dowspuda - miejsce panowania Paca. To tutaj padło powiedzenie : wart pac pałaca. Suwałki -miasteczko bardziej sławne niż ciekawe. Dalej Stary Folwark i miejcse na rozbicie namiotu. Po drugiej stronie jeziora widok na klasztor kamedułów. Od rana czas zwiedzać ten piękny ale od nowa odrestaurowany zabytek. Po powrocie czas do Augustowa. Miasteczko znane chyba ze sportów wodnych i kanału . Jedna ze śluz pozostała w Białobrzegach. Ełk ze swoją kolejką wąskotorową i Mikołajki- Stolica Mazur. I jak tu się nie zatrzymac na noc. Rano Ruciane Nida , Szczytno z pozostałością zamku krzyżackiego z 1370r. i oczywiście Nidzica. Czas na przerwę . Zamek krzyżacki i kościółek pw. św. Wojciecha wart poznania. Jeszcze Grunwald, gdzie należy być i Olsztynek: skansen budownictwa ludowego. Niestety robi się wieczór i czas do domu. Ale już niedługo znowu w Polskę.

Lidzbark Warmiński , Wojciech Grabowski
Lidzbark Warmiński, Wojciech Grabowski
Reszel, Wojciech Grabowski
Reszel, Wojciech Grabowski
Święta Lipka, Wojciech Grabowski
Gierłoż, Wojciech Grabowski
Gierłoż, Wojciech Grabowski
Giżycko, Wojciech Grabowski
Giżycko, Wojciech Grabowski
Niedzwieckie, Wojciech Grabowski
w drodze do Dowspudy, Wojciech Grabowski
Dowspuda, Wojciech Grabowski
Wigry widok ze Starego Folwarku, Wojciech Grabowski
Wigry , Wojciech Grabowski
Wigry, Wojciech Grabowski
Białobrzegi - śluza na kanale, Wojciech Grabowski
Szczytno , Wojciech Grabowski
Nidzica , Wojciech Grabowski
Nidzica, Wojciech Grabowski
Grunwald , Wojciech Grabowski
Grunwald , Wojciech Grabowski
Grunwald, Wojciech Grabowski
Olsztynek, Wojciech Grabowski
Mazury 2000r., Wojciech Grabowski
Frombork, Wojciech Grabowski
Komentarze 0
2008-07-13
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Orneta

Krosno koło Ornety

Stoczek Klasztorny

Zespół budowli na Wzgórzu Katedralnym

Zespół budowli na Wzgórzu Katedralnym

Ratusz i kamieniczki na rynku

Zamek biskupi

Zamek biskupi

Kolegiata św. Piotra i Pawła

Dawny kościół ewangielicki

Zespół klasztorny Bernardynów

Barokowy kościół pielgrzymkowy

Święta Lipka

Święta Lipka

Gierłoż

Gierłoż

Sanktuarium Maryjne

Sanktuarium Maryjne

Zamek krzyżacki z XIVw.

Kościół św. Jerzego

Twierdza Boyen

Twierdza Boyen

pozostałości zamku krzyżackiego

most obrotowy

dawna kwatera wodza rzeszy

dawna kwatera wodza rzeszy

Niedzwieckie

Niedzwieckie

Dowspuda

Dowspuda

Stary Folwark

Stary Folwark

kościółek drewniany

kościółek drewniany

Pałac Paca

miejscowość letniskowa

Wigry

Wigry

Białobrzegi

Białobrzegi

Były klasztor kamedułów

Były klasztor kamedułów

Śluza na kanale augustowskim

Śluza na kanale augustowskim

kościół pw. św. Wojciecha

Ruciane Nida

Ruciane Nida

Szczytno

Szczytno

miejscowość letniskowa

pozostałości zamku krzyżackiego

ratusz miejski

Zamek krzyżacki z XIVw.

miejsce bitwy z1410r

miejsce bitwy z1410r

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024