Baranów Sandomierski

, monika
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pewnego lipcowego dnia wybrałam się do Baranowa Sandomierskiego . W mieście tym ukryta wśród drzew wspaniała dawna rezydencja - zamek. Ten piękny obiekt imponuje swoim rozmiarem.Został zbudowany na miejscu obronnego dworu. Zbudował go ród Baranowskich , by potem sprzedać Stanisławowi Górce. Od tego momentu przechodził on z rąk do rąk. Swój wpływ na niego miały m.in rody Potockich czy Krasickich. Ci ostatni dobudowali do niego Galerię Tylmanowską. Jechałam do tego pięknego miejsca topolową aleją. Od miasta dzieli go niewielka rzeczka Babulówka. Nad wejściem do tej wspaniałej budowli jest napis " AMICIS QVALIBET HORA " tzn. dla przyjaciół drzwi są zawsze otwarte. Wchodzę na dziedziniec zamkowy , a potem na schody . Na krużgankach są polichromie przedstawiające kartusze herbowe. Na kolumnach podziwiałam maszkarony. Jestem wśrodku . Spaceruję po komnatach zamkowych zachwycając się zgromadzonymi tam cudownymi obrazami i wspaniałymi meblami. Jak zauroczona chodzę i chłonę opowiadaną historię tego miejsca. Jestem w największej sali zwanej Portretową to w niej zobaczyłam portrety dawnych właścicieli. Przechodzę przez Salon Zielony jego nazwa wzięła się od zielonego dywanu i tapet. By dojść do Galerii Tylmanowskiej , w niej to podziwiałam obrazy przedstawiajuące różne stolice europejskie. Nazwa galeria Tylmanowska wzięła się od nazwiska projektanka galerii Tylmana z Gamaren. Po przeciwległych końcach galerii są baszty . Wchodzę do jednej z nich , a na jej sklepieniu zobaczyłam kartusze herbowe dwanych właścicieli , z poprzeplatanymi wstawkami z szkiełek. Idę do ogrodów zamkowych . Spaceruję żwirowymi alejkami, między bukszpanami . Wdychając ciszę i spokój tam panujący. Podchodzę do jednej z baszt , a tam karteczka dokąd sięgała Wisła. Aż żal wyjeżdżać z Baranowa , bo to takie piękne miejsce.

, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
Baranów Sandomierski, monika
Komentarze 7
2010-11-17
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
05 kwiecień 2013 15:12

Zgadzam się z Anią, lepiej zobaczyć kawałek całej pięknej budowli, którą można choć z zewnątrz podziwiać niż oglądać niebezpieczne dla życia ruiny. Nie lubię jedynie, jak dworek lub pałac stają się prywatną rezydencją, ogrodzoną już z daleka, a wokół wściekłe psy...

KYRONIS Janek
05 kwiecień 2013 12:29

ladna miejscowosc ten Baranow

Anna Siemomysła
26 czerwiec 2011 15:57

[cytuj autor=' Alek'] Masz rację pałac bardzo ładny.Szkoda tylko że do zwiedzania jest tylko 13 pałacu, reszta to  hotel.😉. [/cytuj]

Myślę, że lepiej tak niż gdyby miał się rozsypać w ruinę z informacją, że należy do chronionych prawem zabytków przyczepioną na resztkach murów. Wiele obiektów możemy dziś podziwiać tylko dlatego, że jakiś biznes się w nich kręci. Dobrze, że choć kawałek udostępniają do zwiedzania.

Alek
26 czerwiec 2011 12:11

Masz rację pałac bardzo ładny.Szkoda tylko że do zwiedzania jest tylko 1/3 pałacu, reszta to  hotel.😉.

Ostatnio edytowany: 2011-06-27 08:16

Łucja
17 listopad 2010 17:36
Moniko, masz rację, to przepiękne miejsce. A wiosną... kiedy kwitną azalie, rododendrony, ogromny tulipanowiec, to naprawdę nie ma się ochoty odjeżdżać... Zachwyca swoją historią i architektonicznym stylem. J.Dunikowski tak pisze o tym zamku: "Przetrwał wieki, pokolenia, sam ocalał od zniszczenia."
monika
17 listopad 2010 14:58
Rzeczywiście mają swój urok i klimat .

17 listopad 2010 13:42
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024