Bodzentyn - ruiny zamku biskupów krakowskich ...

Zamek Bodzentyn, monika

" Dusza Zamku " Julka 56 .

" ... Odarte z tynku mury pustką świecą

Bodzentyn, monika
Bodzentyn, monika

Jak żebrak co kiedyś życiem się cieszył

I patrzy w niebo łzy już lecieć nie chcą

Zamek w Bodzentynie, monika
Zamek w Bodzentynie, monika

Jak gdyby krzyczał hańba tym co grzeszą ... "

Zamek w Bodzentynie, monika
, monika
Ruiny zamku w Bodzentynie, monika

Niedaleko Świętej Katarzyny leży małe , ale bardzo stare miasteczko Bodzentyn , a w nim ruiny zamku biskupów krakowskich .

Miasteczko to leży na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego . Mnie do tego miasteczka przyciągnęły ruiny zamku w nim się znajdujące . Zamek został zbudowany w XIV w przez Bodzenta bp. krakowskiego . Od jego nazwiska wzięła swą nazwę także osada rozwijająca się u stóp góry zamkowej . Wiedzie do niego żwirowa alejka , troszkę stroma .

Patrząc z połowy ścieżki na to co zostało z zamku musiał być naprawdę okazały . Dochodzę do renesansowego portalu . Przekraczam jego próg i wtedy rusza moja wyobraźnia . Zamykam oczy i zaczynam spacer po zamkowych komnatach , pełnych przepychu i bogatego wyposażenia . Biskupi tam mieszkający nie szczędzili na to grosza . Obrazy , które wisiały na zamkowych korytarzach miały złocone ramy . Na sufitach i na ścianach pełno było złotych sztukaterii .

Spacerując w wyobraźni między komnatami zaszłam do biblioteki mieszczącej wiele setek ksiąg . Kolejną ogromną salą ulokowaną tuż za biblioteką była jadalnia - mogąca pomieścić nawet 200 osób .

Biskupi rezydujący w bodzentyńskim zamku przyjmowali wielu znamienitych gości w tym królów polskich .

Kolejni rezydujący w nim biskupowie systematycznie ją przebudowywali czyniąc z niego ogromną i bardzo bogatą rezydencję .

Mam cichą nadzieję , że rządzący Bodzentynem , ochronią to co pozostało z tej pięknej budowli . Zamek w Bodzentynie wart jest by zachować go dla potomności . Warto także przyjechać do Bodzentyna można pooddychać tu świeżym powietrzem , posłuchać śpiewu ptaków .

Z wzniesienia na którym stoją ruiny zamku , w dole wije się malowniczo rzeka Psarka . Zdjęcia , które zamieściłam w galerii pochodzą z internetu ( Wikipedia też )

Komentarze 4
2011-06-13
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Sylwester Jędrzejczak
14 czerwiec 2011 21:30

To taka nasza postkomunistyczna (ciągle) kultura. Śmietnik w Bodzentynie? Jeśli idąc szlakiem, znajdziesz taki, na którym nie znajdziesz porzuconych opakowań, czy innych śmieci, daj znać, chętnie się tam wybiorę. Nie wiem czy wiesz, ale z Rysów w ubiegłym roku zniesiono ponad 400 kg.

Pozdrawiam

S

monika
14 czerwiec 2011 16:29

Mnie chodziło o to , że gdy tam byłam przeraził mnie ogrom śmieci . To prawda , zamek zrobił na mnie piorunujące wrażenie . Pozdrawiam Monika B.

Sylwester Jędrzejczak
14 czerwiec 2011 00:45

Dodam, że ruiny zamku trzymają się mocno. W podobnym stanie były w 1969 roku. Pozdrawiam.

Adam Prończuk
13 czerwiec 2011 23:17

Niewiele zochowało się z dawnej świetności, szkoda. Pozdrawiam Moniko.

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024