Zamek Moszna - rezydencja jak z bajki ...

, monika
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

" Okna zakratowane szepcą tęsknie słowa

noc szepce mięcej

, monika
, monika

noc suta

niebieska jednokolorowa

, monika
, monika

obłoki na łąki trzęsie

jest miejsce ciche i tutaj

, monika
, monika
, monika

to kościół

natłoczony bliską ciemnością ... "

, monika
, monika

Antoni Czechowicz " O zamku "

Była piękna majowa sobota , wybrałam się do Mosznej , niewielkiej wsi w której znajduje się bajkowy zamek . Wygląda on jak jeden z zamków nad Loarą .

, monika
, monika

Zamek składa się z dwóch skrzydeł połączonych barokowym pałacykiem z XVIII w . Jego dach zdobi 99 wieżyczek różnej wielkości .

Gdy wchodzimy za bramę widać tylko część zamku . Na zamkowym dachu zamieszczono pełno lukarn i innych detali architektonicznych . Cały zamek został zbudowany w niemieckim renesansie północnym -zwanym neoromanizmem .

, monika
, monika
, monika

Żwirowa aleja do ogromnych drzwi , za którymi jest mała sień . To z niej ruszam na zwiedzanie zamku . Pierwsze drzwi prowadzą do dawnej jadalni , za nią przepiękna oranżeria , a w niej kwitnące trąby anielskie . Idę dalej do westybulu był on czymś w rodzaju poczekalni , gdzie oczekiwano na audiencję u pana zamku .

Przypomina on halle znajdujące się w angielskich zamkach . Na jednej ze ścian , a właściwie nad bocznymi drzwiami możemy zobaczyć kartusz herbowy rodu Thiele - Vincklerów .

, monika
, monika

Z westybulu udajemy się na pierwsze piętro do dawnych reprezentacyjnych salonów . Możemy tu zobaczyć dawny gabinet pana na tym zamku , czy sąsiadującą z nim bibliotekę .W bibliotece kiedyś mogło się mieścić około 3000 tyś. ksiąg z przepięknych oprawach .

Spaceruję dalej po tej przepięknej budowli dochodząc do dawnej sali balowej . Mijam kolejne komnaty . Niestety nie wiemy jak wyglądały pokoje pani tego zamku gdyż nie ostały się żadne archiwalne zdjęcia . Mogę sobie tylko wyobraźić ich wystrój. Zamykam oczy śladem wyobraźni spaceruję po pokojach pani tego zamku . Pełnych złoceń i cudownych sztukaterii . To tylko moja wyobraźnia .

, monika
, monika

Zwiedzając dalej zamek dochodzimy do pałacowej kaplicy , jakże różnej od wystroju zamku . Kaplica jest bardzo surowa , ascetyczna i taka gotycka . Thiele - Vincklerowie byli bardzo gorliwymi protestantami , może stąd ta ascetyczność kaplicy .

Jestem Moszną zachwycona .

, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
Avatar użytkownika monika
monika
Komentarze 4
2011-06-22
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
30 grudzień 2011 10:37

witam .

Niestety mam zle wiadomosci  na koniec  roku 2011. 

Zamek Moszna  przechodzi w prywatne rece , zostal przeznaczony na  hotel.

Trwaja  przenosiny sannatorium,

. Czy tak jak inne zamki ,palale, dworki bedziemy ogladac tylko na folderach  bo prywatny wlasciciel  pozamyka bramy i nie wpusci tam turystow, Chyba ze tych turystow z  grubymi portfelami lub tych z niemiec.  NIESTETY STALO SIE.  ( wiadomosc z portalu o dolnym slasku ) .

Czy wszystkie  ladne zamki ,palace , folwarki konserwatorzy przematacza w prywatne rece. Dlaczego nikt nie chce tych zaniedbanych ,popadajacych w ruine , bo tam trzeba  wylozyc gruba kase .

Obejmuje sie te  ktore  sa w dobrym stanie m czy Nasze  Panstwo nie stac na ich utrzymanie . Kto pilnuje  konserwatorow zabytkow  ,co oni robia i z kim kombinuja.

Zeby nie bylo za pozno na to co oni robia. i na Panstwa reakcje . 

Mnie osobiscie szkoda Moszny i innych dobrze utrzymanych zabytkow. .

Pozdrawiam i zycze wszystkiego Najlepszego w Nowym roku 2012 r. dla Was i Nas wszystkich i dla tych  unikatowych zabytkow

NIESTETY STALO SIE.  ( wiadomosc z portalu o dolnym slasku ) . .Barsolis


28 grudzień 2011 19:26
Konto użytkownika zostało usunięte
Avatar użytkownika monika
monika
25 czerwiec 2011 10:05

Dziękuję , że ci się moja relacja z Mosznej Stasiu podobała.


24 czerwiec 2011 22:45

A ja nie miałem pojęcia o tym. Znowu dziękuję za odkrycie Moniko. Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024