Młoszowa - Wieś z pałacem ukrytym w lesie

, monika

Niewielka wieś , a w niej cudownie piękny pałac Florkiewiczów .Ukryty wśród drzew wiedzie do niego żwirowa alejka.

Tak ten zamek opisywał Wawrzyniec Dudziewicz :

, monika
, monika

" ... Na wzgórku wodą oblanym

stoi zamek młoszowski w

, monika
, monika

poważnym starożytnym stylu

Różnokształtne okna bogato z

, monika
, monika
, monika

ciosu rzeźbione ,piętrowa galeryja

W ozdobne ostrołuki ujęta ze

Młoszowa - Wieś z pałacem ukrytym w lesie, monika
Młoszowa - Wieś z pałacem ukrytym w lesie, monika

starannie wyrobioną balustradą ... "

Młoszowa - skąd wzięła się jej nazwa , niewiadomo. Wszystko wskazuje , że jej założycielem był ród Młoszowskich . W danych źródłowych są dwa rody Młoszowskich , jeden to ród Mloszowskich herbu Przeginia , a drugi ród Młoszowscy herbu Nowina. Niewiadomo też jak długo wieś była w posiadaniu rodu Młoszowskich . Wiadomo natomiast ,że jednym z właścicieli Mloszowy był ród Wielopolskich. Dobra Młoszowskie przechodzą w ręce rodu Florkiewiczów w XVII w. Od tego momentu następuje ich rozwój. Ród kilkukrotnie przebudowywał pałac czyniąc z niego neogotycką siedzibę. Siedziba ta przewidywala także kaplicę. W tym czasie powstało kilka baszt , wieżyczek czy bram m.in : Brama " Królewska " , Brama " Rezydentów " czy Baszta " Kozacka " .

W 1898 r dokonano kolejnej przebudowy ( południowe skrzydło ). Przebudowy tej dokonał wnuk Florkiewicza Juliusz Potocki .

I znowu Młoszowa zmieniła właściciela. Z powodu braku finansów niedokończono przebudowy zamku.. W ten sposób jakby istniały dwa pałace ( neogotycki i neorenesansowy ) połączone w jeden . Cały teren pałacowy otoczono pięknym parkiem w stylu angielskim . Został zaprojektowany przez Zygmunta Hendla. Stało w nim wiele posągów czy inskrypcji. Rozmieszczone w parku posągi były z polskich podań czy legend.Wiele z nich uległo zniszczeniu. Dziś pałacem opiekuje się Akademia Ekonomiczna z Katowic. To cudowne miejsce pełne spokoju i ciszy . Spacerując po parku słyszy się trelujace ptaszki ,można także zobaczyć wiewiórkę wspinającą się na drzewo.

Komentarze 3
2010-12-06
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Łucja
06 styczeń 2011 17:47
Zachęcona Twoim opisem pałacu, pojechałam zobaczyć. Owszem pałac i park
może i miały swoją świetność, ale przed 10-15 laty.
Już teraz pałac i park wymagają szybkiej renowacji, przypuszczam, że obecni opiekunowie nie dbają o to nasze dobro, które im zostało przekazane.
monika
06 grudzień 2010 12:13
Dziękuję !
Bardzo lubimy podróżować . Poznawać nowe miejsca. Od kilku lat poznajemy Polskę . Bardzo się cieszę , że moje opisy kuszą do odwiedzania różnych miejsc.
Adam Prończuk
06 grudzień 2010 09:36
Dużo Pani podróżuje, a opisami kusi do odwiedzenia znanych i nieznanych miejsc Moniko.

Zwiedzone atrakcje

Młoszowa

Młoszowa

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024