Chrzanów - Miasto Historyczne

, monika

Chrzanów - miasto położone na pograniczu Małopolski i Śląska. Niewiemy kiedy dokładnie powstało i kto był jego założycielem. Wiadomo natomiast , że prawa miejskie zostały nadane w XIV w . Wtedy właścicielem miasta był Piotr Ligięza. Chrzanów miał liczne przywileje - mógł urządzać dodatkowe jarmarki . Była w nim takze komora celna - do wywozu bydła. Chrzanów jest bardzo ciekawym miastem. Jego dzieje sięgają średniowiecza. Miał zabudowę drewnianą, która spłonęła w czasie potopu szwedzkiego. Jak większość miast i wsi miał prywatnych właścicieli. Co ciekawe panem na ziemiach chrzanowskich był nawet Karol Ludwik Habsburg. Często zmieniający się właściciele nie wpływali dobrze na rozwój miasta. To się zmieniło gdy właścicielami miasta została rodzina Leowenfeldów. Aleja Henryka w Chrzanowie została nazwana na cześć tego właściciela i prowadziła od stacji do jego dworu. Dwór ten znajdował się w głębi ulicy . W dworze Loewenfeldów obecnie jest muzeum poświęcone ziemi chrzanowskiej.W Chrzanowie jest także Dom Urbańczyka - to muzeum z licznymi zbiorami. Spacerując po tym pięknym mieście wstępuję do kościoła p.w. Św. Mikołaja . Świątynia ma korzenie w XIV w , była wielokrotnie przebudowywana. Przysiadam w rynku na ławeczce patrzę na odnowione XIX w kamieniczki . Na miejscowym cmentarzu jest rodowa kaplica grobowa Loewenfeldów. Niedaleko niej jest grób Elli Marchettiego. W Chrzanowie podziwiałam także wspaniale zachowany cmentarz żydowski. Będąc już w Chrzanowie warto zboczyć z utartych ścieżek i zajrzeć do malowniczej świątyni w Koscielcu . Przed wejsciem do niej stoi figura Chrystusa Króla. W Kościelcu jest także pomnik Bohaterów . Pomnik ten stoi w miejscu nieistniejącego już pałacu.

, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
Chrzanów - Miasto Historyczne, monika
Avatar użytkownika monika
monika
Komentarze 4
2011-01-04
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Łucja
06 styczeń 2011 17:10
Fajny, ciekawy opis, zachęcający do przyjazdu do tego miasta. Mnie, Chrzanów kojarzy się z " Ziemniakami po cabańsku ", potrawą podobno znaną od XII wieku. Czy jest to prawdą ?
Pozdrawiam Łucja
Avatar użytkownika Adam Prończuk
Adam Prończuk
05 styczeń 2011 21:41
Trzebinie tez trochę znam. Przed laty odwiedzałem jadąc do byłej KWK Siersza.
Avatar użytkownika monika
monika
05 styczeń 2011 10:34
Adamie !
Mieszkam niedaleko Chrzanowa , ale bardzo dziękuję za pochwałę . To prawda Chrzanów ma bardzo wiele ciekawych miejsc.
Avatar użytkownika Adam Prończuk
Adam Prończuk
04 styczeń 2011 15:19
W Chrzanowie mam kilku bardzo dobrych znajomych. Nigdy nie miałem czasu na poszukanie ciekawych miejsc, jak Twoje, czy pogrzebania w historii. Lata temu zrobiłem kurs żeglarski na pobliskim zbiorniku Chechło. Do dziś jestem członkiem KŻ Bezan.
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024