Zamek Tenczyn- Diament rodu Tęczyńskich

, monika

" O Tęczynie " - Marcin Szwaczko

" ... Przez niewielki barbakan wszedłem zwolna cicho , idąc wzdłuż przez sień długą niegdyś dachem krytą , Minąłem z prawej strony ruiny obronnej basteji, do bramnej doszedłem , doszedłem drogą z kamieni. Przez bramę na dziedziniec zamku się dostałem. Wiekiem poszarpanych murów resztki ujrzałem ... "

, monika
, monika

Położony w malowniczej wsi na szczycie wygasłego wulkanu. Ogromny zamek należący niegdyś do potężnego rodu Tęczyńskich. Pierwsze wzmianki dotyczące okolic zamku pochodzą z 1308 r . Wcześniej stał tu drewniany gród należący do Nawoja z Morawicy. Jego potomek buduje na tym miejscu murowaną basztę. Zamek często był nazywany "drugim Wawelem " Został zbudowany przez Andrzeja Tęczyńskiego . Przez kolejne 300 lat Tęczyńscy rozbudowywali warownię czyniąc z niej możnowładczą rezydencję. Tą piękną budowlę odwiedzali poeci tamtego okresu m.in : Mikołaj Rey czy Jan Kochanowski. Najazd Szwedzki , a właściwie wojska szwedzkie czynią w nim ogromne spustoszenie by w końcu go spalić. Od tego czasu zamek przechodził z rąk do rąk. Co nie wpływało dobrze na jego mury. Kolejni właściciele niedbali o niego . Przez co popadał w coraz większą ruinę. Do zamku prowadzi bardzo ciekawa droga aby dostać się na dziedziniec zamkowy . Trzeba było przejechać przez barbakan i sień. Niespotkałam się nigdzie z takim wjazdem. Zamykam oczy i w wyobraźni ruszam na zwiedzanie tego pięknego zamku . Wchodzę po schodach na pierwsze piętro do sal reprezentacyjnych , gdzie Tęczyńscy przyjmowali różnych znamienitych gości, bywali tu nawet królowie. Przechodzę przez krużganki do apartamentów pani i pana na tym zamku , zachwycając się kunsztem zdobniczym różnych detali. To tylko moją wyobraźnia , chociaż komnaty zamkowe musiały być bogato i gustownie wyposażone. Ciekawostką jest- skąd wywodzi się nazwa zamku. Od imienia córki możnowładcy Tynka ze Starży. Wedle legendy przybył on w IX w i założył Tyniec , a swej córce Tęczy zbudował siedzibę Tęczynem zwaną. Tu także przetrzymywano Krzyżaków wziętych do niewoli po Bitwie pod Grunwaldem. Na zamku kręcono sceny do filmów : " Czarne Chmury " czy " Rycerze i Rabusie " .

, monika
Zamek Tenczyn- Diament rodu Tęczyńskich, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
Komentarze 5
2011-01-18
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Magdalena
21 maj 2011 19:32

już nie mogę się tego doczekać ... jak byłam w 2009 to naprawdę bałam się, że za chwilę czymś dostanę po głowie

Łucja
22 styczeń 2011 19:18
Witaj Moniko !
Masz rację, na zamku postępują prace całą parą. Myślę, że w niedługim czasie, będzie można podziwiać zabezpieczone ruiny tego wspaniałego, z wielką tradycją, historią...zamku.
Pozdrawiam Łucja
Adam Prończuk
19 styczeń 2011 10:49
Dziękuję Moniko.
monika
19 styczeń 2011 09:18
To prawda . Z powodu sypiących się kamieni. Coś tam robią .
Adam Prończuk
18 styczeń 2011 09:35
Słyszałem, że włodarze zamkneli wstep na zamek. Prawda to?
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024