Szlak Cysterski - Koprzywnica.

, monika

Koprzywnica - malowniczo położone miasteczko na trasie do Sandomierza . Przystaję na jego skraju by zobaczyć malowniczy kościółek p.w. Św. Floriana . Dzieje tej pięknie położonej miejscowości sięgają X w. Wtedy to na jej ziemie przybył Zakon Cystersów. Sprowadził ich Mikołaj Bogoria . On też był fundatorem pierwszego klasztoru. Niestety Najazd Tatarski niszczy zabudowania klasztorne . Hordy Tatarskie palą i mordują mnichów łącznie z opatem . Na miejsce zamordowanych zostali sprowadzeni nowi mnisi . Ledwo zdążyli odbudować klasztor , a następuje drugi najazd tatarski i budynki ponownie zostały spalone. Dzięki temu ,że książe Bolesław Wstydliwy daje pieniądze . Zakonnicy od nowa budują klasztor i kościół . Ta piękna świątynia jest unikatowa . W jej wnętrzach podziwiałam przepiękne freski .

Staję na przeciwko ołtarza głównego , ufundowanego przez Zbigniewa Ossolińskiego . Na ołtarzu tym jest obraz przedstawiający Wniebowzięcie N.M.P na malował go Bartłomiej Strobel. Gdy podeszłam bliżej obrazu i bardziej przyjrzałam się obliczu M.Boskiej zobaczyłam twarz Marii Gonzagi - żony Władysława IV.

, monika
, monika

W zadumie chodzę po tej pięknej świątyni i z zachwytem patrzę na zgromadzone tu obrazy. Jeden z nich szczególnie mnie zafascynował , że przystanęłam na chwilkę przy nim. To obraz Św. Walentego. Jest tu także kilka innych wspaniałych ołtarzy bocznych .

Przystaję przy cudownych stallach - pochodzą one z XVII w i są bogato zdobione scenami z życia św. Bernarda .

, monika
, monika

W nawie głównej na ścianie wisi unikatowa ambona z XVIII w . , a po przeciwnej stronie stoi chrzcielnica z XV w , a nad nią umieszczono obraz Chrzest Chrystusa.

Wychodząc z świątyni mijam ciekawy nagrobek. Przed świątynią stoi wieża z 1656 r jej budowniczym był Zbigniew Ossoliński. Niedaleko kościoła p.w. Św Floriana stał kiedyś malutki kościółek p.w. Św. Leonarda , w tym miejscu jest teraz posąg św. Jana Nepomucena.

, monika
Szlak Cysterski - Koprzywnica., monika
, monika

Choć niema już w Koprzywnicy Zakonu Cystersów , to nadal możemy odczuć ich obecność w tym małym i pięknie położonym miasteczku . Bo przecież jest tu dawny Dom Opata , który widziałam .

, monika
, monika
, monika
Avatar użytkownika monika
monika
Komentarze 2
2011-01-21
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Adam Prończuk
Adam Prończuk
29 styczeń 2011 22:04
Tak jak pisałaś Łucjo zabraknie i 500 lat coby wszystko zobaczyć. Z Moniką na Polskich Szlakach i Zwiedzaj Świat mamy okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc i zaoszcędzić ładnych parę lat🙂
Łucja
22 styczeń 2011 19:33
Witaj Moniko !
Jesteś niemal uniwersalna, zamki, muzea, klasztory, sanktuaria... widzę, że wszystko Cię interesuje.
Zostały jeszcze góry ?
Przypuszczam, że z utęsknieniem czekasz już na wiosnę i na pierwszy wyjazd...gdzieś...
Pozdrawiam łucja
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024