Włodowice - Wieś, która była miastem

, monika

Włodowice - to niewielka wioska leży w pięknej malowniczej okolicy . Otoczona lasem . Ta wieś istniała już w XIII w . O jej początkach mowa w dokumentach z 1220 r . Przechodziła z rąk do rąk. Z początku Włodowice istniały jako wieś, z czasem jednak stały się miastem . Szybko się rozwijały, zyskiwały nowe przywileje.

Włodowice były ośrodkiem nauki czy kultury. To tutaj miały swoją siedzibę wszelakie cechy rzemieślnicze. Czas rozwoju trwał do 1870 r , kiedy to Włodowice straciły prawa miejskie i wszystkie przywileje.

, monika
, monika

W tej niewielkiej wiosce jest wspaniały kościół p.w. św. Bartłomieja. Ta piękna świątynia stoi na miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła. Fundatorem obecnej świątyni był ks. Marian Kępski . Wchodzę do środka . Zachwycam się barokowym wyposażeniem. Przyglądam się cudownym kapitelom . Patrzę na przepiękne barokowe ołtarze .

Podchodzę pod ołtarz główny. Jest on z początku XVIII w . Po jego bokach są figury św. Bartłomieja i św. Jana Chrzciciela . Na szczycie Bóg Ojciec.

, monika
, monika

Spoglądam na lewą stronę łuku tęczowego i widzę ołtarz z obrazem przedstawiającym św. Annę Samotrzeć.

Po drugiej stronie łuku jest ołtarz z obrazem Świętej Rodziny.

, monika
, monika
, monika

W zadumie chodzę po tym pięknym kościele . Moją uwagę przyciąga kaplica Pan Jezus Ukrzyżowany , a w niej wspaniały pozłacany krucyfiks. Jest tu także późnobarokowa ambona. Wychodzę ze świątyni zauroczona nią.

Swoje kroki kieruję w stronę ruin pałacowych. Niewiemy kim był fundator pałacu . Niedokońca jest pewna data budowy. Jest kilka źródeł podających , że był to Stanisław Warszycki - to jednak tylko hipotezy. Jeszcze inne podają , że zbudowali go Męcińscy. Pałac miał spadzisty dach. Zamykam oczy i wyobrażam sobie jak musiał wyglądać . Przechadzam się po salonach , patrzę na piękne obrazy . Zachwycam się bogatym wystrojem wnętrz . To tylko moja wyobraźnia.

, monika
, monika

Jest pewne , że w tym pałacu przebywał Jan III Sobieski , gdyż na jego cześć wybito kafel z jego podobizną. Był tu także August III Sas zwany Mocnym . Władca ten zatrzymał się w pałacu w drodze do Częstochowy.

Także i ta malownicza gmina ma swój herb . Jest nim na czerwonym polu róża o pięciu białych płatkach z żółtymi wypustkiami .

, monika
, monika
, monika
, monika
Włodowice - Wieś, która była miastem , monika
Avatar użytkownika monika
monika
Komentarze 5
2011-02-02
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika monika
monika
17 luty 2011 16:47
To rzeczywiście malownicze miasteczko .
Łucja
17 luty 2011 15:16
Tak, również przyznaję fajne miejsce. Byłam, kiedy jechałam zobaczyć zamek Mirów.
Avatar użytkownika Mariusz Wiśniewski
Mariusz Wiśniewski
05 luty 2011 13:05
Fajne, lubię takie miejsca.
Avatar użytkownika monika
monika
03 luty 2011 13:38
Tak te na Jurze .
Avatar użytkownika Adam Prończuk
Adam Prończuk
03 luty 2011 08:59
Moniko. Te na Jurze? Będąc w Rzędkowicach zaglądne.
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024