Stary Sącz - Królewskie Miasto

, monika

" ...Nim ziarnko wyda mądrość prawdziwa

Głupstwo mieć będzie trzykrotne żniwa ... "

, monika
, monika

Kazimierz Brodziński

Stary Sącz - pięknie położone i bardzo stare miasto . Stary Sącz jest bardzo ściśle powiązany z osobą Św. Kingi i ufundowanym przez nią klasztorem Klarysek. Są wzmianki , że Stary Sącz istniał wcześniej . Jednak w dokumentach widenieje rok 1257 .

, monika
, monika

W tym malutkim mieście jest wspaniały klasztor Klarysek , był także klasztor Franciszkanów został on skasowany w XIX w .

Gdy przyjechałam do tego unikatowego miasta . Swoje kroki skierowałam w stronę klasztoru Klarysek .

, monika
, monika
, monika

Świątynia jest p.w Świętej Trójcy i Świętej Klary . Wchodzę do środka . Zachwycam się jego prostotą i jakimś magicznym urokiem . W kościele są wspaniałe polichromie . Równie cenna jest ambona z XVII w , przypomina ona drzewo Jessego . Przyciągnąła mnie do Starego Sącza możliwość zobaczenia relikwii Św. Kingi , niestety niema ich w Starym Sączu są w Krakowie .

Będąc w Starym Sączu warto wybrać się do kościała p.w . Św. Elżbiety Węgierskiej . To najstarsza świątynia parafialna w tym mieście .Powstała w XII w . Wchodzę do środka . Już od drzwi widać na końcu nawy głównej wspaniały ołtarz główny . W ołtarzu tym jest obraz przedstawiający Św. Elżbietę Węgierską . W zadumie chodzę po świątyni , przypatruję się pięknym ołtarzom bocznym .

, monika
, monika

Jeden z nich mnie zafascynował do tego stopnia , że przystanęłam przed nim na chwilkę . To ołtarz z obrazem M.Boskiej Bolesnej - patronki szewców . Gdy zadumana chodziłam po tym pieknym kościele zwróciłam uwagę na starą kamienną chrzcielnicę .

Siadając na jednej z ławeczek chciałam troszkę odpocząć po intensywnym zwiedzaniu . Patrzę na odnowione kamieniczki . Na początku rynek nie miał żadnej nawierzchni . Kamieniczki na które spoglądam pochodzą z XIX w .

, monika
, monika

Tak naprawdę nie zostało nic z wcześniejszego okresu . Choć i tak miasto ma w sobie jakiś urok , który przyciągnął mnie tutaj . Spacerując po tym mieście spotykam na swej drodze malownicze kapliczki przydrożne . Przystaję przy jednej z nich . To kapliczka Św. Kingi .

, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
Stary Sącz - Królewskie Miasto, monika
, monika
Avatar użytkownika monika
monika
Komentarze 0
2011-02-21
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Stary Sącz

Stary Sącz

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024