Jędrzejów - Miasto Zegarów

, monika
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

" Miej serce i patrzaj w serce ... " Adam Mickiewicz

Jędrzejów malownicze miasto , do którego ściągnęła mnie fascynacja opactwami cysterskimi . Istniało już w 1140 r . Jest w tym pięknym mieście nie tylko opactwo cysterskie , bo przecież Jędrzejów słynie także z muzeum Zegarów . Są w tym muzeum zegary z różnych stron świata, także zegary słoneczne. Na każdym kroku widziałam te piękne unikaty . W Jędrzejowie są także pomniki poświęcone żołnierzom AK . A wracając do mojej fascynacji opactwami cysterskimi . To właśnie przez Jędrzejów przebiega Szlak Cysterski. Jest tu cudowne opactwo najstarsze na tych ziemiach . Powstało z inicjatywy Janika Jaksa - Gryfita . To on sprowadził na ziemię świętokrzyską cystersów z Burgundii . Cystersi założyli w Jędrzejowie klasztor i kościół p.w. W.N.M.P. Biskup Wincenty Kadłubek miał duze staranie o klasztory cysterskie . m.in : o Jędrzejów. Był zafascynowany rygorem cysterskiej ascezy . Cystersi wyznawali dewizę : " Cisterium Mater Nostra " . Założycielami zakonu Cystersów są święci : Robert z Molesme , Alberyk i Stefan Harding . Wincenty Kadłubek wstępując do zakonu cystersów zrzekł się biskupstwa krakowskiego . A swoje ostatnie lata spędził w opactwie w Jędrzejowie . Tutaj też mozemy zobaczyć jego relikwie . Zbliżając się do świątyni mogłam zobaczyć jej niebanalne rozmiary . To najpiękniejsze opactwo jakie widziałam . Wejście jest z boku . Tuż przy nim po prawej stronie w niewielkiej kaplicy stoi relikwiarz z relikwiami tego błogosławionego . W nawie głównej podziwiałam unikatowy nagrobek bł. Wincentego Kadłubka - kronikarza . Chodząc w zadumie po świątyni przyglądałam się barokowemu wyposażeniu . Zachwyciła mnie późnobarokowa ambona . W tym pięknym kościele są organy na których były wzorowane te z Katedry Oliwskiej . Tym malowniczym miejscem Cystersi opiekowali się do 1819 r. Do momentu kasacji zakonu . W budynkach przy klasztornych powstaje szpital wojenny . Opiekę nad świątynią i klasztorem przejmują Reformaci .

, monika
, monika

Gdy jednak oo. Reformaci udzielają poparcia powstańcom z powstania styczniowego . Zostają usunięci przez władze carskie . Dopiero po II wojnie światowej Cystersi wrócili do Jędrzejowa .

, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
Jędrzejów - Miasto Zegarów , monika
, monika
Avatar użytkownika monika
monika
Komentarze 5
2011-03-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
11 sierpień 2011 20:35

Racja Muzeum Zegarów fajne i ciekawe ( w sumie przecież są tam nie tylko zegary lecz np pamiątki związane z farmacją), warto je odwiedzić!

Avatar użytkownika toja1358
toja1358
11 sierpień 2011 08:50

Do Muzeum Zegarów w Jędrzejowie trafiliśmy z mężem około 10 lat temu przypadkiem i tuż po jego zamknięciu. Zostaliśmy jednak wpuszczeni do środka i oprowadzeni - wyszliśmy zauroczeni.

Zgadzam się z opinią, że muzea dla dzieci nie stanowią atrakcji. Do tego trzeba dojrzeć. Pozdrawiam

 

Avatar użytkownika Magdalena
Magdalena
21 maj 2011 19:29

widziałam to muzeum baaaardzo daaaawno temu, bo jakieś 15 lat temu 😉 czyli jako dzieciak ... więc nic kompletnie nie pamiętam ! ;( zwłaszcza, że w wieku 10 lat takie rzeczy mnei kompletnie nei interesowały ! absolutnie nie powinno się dzieci zabierać w takie meijsca bo i tak niewiele wynoszą z tego. wniosek z tego taki, że bardzo chętnie bym tam wróciła, żeby przyjrzeć się temu z należytą uwagą 

Avatar użytkownika monika
monika
06 marzec 2011 14:53
Naprawdę warto . Jędrzejów to malownicze i unikatowe miasto , warte zobaczenia.
Avatar użytkownika Mariusz Wiśniewski
Mariusz Wiśniewski
06 marzec 2011 10:16
Byłem, widziałem, wiem że warto. Fajne foto.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024