Szczekociny - Miasto Kosynierów

, monika

" ... Naród jest jak lawa, zwierzchu

zimna i twarda , sucha i plugawa .

, monika
, monika

Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi

Plwajmy na tę skorupę i stąpmy do głębi ... " Adam Mickiewicz

, monika
, monika

Szczekociny malownicze miasto położone na trasie Zawiercie - Kielce . Miasteczko o którym najstarsze wzmianki wspominają , że powstało w 1307 r . Swoją nazwę wzięło od rodu , który je założył . Niewiadamo jak długo Szczekoccy panowali w Szczekocinach i okolicznych wioskach . Wiadomo natomiast , że potem miasteczko przechodziło z rąk do rąk . Przelewający się przez Ziemie Polskie Potop Szwedzki niszczy to unikatowe miasteczko . Po przejściu wojsk szwedzkich odsłania się ogrom zniszczeń jakich oni dokonali . Szczekociny są spalone i splądrowane . Dopiero , gdy następuje wiek XVIII powoli odzyskują swoją dawną świetność. Jednak nie trwa to długo , bo już w 1870 tracą prawa miejskie , stając się wsią prawa miejskie odzyskują dopiero w 1923 r . Kolejny z właścicieli Franciszek Dembiński i jego żona Urszula budują w Szczekocinach swoją rodową siedzibę. Obecnie żal patrzeć na taki wspaniały pałac . Chyli się ku ruinie . W mojej wyobraźni poruszam się po cudownie pięknych salonach , czy zachwycam się wspaniałymi sztukateriami i licznymi złoceniami . Podziwiałam piękne portrety dawnych właścicieli . Dembińscy w swoim pałacu gościli króla Stanisława Poniatowskiego . W Szczekocinach na każdym kroku stykamy się z pamiątkami związanymi z Kosynierami .

To tutaj zginął Bartosz Głowacki . Niedaleko miasta usypany jest Kopiec Grochowskiego ( często nazywany Kopcem Kosynierów ) . Na skraju miasteczka stoi unikatowy kościółek p.w . Św . Bartłomieja . Fundatorem kościoła był Franciszek Dembiński . Jednak kosciół o takim wezwaniu istniał już w 1325 r .

, monika
, monika
, monika

Wchodzę do środka . Zachwycam się licznie zgromadzonymi tu rzeźbami . Moją uwagę przykuwa ołtarz główny , którego zwieńczeniem jest barokowy krucyfiks .W zadumie chodziłam po świątyni przyglądając się unikatowym ołtarzom bocznym . Wychodząc z koscioła stanęłam przed figurką Św. Floriana . Ma tu swój pomnik Tadeusz Kosciuszko . Co roku 6.VI . odbywają się obchody bitwy pod Szczekocinami .

, monika
, monika
Szczekociny - Miasto Kosynierów, monika
Avatar użytkownika monika
monika
Komentarze 0
2011-03-14
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024