Zrębice - Szlak Architektury Drewnianej na Śląsku

, monika
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

" ... Piękny cały świat ,

      Piękny wzdłuż i wszerz ,

, monika
, monika

      Piękny każdy kwiat ,

      Każdy ptak i  zwierz .... "   Adam Asnyk .

, monika
, monika

 

Na jurajskim szlaku jest pełno malowniczych i unikatowych wiosek z ukrytymi perełkami architektury drewnianej . Jedną z takich wiosek są Zrębice . Wioska skrywa prawdziwą perełkę. Na skraju wsi w otoczeniu lip stoi przepiękny drewniany kościółek . 

, monika
, monika
, monika

 

Świątynia jest p.w. św. Idziego  , powstała w XVI w . Tuż obok równie stara dzwonnica . Wchodzę w jego progi . Kusi swoją prostotą . To niewielka świątynia , bo już od progu widzimy na jej końcu ołtarz główny . Na ołtarzu tym podziwiamy obraz przedstawiający św. Idziego , a przy obrazie figura św.Ambrożego . 

, monika
, monika

Przygladając się ołtarzowi głównu zastanawiałam się kim był patron tej jakże pięknego co unikatowego koscioła . 

Św. Idzi - pochodził z królewskiego rodu Grecji . Urodził się w Atenach jako syn Teodora i Pelagii . Po śmierci rodziców osiadł w pustelni nad Rodanem . W 673 r założył klasztor wokół którego powstało miasteczko Saint - Gilles . Jego atrybutami są łania , książka i laska pasterska . Tak naprawdę niewiele o nim wiadomo . Jako święty jest czczony w różnych religiach . Przed belką tęczową stoi ołtarz z obrazem przedstawiającym M.Boską z Dzieciątkiem z XVIII w .

Zrębice bardzo mnie zachwyciły , a zwłaszcza ten malutki kościółek . Chciałabym tam jeszcze wrócicić , zobaczyć jak wszystko wygląda latem .

 

Komentarze 0
2011-04-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zrębice

Zrębice

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024