Jaskinie i zamki na jurajskim szlaku ... Dolina Prądnika

, monika
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

" Po deszczu gwiazd

na łące popiołów

, monika
, monika

zebrali się wszyscy pod strażą aniołów ... "

Zbigniew Herbert " Uwrót Doliny "

, monika
, monika

Na jurajskim szlaku możemy spotkać różne formy skał wapiennych np.ostańce . Na szlaku tym są także zamki . Jedne w formie zarysu inne mają jeszcze fragmentaryczne mury .Jest ich wiele na tym pięknym szlaku . Różne z nich odwiedziłam inne były poza moim zasięgiem . Jurajski szlak prowadzi przez przyrodniczo cudowne tereny .

Mój wybór padł na Ojcowski Park Narodowy . W parku tym znajduje się malownicza jaskinia - Jaskinia Ciemna . Jaskinia ta jest w moim skromnym zdaniem najpiękniejszej dolinie - Dolinie Prądnika . To najdłuższa z dolinek jakie widziałam . Przejeżdżając przez nią mijałam strome wapienne stoki .

, monika
, monika
, monika

Jaskinia została tak nazwana , od ciemności w niej panujących . Trzeba mieć świeczki lub latarki , żeby ją przejść . Nam się udało , mieliśmy jednak dużo pokory przed nią .

W środkowej części doliny nad potokiem Prądnik stoi cudownie piękna kaplica zwana także " kościółkiem na wodzie " - został on wzniesiony w 1901 r w tym miejscu po to by ominąć carski zakaz .

, monika
, monika

W dolinie Prądnika leżącej w Ojcowskim Parku Narodowym jest jeszcze jedna jaskinia , która przyciągnęła moją uwagę , to grota Łokietka .

Wg . legendy ukrywał się w niej Władysław Łokietek . Chociaż nie jest pewne czy to ta jaskinia .

, monika
, monika

Ta ta piękna dolina jest pełna wspaniałych , kwitnących tylko tu kwiatów . To w tej Dolinie zaczyna się Szlak Orlich Gniazd . W XIX w w Dolinie Prądnika powstało uzdrowisko , które gościło wielu znamienitych gości . Przechodzając się malowniczymi uliczkami biegnącymi wzdłuż potoku Prądnik . Przyglądałam się przepięknym drewnianym domom. To tu przecież stoi " willa Pod Koroną " , a obok Igła Deotymy . Tę monolityczną skałę nazwała tak Jadwiga Łuszczewska - autorka " Panienki z Okienka " - mieszkała ona tutaj w 1858 r . Przechodzę dalej i jestem przed " Bramą Krakowską " , za nią zaczyna się malowniczy rezerwat " Dolina Prądnika " . Widzę także bielejące stoki " Góry Koronnej " . Spacerując tą piękną Doliną ukazuje mi się Baszta zamku w Ojcowie . Widząc tę basztę kieruję się w jej stronę . To pozostałości po istniejącym tu kiedyś zamku . Jest prawdopodobne , że jego budowniczym był Kazimierz Wielki . Zamek leżał na szlaku Kraków - Wrocław , był to ważny punkt kontroli . Potem władały na zamku różne możne rody m.in : Łubieńscy .

W swoich progach gościł nawet królową Bonę Sforzę . Niestety nie jestem sobie w stanie wyobraźić jak wyglądał . Na pewno musiał być piękny . To była bardzo udana wycieczka .

, monika
, monika
, monika
Komentarze 2
2011-04-11
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

monika
13 kwiecień 2011 08:46

Drogi Stasiu !

Dziękuję , że mój opis Doliny Prądnika tak się tobie podobał .


12 kwiecień 2011 21:52

Raz tylko Moniko byłem w Ojcowie i pozostał niedosyt. Wierzę , że kiedyś to nadrobię, a Twój opis będzie mi przewodnikiem. Pozdrawiam, Staś.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024