Jaskinie na jurajskim szlaku ... Dolina Kluczwody

, monika
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

" Taki tam spokój ... na gór zbocza

Światła się zlewa na mgła przezrocza

, monika
, monika

na senną zieleń gór .

Szumiący zdala wśród kamieni

, monika
, monika

W słońcu się potok skrzy i mieni

W srebrnotęczowy sznur... "

, monika
, monika

Kazimierz Przerwa- Tetmajer " Widok ze Świnicy do Dolinę Wierchcichej "

Dolina Kluczwody to malownicza dolina na której końcu leży jedna z najciekawszych jaskiń jakie widziałam . Jaskinia Wierzchowska Górna - jest jaskinią unikatową z najstarszymi i wspaniale zachowanymi naciekami w Europie .Pełna korytarzy i podziemnych sal . To właśnie Jaskinia Wierzchowska spowodowała , że postanowiłam zobaczyć dolinę w której się znajduje .

, monika
, monika

Jaskinia wzięła swą nazwę nie od doliny tylko od wsi Wierzchowie . W jaskini spotkałam pająka Meta Menardi . Chodząc po jaskini dowiadywałam się wielu ciekawych rzeczy - jacy ludzie tu żyli i co tworzyli . Są tu bardzo ciekawe formy krasowe np. makarony - niektóre z nich mają swoje nazwy " Kropielnica " czy " Róża ". Wąskim przesmykiem udajemy się do sali zwanej Niedźwiedzią Jamą , a idąc dalej mijamy Halę wielkiej dolnej stoi w niej makieta zwierzęcia , które kiedyś żyło na tych terenach Hieny . Droga prowadzi przez korytarz zwany Przesmykiem Długim docieramy do Sali z Kotłami , by potem przejść do Sali zwanej Tronową . To w niej wystawiono narzędzia znalezione podczas wykopalisk . Swoją wycieczkę kończę w Sali Człowieka Pierwotnego .

To jednak nie koniec mojej wędrówki po Dolinie Kluczwody .W dolinie spotkałam cudownie pachnące kwiaty . W głębi Doliny widzę skałki na których kiedyś stał zamek rycerski . Datowany na początek XIV w - prawdopodobnie jego budowniczym był Jan z Syrokomli . Późniejszy właściciel i pan na zamku w Korzkwi . Jednak spowodu osunięcia się skał zamek został opuszczony . Dolina Kluczwody często nazywana jest Doliną Wierzchówki . Przez tę piękną i unikatową dolinę przepływa potok Kluczwody i od niego wzięła nazwę cała dolina . Wzdłuż płynącego przez dolinę potoku kiedyś przebiegała granica austryjacko - rosyjska . W tej dolinie oprócz jaskini którą odwiedziłam jest jeszcze jedna równie piękna Jaskinia Mamutowa - zwana inaczej Jaskinią Wierzchowską Dolną . Ta piękna dolina jest rezerwatem przyrody . Spacerując po niej można spotkać kwitnacy len złocisty czy ostrożeń panoński . Ja jedną z tych roślin widziałam lecz nie wiedziałam jej nazwy . Szłam wolnym krokiem wdychając świeże powietrze , gdy nad głową zobaczyłam sójkę . Mijałam różne skałki . Byłam bardzo zadowolona z tak udanej wycieczki .

Avatar użytkownika monika
monika
Komentarze 0
2011-04-15
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024