Rodaki - Szlak Architektury Drewnianej na Śląsku.

, monika
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

" Drobiazg nie jest błahostką

Drobna w kroplach rosa

, monika
, monika

Rzeźwi ziemię i sobie

odbija niebiosa ... " Kazimierz Brodziński.

, monika
, monika

Moją podróż Szlakiem Architektury Drewnianej na Jurze kończę we wsi Rodaki . Ta pięknie położona wieś ukrywa prawdziwą perłę . Cudowny drewniany kościółek p.w. Św. Marka .

Ukryta wśród drzew ta unikatowa świątynia powstała w 1602 r . I jeszcze do niedawna była czynna . Koło niej stoi równie stara dzwonnica . Kościółek ten często nazywany jest " Drewnianą Perłą Jury ". Przez mieszkańców wsi otaczany wielką czcią . Dzięki tej opiece przetrwał , może i teraz uda się go uratować . Ma nie stabilne fundamenty .

, monika
, monika

Szkoda by było gdyby się zniszczył . Do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa . Skąd wzięła się nazwa wsi nie wiadomo . Wiadomo natomiast , że Rodaki należały do rodu Włodków . Później na tej ziemi panowali Salomowiczowie , a jeszcze później Pileccy . Od Pileckich kupił je Seweryn Boner . Po Bonerze właściciele Rodaków zmieniali się jak rękawiczki .

Tak naprawdę nie wiadomo kto był fundatorem kościółka , który oglądałam . Ten drewniany kościółek posiada wspaniałe manierystyczne ołtarze z XVIII w . Choć kościółek był zamknięty . To przez boczną szybkę podpatrzyłam , że w ołtarzu głównym jest wspaniały obraz przedstawiający św. Marka . Była tam jeszcze figura św. Mikołaja i barokowe epitafium ks. Krzysztofa Zalewskiego . Przeniesiono je do pobliskiego nowego kościoła p.w. M.B.Częstochowskiej - były to względy bezpieczeństwa .

, monika
, monika

Ta malownicza drewniana świątynia jest jednonawowa z częściowymi podcieniami . Podcienia służyły mieszkańcom , którzy przybywali często już w sobotę na niedzielną mszę. Chronili się w tych podcieniach przed palącym słońcem .

Warte są one zapamiętania . Nie można zapomnieć o takich unikatach . Choć często bywają zapomniane . Lubię odkrywać takie malownicze cudeńka . Jest ich w Małopolsce i na Śląsku tak wiele .

Wracam do domu szczęśliwa , że zobaczyłam tak piękne i unikatowe miejsca .

Komentarze 4
2011-04-16
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

monika
18 kwiecień 2011 13:50

Stasiu !

Mam nadzieję , że moje opisy przydadzą się .Jura ma swój urok . Kocham odkrywać jeszcze nieodkryte cudeńka architektury drewnianej .


17 kwiecień 2011 12:39

Dzięki Moniko, że przybliżasz mi Jurę, której tak naprawdę nie znam.

monika
17 kwiecień 2011 11:24

Drogi Arku !

Dziękuję , że ci się podobał mój opis tego malutkiego kościółka . Ja tak jak ty uwielbiam architekturę drewnianą ma w sobie jakąś duszę . Pozdrawiam Monika B.

Arkadiusz Musielak
16 kwiecień 2011 21:22

Jak zawsze świetny opis. Też fascynują mnie drewniane, zabytkowe kościółki, dlatego śledze Twoje wyprawy. Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Rodaki

Rodaki

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024