Sopot

, piotr
Oczywiscie mozna pojechac SKM, ale zdecydowanie przyjemniej jest poplynac jachtem, sam rejsik niezbyt dlugi, trwa okolo godzinki czasu i dobrze trzeba pogadac z bosmanem mola w Sopocie, gdyz postoj jachtow przy molo nie jest dozwolony, ale ludzie morza zawsze sobie pomagaja...

A teraz kilka informacji po co do tego Sopotu przyplynelismy:
Sopot jest niewątpliwie pięknym i zachwycającym miejscem, które każdego roku przyciąga wiele turystów z Polski i z zagranicy. Miasto położone jest w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską. Razem z Gdańskiem i Gdynią tworzy Trójmiasto. Sopot jest znanym kurortem nadmorskim i uzdrowiskowym, a także miejscem gdzie odbywają się liczne festiwale. Od 1961 roku w Operze Leśnej organizowany jest Sopot Festiwal, który jest najważniejszym konkursem piosenki obok Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W Sopocie znajduje się najdłuższe w całej Europie molo o konstrukcji drewnianej, którego długość wynosi ok 512 m. Jest ono miejscem spacerów i festynów. Stanowi także przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej i taksówek wodnych. Spacer po nim to niezapomniane przeżycie, już na początku spotykamy plac z fontanną, muszla koncertową i oszkloną od strony morza galerią. Innym punktem widokowym jest wieża znajdująca się tuż przy molo czynna w sezonie letnim. Prosto z mola możemy skierować się najpopularniejszy deptak Sopotu - ulicę Bohaterów Monte Cassino popularnie zwaną Monciakiem.
Latem przewijają się tędy tłumy turystów, którzy mogą usiąść w jednej z uroczych kafejek, zrobić zakupy w ekskluzywnym sklepie, czy wstąpić do kina lub teatru. Chcąc uniknąć miejskiego gwaru wystarczy skręcić w jedną z bocznych uliczek, by znaleźć się w świecie zabytkowych parków oraz pięknych i zadbanych ogrodów. Spacer tymi uliczkami to naprawdę jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Sopot rozkwita wówczas zupełnie innymi barwami, odkrywa swe dodatkowe uroki i walory. Sopot posiada w swojej ofercie również liczne atrakcje o charakterze sportowym. Można tutaj uprawiać praktycznie wszystkie dyscypliny sportu korzystając z kompleksu kortów tenisowych, trzech stadionów sportowych: do rugby, lekkoatletycznego i piłkarskiego, ścieżki zdrowia idealnej do uprawiania joggingu czy też z toru wyścigów. Znajduje się tam kryta ujeżdżalnia, gdzie prowadzi się szkółkę jeździecką.
Jedną z licznych atrakcji turystycznych miasta są zabytki, wpisane do rejestru zabytków województwa pomorskiego, m.in. uzdrowisko z ujęciem wody solankowej, Zakład Balneologiczny z 1904 , Dworek Sierakowskich z XVIII-XIX, Łazienki Południowe – ozdobna budowla drewniana z 1907, willa secesyjna i rezydencja następcy tronu Fryderyka Wilhelma z 1911. Dużym zainteresowaniem cieszy się też latarnia morska, udostępniona dla zwiedzających.
Dla dzieci i ich rodziców jest Aqua Park, niewątpliwie wybudowanie parku wodnego nad morzem i to w dodatku 150 m od plaży jest na pewno tą samą atrakcją, co wybudowanie piaskownicy na pustyni ale... Można tu skorzystać z pięciu basenów, brodzików, wodospadu, sauny, kręgielni, baru i restauracji, wszystko jest połączone kanałami i mostami. Jeden bar znajduje się wewnątrz obiektu do dyspozycji tylko dla korzystających z zabaw wodnych. Cały obiekt zajmuje 11 tysięcy metrów kwadratowych. Nie zabrakło w Aqua Park oczek wodnych, wodospadów, sztucznej rzeki i gejzerów. Wybudowano też dziką rzekę o długości 71 metrów, gdzie przez sekundę przepływa 600 litrów wody oraz dwie zjeżdżalnie rur o długości 110 i 50 metrów zawieszonych na wysokości 12 metrów. Dodatkowo do dyspozycji gości jest sauna, solaria, akupresura wodna, whirlpool, podgrzewane łóżko do masażu, pokoje relaksacyjne oraz bezpłatny parking na 150 samochodów.
Swoje miejsce znajdą tu również koneserzy sztuki, gdyż miasto proponuje spektakle w takich teatrach jak: Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej, Sopocka Scena Off de Bicz , Scena Kameralna Teatru Wybrzeże. Na terenie Sopotu odbywają się też liczne wystawy i wernisaże w różnych galeriach, w tym w największej w Polsce Północnej, Państwowej Galerii Sztuki prezentującej stałe i okresowe wystawy z najciekawszych kolekcji świata. „Miasto artystów” - tak niektórzy nazywają to miejsce. Nic więc dziwnego, że gmina wspiera różne formy działalności artystycznej, przeznaczając na kulturę o wiele więcej pieniędzy niż inne ośrodki podobnej wielkości. Dzięki tej pomocy istnieją takie placówki jak: Miejska Biblioteka Publiczna, Młodzieżowy Dom Kultury, Teatr Atelier i Alternatywny Teatr Off the Bicz, Polska Filharmonia Kameralna Sopot czy Sopocki Chór Continuo.

Ludzie, którzy przyjeżdżają tu w poszukiwaniu ciszy i spokoju, chętnie korzystają ze szlaków turystycznych, które swoją tradycję w nazewnictwie i sposobie oznakowania zachowały z lat 60. Dla amatorów wędrówek wyznaczono 5 szlaków pozwalających poznać to, co najciekawsze w Sopocie i jego bliskim otoczeniu. Dużą popularnością cieszy się Szlak wiewiórek, mew i dzików, na których można podziwiać faunę i florę pobliskiego regionu.
Corocznie miasto odwiedza ponad dwa miliony turystów i wczasowiczów, co świadczy o jego niezwykłym uroku.
, piotr
, piotr
, piotr
, piotr
, piotr
, piotr
, piotr
, piotr
, piotr
Sopot, piotr
, piotr
, piotr
, piotr
, piotr
, piotr
Avatar użytkownika piotr
piotr
Komentarze 0
2008-07-31
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024