Rowerowa Czernica - Swornegacie

, piotr
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Kilka lat temu dość często jeździłem w Bory, szczególnie spodobała mi się Czernica i tam też wynajmowałem domek nad jeziorem, była to bardzo fajna baza wypadowa do całodziennych wycieczek rowerowych i pieszych po tamtych pięknych okolicach.

Bory Tucholskie to kraina obejmująca obszar ponad 250 tys. ha na powierzchni leśnej. Współczesny obraz uformował się ponad 10 tys. lat temu w czasie ostatniego na ziemiach Polski zlodowacenia zwanego bałtyckim, a przede wszystkim w okresie tzw. stadiału pomorskiego. Wzdłuż czoła lodowca tworzyły się wówczas wały i pagórki moren czołowych, a na tym przedpolu wody wypływające spod topniejących lodów, usypywały rozległe równiny piaszczyste zwane sandrami. Na tym piaszczystym, ubogim podłożu (mało przydatnych dla upraw rolnych) zachowały się zbiorowiska leśne Borów Tucholskich. Przez bory przepływają rzeki Brda i Wda ( zwana również Czarną wodą) . Obie te rzeki biegiem swoim wyżłobiły w glebie malownicze doliny i potworzyły piękne zakola, a znajdujące się w korycie rzek głazy tworzą progi kamienne i kaskady.
Bory Tucholskie to kraina o bardzo bogatej sieci wód powierzchniowych - rzek (Brda i Wda) i licznych jezior(j.Charzykowskie, j.Wdzydzkie, j.Ostrowite, j.Karsińskie j.Wielewskie). Wszystkie cieki należą do dorzecza Wisły, odprowadzają swe wody dawnymi szlakami odpływu wód polodowcowych. Jednak głównym bogactwem tej ziemi, stanowiącym o atrakcyjności tejże krainy są lasy. Działalność człowieka wprawdzie spowodowała w znacznym stopniu zmianę składu gatunkowego zbiorowisk leśnych, ale mimo to zachowały się tu prawie wszystkie zbiorowiska leśne występujące na Niżu Środkowoeuropejskim. Klimat Borów tucholskich kształtują dwie główne masy powietrza, a mianowicie polarno- kontynentalne i polarno - morskie. A ze względu na duży udział zbiorników wodnych i lasów, tworzy się tu swoisty mikroklimat, stwarzający dogodne warunki dla rozwoju roślin.

Czernica - położona jest około 20 km od Chojnic na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, nad brzegiem jeziora Dybrzyk, w centrum - bogatego w grzyby, jagody i inne owoce runa leśnego - lasu.
Pobyt w tym miejscu zadowoli wszystkich oczekujących relaksu w pięknej i cichej okolicy, zarówno amatorów spokojnego wypoczynku, jak i osoby pragnące wypoczywać aktywnie. Czyste jezioro zachęca do kąpieli.
Amatorzy wędkarstwa, żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu również będę usatysfakcjonowani.

Drzewicz (kaszb. Drzéwicz) - wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice. Wieś jest częścią składową sołectwa Swornegacie.
Drzewicz położony jest na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, między jeziorami Łąckim i Dybrzyk, sąsiaduje bezpośrednio z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie.

Swornegacie (kaszb. Swòrnégace) - Kaszubska wieś położona na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy jeziorami Witocznem i Karsińskim na piaszczystej równinie sandrowej. Wieś malowniczo przecina rzeka Brda łącząc jeziora których urozmaicone brzegi stanowią raj dla turystów i wędkarzy spragnionych „ wielkich połowów”.
Miejscowość posiada także wielowiekową historię sięgającą XIII wieku. W1270 r. Powstał tutaj klasztor augustianów, a za panowania krzyżaków stał tutaj umocniony dwór gospodarczy. W 1742 r. wieś posiadała stary drewniany kościółek kryty gontem, który w czasach współczesnych został przeniesiony do Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie po dzień dzisiejszy pełni funkcje sakralne.
Sama miejscowość jako letniskowa znana była już w okresie przedwojennym.. W okolicy występują liczne zabytki z minionych epok (grodziska z VIII-X wieku i XIII-XIV wieku, obiekty sakralne) oraz szlaki turystyczne - piesze i kajakowe.

Turysta odwiedzający te okolice może rozkoszować się wspaniałym mikroklimatem, czystym powietrzem i wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Wokół rozciągają się ogromne powierzchnie lasów, obfitujące w zwierzynę łowną , grzyby i jagody. Cała okolica stwarza niepowtarzalne walory do wypoczynku oraz uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.
, piotr
, piotr
, piotr
, piotr
, piotr
Rowerowa Czernica - Swornegacie, piotr
, piotr
, piotr
, piotr
Avatar użytkownika piotr
piotr
Komentarze 1
2008-08-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz


08 sierpień 2008 11:15
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

czernica

drzewicz

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024