Dolina Kobylańska- wytwór natury ...

, monika
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zastanawiałam się dokąd pojechać . Mój wybór padł na malowniczą dolinkę .

Dolina Kobylańska lub inaczej zwana trochę niesłusznie Karniowicką . Ma 3 km . dł. W dolince tej możemy spotkać na skałkach przyszłych alpinistów . Przecierający szlak taternicy nadali skałkom bardzo ciekawe nazwy ... np. Zjazdowa Turnia czy Księżycowy Kominek . Do dolinki możemy dostać się przez niewielką wieś Kobylany , od tej wsi wzięła swą nazwę dolinka . Przez całą Dolinę Kobylańską płynie malutki potok Kobylański .

, monika
, monika

Przeszłam kilka metrów , dochodząc do niewielkiej polanki . U jej stóp zaczynają się schodki wiodące do groty z Figurką Matki Bożej .

Grotę wykuto w 1914 r . i postawiono tam ołtarzyk z figurką M.Boskiej .

, monika
, monika

Matka Boża patrzy łaskwym okiem na wspinających się tu ludzi . Nad schodkami wmurowano tablicę z napisem :

" Rok pamiętny

, monika
, monika
, monika

Objawienia M.Boskiej 1914

Tu jest moja wola

, monika
, monika

stwierdzają wierni ... "

Potok wije się malowniczo przez całą dolinkę . Raz się chowajac innym razem wynurzając się jakby znienacka . Płynie wolno tworząc malownicze kaskady , przedzierając się przez głazy . Patrzę na tą dolinkę z wielkim podziwem . Idąc przez nią spotykam nieznane mi rośliny . Rosną tam czego bym się niespodziewała bzy . Jedna ze skał mnie zaciekawiła przypominała " Płetwę Rekina " , inna zaś " Mnicha " . Wysokość skałek to 50 m . Możemy tu spotkać różne drzewa . Na jednej ze skałek stoi krzyż . Dolinka Kobylańska jest rezerwatem . Co rusz możemy w niej spotkać samotnie stojące skałki zwane ostańcami ... Ostańce czasem przybierają bardzo ciekawe formy . np. Okręt czy Żabi Koń . Spotkałam tu Brzozę Krzewiastą Szefera . Nad potokiem rosną kaczeńce i inne kwiaty . Czasem możemy zobaczyć ćwiczących taterników .

, monika
, monika

Zamyka ją Brama Kobylańska . Choć krótka to bardziej malownicza od innych . Co mnie zaciekawiło , potok płynie przez środek wsi .

Avatar użytkownika monika
monika
Komentarze 5
2011-05-16
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Magdalena
Magdalena
17 maj 2011 14:02

moja trasa była zupełnie inna, ponieważ szliśmy na nogach ze Skały niebieskim szlakiem pieszym, przecinając OPN, zaczęliśmy od północnej części doliny będkowskiej i jaskini nietoperzowej, która tam się właśnie mieści no i potem wzdłuż cały czas niebieskim zachaczając o wodospad Szum aż do zejścia na żółty właśnie do doliny kobylańskiej.

tras jest do wyboru do koloru 🙂

oj, a Karniowice też pamiętam bardzo dobrze, bo tam się zgubiliśmy 😁 tzn. nie wiedzieliśmy chwilowo gdzie jesteśmy :P w drodze do wąwozu bolechowickiego. uratował nas przystanek autobusowy, który był nazwany wlaśnie nazwą miejscowości (oj, jest co wspominać 😉

Ostatnio edytowany: 2011-05-17 14:06

Avatar użytkownika monika
monika
17 maj 2011 13:54

Łucjo !

Do Doliny kobylańskiej  dojechałam od strony Rudawy przez wioskę Brzezie , a potem skierowałam się na Będkowice , a potem skręciłam na Karniowice 2 km  dalej jest skręt na Kobylany , a w nich Tablica informująca ile jeszcze do Doliny . 

Łucja
17 maj 2011 12:24

Magdaleno, witam Cię bardzo serdecznie i dziękuję za szczegółową informację, jak również dodatkowe namiary na fajne miejsca w Dolinkach Podkrakowskich.

Będę odwiedzać Twoje wpisy na P.Sz. są takie interesujące. Pozdrawiam Łucja

Avatar użytkownika Magdalena
Magdalena
17 maj 2011 11:25

dolinka leży ne terenie Jury w rejonie dolinek pokrakowskim, jeśli dobrze pamiętam koło doliny będkowskiej, tą łatwiej znaleźć bo jest dużo większa. będąc w dolinie kobylańskiej zachęcam właśnie do zaglądnięcia do Będkowskiej no i całkiem neidaleko jest wąwóz bolechowicki. jeśli się jest samochodem to nie ma problemu, żeby ogarnąć te trzy miejsca. ale pieszo też da się zrobić 🙂 (zdjęcia z tych miejsc mam też u siebie w galerii, gdyby miały bardziej jeszcze zachęcić 😉 😉

Ostatnio edytowany: 2011-05-17 11:26

Łucja
17 maj 2011 10:49

Moniko, to kolejna wspaniała relacja. Niestety trudno mi sprecyzować gdzie ta Dolina jest położona, czy może w Jurze ? Przypuszczam, że to fantastyczny wypad na sobotnie popołudnie albo niedzielne. Pozdrawiam Łucja

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Kobylany

Kobylany

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024