Szczawnica

W drodze do Szczawnicy zaliczyliśmy park miniatur w Inwałdzie. Szczawnica - uzdrowisko, wzięła nazwę od szczaw wypływających z góry Bryjarki. Rozkwit uzdrowiska przypadł na wiek XIX. Piękna miejscowość z Muzeum Pienińskim, koleją krzesełkową na Palenicę. Najpiękniejsze góry Pieniny z Trzema Koronami i wijącym się u ich stóp Dunajcem, stanowi o niepowtarzalnym uroku tego zakątka.
Zalew Czorsztyński - zapora w Niedzicy, wysokości 50 m i dług. 400 m mieści elektrownie szczytowo-pompową o mocy 93 MW. Zamki w Czorsztynie i Niedzicy, połozone na wysokich skałach, znajdując się po przeciwnych stronach Dunajca, pełniły funkcje twierdz granicznych - Czorsztyn dla Polski, Niedzica dla Węgier, do których należały te tereny.

Dębno na Podhalu posiada Kościół zabytkowy drewniany, zbudowany w 1490r. a wieżę wzniesiono w 1601r. Wnetrze zdobią unikatowe malowidła, polichromia z XV-XVI w. Obiekt w 2003 r. wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Zespół dworski w Łopusznej powstał w latach 1787-90. Ostatnimi wlaścicielami (pod konic XVIII w) byli Tetmajerowie. Kościół drewniany z II p XV w. Tam żył i mieszkał ks. prof. Józef Tischner (1931-2000). Wybitny filozof zmarł po ciężkiej chorobie 28 czerwca 2000r. Pochowany na cmentarzu w Łopusznej. Muzeum "Tischnerówka" znajduje się w Łopusznej.

Zabytek narodowej kultury Klasztor kartuzjański w Czerwonym Klasztorze na Słowacji. Historia Czerwonego klasztoru sięga początków XIV wieku. Nie sposób w kilku zdaniach opisać jego bogatą historię. Proponuję sięgnąć po stosowną literaturę.