Pora na Turobin nad Porem

Młyn w Turobinie, Marek Marcola

Turobin ma niezywkłą nazwę ,wprost od tura, wymarłego przed wiekami zwierzęcia, którego legenda jest wciąż żywa ,a siła nadal przysłowiowa.To dawne miasto ,z prawami miejskimi nadanymi przez Jagiełłę w 1420 roku, niestety utraconymi wskutek decyzji władz zaborczych w odwecie za patriotyczną postawę tutejszych mieszczan w czasie Powstania Styczniowego.Miasto ulokowano kilkadziesiat kilometrów na południe od Lublina,nad rzeką Por ,prawym dopływem Wieprza ,a w konsekwencji Wisły .Pod koniec XVI wieku ziemia turobińska została objęta przez Ordynację Zamojską i była z nią związana aż do 1944 roku.Związana w różny sposób ,czasami zupełnie niezwykły ,jak np.poprzez kamienicę ,wybudowaną przez turobińskich mieszczan w Zamościu ,aby mieli się gdzie skryć w czasie wojennym.Zamoyskim zawdzięcza Turobin przebudowę w latach 1620-23 kościoła Świętego Dominika w stylu renesansu lubelskiego.Przez tę przebudowę wzniesiona w 1530 roku światynia zyskała oryginalny kształ i wygląd ,z elementami gotyckimi,renesansowymi i barokowymi. Ale najciekawsze jest w środku.Kolebkowe sklepienia nawy i wnętrze kopuł kaplic bocznych zdobią przepiekne sztukaterie ,tak charakterystyczne dla nurtu lubelskiego. Z kolei ołtarz w jednej z kaplic ma niezwykłą własciwość ,nie wiadomo czy z wyroków boskich czy z ręki mistrza budowlanego.Otóż zastępuje barometr i na deszcz robi się wilgotny ,a na pogodę suchy.Warto też zapamietać ,że w kościele przechowywane są relikwie Świetej Faustyny .Sto metrów dalej ,stoi drewniana kapliczka Świetego Marka ,która upamiętnia miejsce ,gdzie znajdował się jeszcze inny kościół ,pw. Wszystkich Świetych ,który został spalony przez Tatarów.Turobin to jedna z tych miejscowości , o których często mówi się, że się w nich czas zatrzymał.Rzeczywiście życie toczy się tu powoli według przez lata ukształtowanych reguł.Zabudowę nadal stanowią w znacznej części tradycyjne domy ,ustawione przy przecinających się pod kątem prostych uliczkach,czyli tak jak to zwykle robiono w zakładanych miastach.

Z Turobina tylko krok do wsi Czernięcin, z którą wiążą się dwie znane postacie : Szymon Szymonowic, niegdysiejszy właściciel wsi oraz Stanisław Staszic, dawny proboszcz tutejszej parafii.I to jakiej parafii! Założono ją w XIV wieku ,a gdy budowano tu kościół, sam papież Jan XXII ofiarował doń cierń z korony Chrystusa -stąd nazwa wsi .Obecnie cierniowa relikwia przechowywana jest w katedrze w nieodległym Zamościu.Obecny kościół, jak na dzieje parafii jest młody ,gdyż liczy sobie zaledwie 150 lat,ale trzeba pamiętać, że to już czwarta z kolei świątynia.

Na Roztoczu, Marek Marcola
Na Roztoczu, Marek Marcola

Dobrze jest powędrować lub pojeżdzić rowerem po okolicy ,tak po prostu powłóczyćz się wśród pól i pagórków Wyniosłości Giełczewskiej ,albo po wąwozach ,lasach i wzgórzach Roztocza. Blisko wsi Gródki trzeba przygotować się na nie lada atrakcję, a mianowicie drewniany wiatrak . Nie sposób go przegapić - majestatycznie wznosi się ponad roztoczańskim płaskowyżem i od razu przyciąga wzrok ,nawet tych obojętnych na piękno architektury drewnianej.Warto go uwiecznić w pamięci aparatu fotograficznego wszak to już ostatni wiatrak na Roztoczu.

Pola pod Turobinem, Marek Marcola
Pola pod Turobinem, Marek Marcola
Zima, Marek Marcola
W turobińskim kościele, Marek Marcola
Pejzaż z krzyżem, Marek Marcola
, Marek Marcola
Plebania w Turobinie, Marek Marcola
Kościół w Czernięcinie, Marek Marcola
Rzeka Por, Marek Marcola
Kościół w Czernięcinie z figurą MB, Marek Marcola
Kaplica Św. Marka w Turobinie, Marek Marcola
Stara chata, Marek Marcola
Wiatrak w Gródkach, Marek Marcola
Sklepienie w turobińskiej światyni, Marek Marcola
Dolina Poru wieczorem, Marek Marcola
Dominik zimą, Marek Marcola
Droga w pole, Marek Marcola
Figura w polu, Marek Marcola
Dzwonnica turobińska, Marek Marcola
Krzyż morowy, Marek Marcola
Komentarze 12
2012-01-30
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

toja1358
31 styczeń 2012 21:47

Piękne miejsce, piękne zdjęcia.  Piąteczka i pozdrowienia 🙂

Adam Prończuk
31 styczeń 2012 12:06

Bardzo lubię relację z niedużych, malo znanych miejsc. Piąteczka.

PS Mój tata spod Chełma. 

monika
31 styczeń 2012 11:42

Super relacja, a zdjęcia po prostu cudowne. Ja bym się nie przejmowała jedynkami. Postawiłam 5.

Marek Marcola
31 styczeń 2012 07:19

Dziękuję za ciepłe przyjęcie Turobina.Pozdrawiam komentatorów Marek

Danuta
30 styczeń 2012 23:06

Podobnie jak Mokunka i Staś uważam, że relacja jest na 5 - i to bez dyskusji. Chyba trzeba nam ignorować tego kogoś- kto nie potrafi docenić tak świetnie opisanej i pokazanej wycieczki. Może temu-komuś w końcu sie znudzi... szkoda  nerwów Stasiu. Pozdrawiam :-)


30 styczeń 2012 22:44

Mokunko, ja się nie złoszczę, tylko zwracam uwagę, że Ania obiecała nie dopuszczać do takich sytuacji i takie osoby miały być usuwane z forum. To mnie przekonało (uwierzyłem w to) do pozostania tutaj. W tej chwili odbieram to jako deklarację bez pokrycia w realu. I tyle.


30 styczeń 2012 20:32

Podoba mi się. Nigdy tam nie byłam.

mokunka
30 styczeń 2012 20:00

[cytuj autor='Musielak Arkadiusz'] Witam. Zgadzam się ze Stasiem. Znów zawitał "ktoś" od JEDYNEK !!!!. Ode mnie 5. Bardzo ciekawa relacja. Podoba mi się 🙂)) Ostatnio edytowany: 2012-01-30 18:49[/cytuj]

 

Równiez oceniam na 5 .Mnie się podoba, czytałam z ciekawością!

Stasiu odnoszę wrażenie , że im bardziej sie na "owego jedynkowicza" zlościsz, to na niego dziala -jak przysłowiowa plachta na byka!  Mnie sie wydaje, że trzeba mu dać kompletnego ignora; jak nie wzbudzi naszych emocji , pewnie  mu się prędzej czy poźniej znudzi....?!

Danuta
30 styczeń 2012 19:46

Świetna relacja, dopracowane zdjęcia, znakomita dla mnie zachęta do ponownego odwiedzenia tych okolic. Miejscowośc przeurocza, a dotąd o niej nie słyszałam. Bardzo interesujące miejsce. Roztocze na zdjęciach jak malowane. Pozdrawiam :-)

toja1358
30 styczeń 2012 19:14

[cytuj autor='Musielak Arkadiusz'] Ode mnie 5. Bardzo ciekawa relacja. Podoba mi się 🙂)) Ostatnio edytowany: 2012-01-30 18:49[/cytuj]

Podpisuję sie pod tym i pozdrawiam cieplutko🙂

Arkadiusz Musielak
30 styczeń 2012 18:48

Witam.

Zgadzam się ze Stasiem. Znów zawitał "ktoś" od JEDYNEK !!!!.

Ode mnie 5. Bardzo ciekawa relacja. Podoba mi się 🙂))

Ostatnio edytowany: 2012-01-30 18:49


30 styczeń 2012 18:32

Oj, ktoś tu buszował. Jedynka za taką relację to skandal. Aniu, skończmy WRESZCIE  z tym!

Dzięki, że pokazałeś nieznane mi miejsce. Pozdrawiam

Zwiedzone atrakcje

Turobin

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024