Odkryj Obszę!

, Marek Marcola

Na pierwszy rzut oka Obsza wydaje się niepozorną wsią ,niewartą poświęcenia jej uwagi.Jest akurat na odwrót.Ten ,kto zatrzyma się tu i rozejrzy po okolicy ,nie będzie tego żałować.Już sama historia.Pierwsza wzmianka o Obszy pochodzi z 1388 roku.Potem pisał o niej sam Jan Kochanowski ,nazywając Pszą.W okresie rozbiorów ,pod Obszą przechodziła granica rosyjsko - austriacka .Zachował się jeden z dawnych słupków granicznych ,do zobaczenia na podwórzu kultowej zagrody "Roztocze".Ale słupek to nie jedyny ślad po przygranicznym położeniu.Jest jeszcze budynek dawnej strażnicy.I do niedawna wspomnienia najstarszych mieszkańców.Obsza ,jak i cała okolica była przez wieki dwureligijna - katolicka i unicka ,a z czasem prawosławna. Nic więc dziwnego ,że zachowana tu świątynia z 1860 roku ma w swych dziejach i architekturze zapisaną taką przeszłośc.Najpierw była cerkwią unicką,po kasacie Unii Brzeskiej w 1875 roku ,prawosławną ,a po odrodzeniu Polski ,rekoncyliowano ją na kościól katolicki.Podobnie było ze światyniami w Babicach i Zamchu. Ta pierwsza ,wybudowana w 1880 roku miała szczęście do projektantów i budowniczych. Jest modelowo śliczna.Doskonałe proporcje ,mistrzostwo wykonania i typowe dla cerkwii położenie na uboczu sprawiają ,iż jest wymarzonym tematem dla fotografów.O każdej porze roku.Spośród wymienionych tu miejscowości na pierwszy plan wysuwa się Zamch. A to za sprawą swej barwnej historii .Wieś założono w II połowie XIV wieku przy myśliwskim dworze i zaczęła się tak dynamicznie rozwijać ,że już kilkadziesiąt lat później Jagiełło utworzył odrębne starostwo zamechskie.Gdy objął je Jan Zamoyski ,Zamch stał się przyczółkiem do budowy potężnej Ordynacji Zamojskiej,która przetrwała trzy i pół wieku.Dziś we wsi nie ma już śladów dawnej świetności ,a trzeba pamietać ,że bywali tu królowie Stefan Batory, Zygmunt August czy Jan Sobieski. Jedynym zabytkiem jest światynia, wprawdzie niezbyt stara ,bo z roku 1842,ale są w niej przechowywane relikwie Świętego Józefata Kuncewicza, męczennika za unię kościoła zachodniego i wschodniego.Okolice Obszy to wymarzony teren dla łowców widoków.Sa doprawdy urzekające, zwłaszcza jeżeli w pejzażu pojawi się krzyż lub kapliczka przydrożna ,albo jedna z miejscowych rzek: Tanew czy Wirowa.

, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
, Marek Marcola
Komentarze 5
2012-02-11
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
30 czerwiec 2012 15:27

Witam Marka.

ladna i ciekawa wyprawka (5)

pol roku temu bylem na lubelsczyznie -bardzo "piknie.

 

Pozdrawiam Karol 

Danuta
13 luty 2012 11:28

Tak, Toju, koniecznie odwiedź Roztocze. Tam jest pięknie! Roztocze obfituje w cudowne zabytki i zaczarowane miejsca. To świetnie, że możemy poznać kolejne z nich. Szkoda, że nie wiedziałam o Obszy zwiedzając okolice Józefowa i Narola, ale to znaczy, ze muszę tam wrócić…Oj, zatęskniłam za Roztoczem. Pozdrawiam :-)

Ostatnio edytowany: 2012-02-13 11:28

mokunka
11 luty 2012 19:23

[cytuj autor=' toja1358'] Piękne i ciekawe miejsce. Śliczne fotki pokazujące zarówno zabytki jak i sielskie widoki. Oj, zatęskniło mi się za latem . Pozdrawiam [/cytuj]

 

Pozwolilam sobie Toję zacytować, a wycieczka Marku fajna taka niby zwyczajna wioska a zarazem warta odwiedzenia, pozdrawiam 🙂))

toja1358
11 luty 2012 14:00

Piękne i ciekawe miejsce. Śliczne fotki pokazujące zarówno zabytki jak i sielskie widoki.

Oj, zatęskniło mi się za latem .

Pozdrawiam


11 luty 2012 13:13

Dzięki Tobie odkryłem. Piękne zdjęcia, jakże kolorowe. Pozdrawiam

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024