Podziemna Trasa Turystyczna „Kowarskie Kopalnie”

sztolnie kowary, Zdrach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Podziemna Trasa Turystyczna „Kowarskie Kopalnie”
Niedawno powstała podziemna trasa turystyczna „Kowarskie Kopalnie” to bardzo ciekawa i interesująca propozycja dla ludzi ceniących sobie kopalnie oraz ciekawe i zagadkowe podziemne miejsca. Podziemna trasa usytuowana jest w wyrobiskach byłej kopalni uranu „Podgórze”, a dokładniej na jej poziomie 0 w sztolniach nr 19a i 19. Kopalnie zwiedza się z przewodnikiem, który rzeczowo opowiada o jej losach, o tajnych zakładach R1, oraz o późniejszym inhalatorium, na które kopalnia została zaadaptowana po skończeniu wydobycia rudy uranowej. Kopalnia jest oświetlona i bezpieczna pod względem górniczym oraz promieniowania. Ja trafiłem w czas, kiedy to kopalnie zwiedzało niewielu turystów i dało mi to możliwość zwiedzenia podziemnego labiryntu z latarką. Zwiedzanie z latarką bez użycia normalnego oświetlenia dawało świetne odczucia, niebagatelną przyjemność oraz zapewniało moc niepowtarzalnych atrakcji i wrażeń. Samo zwiedzanie przebiegało następująco. Po założeniu ochronnych kasków i zapaleniu już wspomnianych górniczych latarek udaliśmy się w ciemne korytarze sztolni 19a. Przewodnik opowiadał o losach kopalni, o jej ściśle tajnym przeznaczeniu, tajnym zakładzie R1 oraz późniejszych losach jako inhalatorium radonowego. Podziemna trasa była ubogacona o liczne wystawy minerałów. Można też było zobaczyć pozostałości po inhalatorium, czyli liczne powyginane i pozostawione w nieładzie szpitalne łóżka, które w tych ciemnych korytarzach wyglądały dość osobliwie i strasznie. W kopalni znajduje się również makieta bomby atomowej. Gdyż uran z tej kopalni posłużył w budowie radzieckiej bomby atomowej i w ogóle przyczynił się do powiększenia arsenału atomowego ZSSR. Wysłuchując opowiadań przewodnika wymyśliłem ciekawa tezę, a mianowicie, czy gdyby nie odnaleziono uranu w tych rejonach to Polska po II wojnie otrzymała by ziemie Dolnego Śląska? Wiadomo przecież, że Rosjanie, Anglicy i Stany Zjednoczone ustalali powojenne granice, a ZSSR uranem była bardzo zainteresowana... Wycieczka była bardzo ciekawa, pouczająca i godna polecenia. Kowarska kopalnię na pewno odznaczę na mojej mapie podróży jako miejsce, do którego na pewno warto wrócić.

Wiecej zdjęć na mojej stronie http://www.rodzinna-turystyka.pl/Miejsca/Podziemia/Kopalnia/KopUrKowNowaTFoto.html

kowary, Zdrach
kowary, Zdrach
kowary sztolnie, Zdrach
, Zdrach
, Zdrach
Avatar użytkownika Zdrach
Zdrach
Komentarze 10
2013-01-12
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

fronczaska
04 maj 2014 12:47

Aktualizacja - Kopalnia uranu jest zamknięta. Próbowaliśmy wczoraj (03-05-2014) zwiedzić, okoliczni mieszkańcy nas ostrzegali, że nie ma po co iść, jednak chcieliśmy to sprawdzić sami. Zastaliśmy pozamykane na kłódki bramy wejściowe do tuneli i jeden żółty wagonik na zewnątrz na pocieszenie. Napotkana staruszka opowiedziała nam o dawnych czasach, gdy ona i jej mąż pracowali w kopalniach: ona wykonywała lekką pracę w obecnych Sztolniach Kowary a jej mąż, który zmarł trzydzieści lat temu, pracował przy wydobyciu uranu (obecnie Kowarskie Kopalnie). Nikt nie powiedział górnikom, co naprawdę wydobywają w kopalni i że są narażeni na promieniowanie.

Ostatnio edytowany: 2014-05-04 19:32

Avatar użytkownika Zdrach
Zdrach
23 styczeń 2013 22:59

podziemia są Super

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
23 styczeń 2013 12:31

Wiesz Zdrach, podziemia wszelkie :sztolnie, tudziez jaskinie, tunele...to jest coś " co tygrysy lubia najbardziej" . Zawsze i niezmienne ciekawe, warte odwiedzenia.🙂 super wyprawa!

pozdrawiam🙂

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
13 styczeń 2013 10:59

witam.

z tym swiatlem ( z kopalni uranu )  cos może być na rzeczy .

bo w ogrodzie   moich sąsiadow w nocy cos świeci przy ziemi .

 

Pozdrawiam

 

Avatar użytkownika Krzysztof Ch.
Krzysztof Ch.
13 styczeń 2013 10:29

Witam

Dzięki za namiar na kolejny obiekt. Wycieczka ciekawie udokumentowana.

Nie wiem czy nadmiar takiego zwiedzania nie odbija się na zdrowiu że już nie wspomnę o świeceniu, jak wcześniej wspomniał kolega Karol.

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika Jerzy Jan
Jerzy Jan
12 styczeń 2013 20:19

... EGIPCJANIE DLA JEDNEGO BUDOWALI PIRAMIDĘ, KOPALNIE SOLI I WĘGLA SŁUŻYŁY DLA DOBRA OGÓŁU, KOPALNIE DIAMENTÓW DLA WYBRAŃCÓW, A TĘ STWOROZNO W TAMTYCH CZASACH GŁÓWNIE DLA POTENCJALNEJ ZAGŁADY .......... 

Avatar użytkownika Zdrach
Zdrach
12 styczeń 2013 16:07

Hehe to taki gratis i na świetle sie oszczędza 🙂 więc polecam szczególnie zimą :P

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
12 styczeń 2013 15:52

witam. bardzo ciekawe .

Czy po wyjsciu z kopalni  nie swiecisz w nocy ? 

Moi sąsiedzi byli  tam  z licznikiem Gaigera - ktory szalal totalnie

 

Pozdrawiam Karol

 

 

Avatar użytkownika Zdrach
Zdrach
12 styczeń 2013 15:02
Avatar użytkownika Krzysztof Ch.
Krzysztof Ch.
12 styczeń 2013 12:28

Ciekawa wycieczka. Planujemy odwiedzenie tych okolic, być może na wiosnę i już zapisuję wypad do kopalni na listę zwiedzania.

Pozdrawiam

Krzysztof

Ostatnio edytowany: 2013-01-12 12:29

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Krotoszyn

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024