Stocznia Gdańska

, Zdrach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Chciałbym przedstawić moją wycieczkę po Stoczni Gdańskiej Subiektywną Linią Autobusową. Pokażę warsztat pracy Lecha Wałęsy, historyczną bramę nr 2, dawną salę BHP, pochylnie oraz nabrzeże, gdzie produkowano u-boty.
Zwiedzając Gdańsk, warto zwiedzić szlagierową Stocznię Gdańską. Aby tego dokonać polecam skorzystać z usług Subiektywnej Linii Autobusowej.Zwiedzanie zaczynamy przy historycznej Bramie nr 2. Brama nr 2 nadal ustrojona jest kwiatami i wiszą na niej obrazy Marii Jasnogórskiej oraz Papieża Polaka - Jana Pawła II. Na początek przewodnik przedstawia nam historyczny wstęp,po nim ruszamy na pierwszy przystanek przy nabrzeżu, gdzie podczas II wojny budowano U-Boty. Po tym przystanku ruszamy dalej po przez zaniedbane i sprawiające wrażenie opuszczonych budynki stoczni. Przejeżdżamy obok budynku dyrekcji, a nieopodal oglądamy zapomniany budynek straży pożarnej. W końcu dojeżdżamy do jedengo ze stoczniowych dźwigów oraz pływającego suchego doku. Kolejnym punktem wyprawy jest galeria sztuki współczesnej. Po zaczerpnięciu sztuki ruszamy w stronę warsztatu Lecha Wałęsy. W warsztacie zaprezentowano nam krótki film opowiadający o przemianach ustrojowych schyłku lat 80-tych XXw w Polsce oraz przedstawiona nam była sylwetka Lecha Wałęsy, który był czołową postacią strajków i przemian państwowych. Sam warsztat był skromny a Wałęsa zajmował się w nim reperacją wózków akumulatorowych. Po wyjściu z warsztatu ruszyliśmy dalej, by zobaczyć więcej pozostałości po ongiś prosperującej, a teraz wyburzanej stoczni. Kończymy wycieczkę w kolejnej galerii sztuki realizowanej przez Instytut Sztuki Wyspa. Na koniec udajemy się jeszcze do Sali BHP - miejsca podpisania „porozumień sierpniowych”, by oglądnąć wystawę opowiadającą losy solidarności.
Wizyta w stoczni była bardzo ciekawa, warto zobaczyć to miejsce tym bardziej, że długo w tym stanie nie będzie. Niegdyś prosperującą stocznia po przemianach ustrojowych popadła w ruinę. Jej budynki są sukcesywnie wyburzane, a instalacje demontowane. Pracujących ludzi zwolniono i pozostał smutny, zniszczony, posępny teren na którym ostało się jeszcze kilka budynków, opuszczonych wielkich stoczniowych dźwigów oraz innych świadectw niegdyś wielkiej i prosperującej Stoczni Gdańskiej.


Więcej na mojej stronie.http://www.rodzinna-turystyka.pl/Miejsca/Ciekawe_Miejsca/Hydro/StoczGdans.html

, Zdrach
, Zdrach

Pełna Galeria na http://www.rodzinna-turystyka.pl/Miejsca/Ciekawe_Miejsca/Hydro/StoczGdansFoto.html

, Zdrach
, Zdrach
, Zdrach
, Zdrach
Komentarze 1
2013-02-16
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
16 luty 2013 17:45

No prosze Zdrach, super,  jak ciekawie opisane. Socrealizm odszedł do lamusa a epoka przemian zawsze interesująca i warta przypomnienia.

I teraz  już nie tylko Tojka pisze nam o Trójmieśce🙂

pozdrawiam🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

krotszyn

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024