Ustrzyki Górne - Przeł. Wyżna - Chatka Puchatka - Brzegi Górne - Połonina Caryńska - Ustrzyki Górne

, roberttof
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

To ostatnia moja wyprawa w wysokich Bieszczadach. Wyjeżdżam do Przeł. Wyżnej im. J. Harasymowicza (poeta tych gór). Pogoda kolejny dzień nie sprzyja wędrówką. Kolejny raz słyszę straszenie burzami. Po obejrzeniu pamiątek na parkingu ruszam w góry żółtym szlakiem w stronę sławnej chaty „Chatki Puchatka” i oczywiście sławnego jej gospodarza.

Spokojnie wspinam się do góry wśród pięknych buków(podobno małej wartości przemysłowej). Po dotarciu do granicy lasu zobaczyłem niebo pełne chmur i usłyszałem pierwszy grzmot. Przystanąłem, czas zastanowienia. Z przełęczy docierają kolejni turyści i idą dalej. Co robić? Szkoda wracać! Kiedy tu wrócę? Może nigdy? Idę. Wchodzę w chmury. Kolejny raz czuje „całą jaskrawość” i „cudne manowce”. Stachura poeta mojej młodości.

, roberttof
, roberttof

Docieram do schroniska siadam na zewnątrz. Obserwuje płynące chmury. Widok wpędza mnie w nastrój zadumy. Oczyma wyobraźni wiedze podążających Słowian tymi połoninami. Szukający ziemi obiecanej. Burza ciągle pomrukuje. Chmury przychodzą odchodzą. Pije kawę. Pisze grafomański wiersz („śpiewać każdy może jeden lepiej drugi gorzej&rdquo😉.

Ruszam dalej w stronę Brzegów Górnych. Cały czas towarzyszy mi burza. Dziwi mnie, że nie widzę błyskawic tylko słyszę dźwięk. Bez tego nie mogę obliczyć jak daleko jest płomęta (tak babcia mówiła na burzę). Schodzę w las, czuje się bezpiecznie.

, roberttof
, roberttof

Brzegi Górne to nieistniejąca wieś. Głównym śladem bytności tu ludzi jest grekokatolicki cmentarz. Wieś powstała w XVI w. mieszkało w niej wielu grekokatolików i starozakonnych, kilku gospodarzy katolików. Pozostało po nich kilka dosłownie podmurówek. Cmentarz uratowali mieszkańcy. Podczas budowy pętli bieszczadzkiej robotnicy zaczęli używać pomników na kruszywo. Po krótkiej modlitwie powracam na szlak.

Ruszam czerwony szlakiem w stronę Ustrzyk Górnych. Pierwsza moja myśl była by z Brzegów jechać autobusem. Mozolnie wspinam się w górę. Las daje poczucie bezpieczeństwa. Liczę, że wiatry rozwieją złowrogie chmury. Na połoninach znów idę w chmurach. Odwagi dodaje mi widok innych turystów. Niezważając na gromy kieruje się dalej Połoniną Caryńską. Brak pięknych widoków rekompensuje sobie widokiem płynących chmur. Robie krótki popas, zjadam batona pije kawę i dalej w drogę.

, roberttof
, roberttof
, roberttof

Schodząc już z połoniny dopada mnie deszcz. Chroni mnie peleryna. Buty przemoknięte. Popełniłem duży błąd biorąc stare buty i nic w zastępstwo. Korzystam z obuwia sportowego co nie ułatwia wędrówki.

Po dotarciu do Domu Rekolekcyjnego czułem się spełniony. Jutro wyjeżdżam. Przeszedłem wszystkie zaplanowane trasy. Nie dotarłem jedynie do Krzemienica. Siedziałem w kuchni, piłem kawę i już planowałem przyszłoroczne wypady. Muszę dotrzeć do symbolicznego źródła Sanu.

, roberttof
, roberttof

Mój blog www.roberttof.blog.pl

, roberttof
Komentarze 6
2014-07-19
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
25 sierpień 2014 05:35

Fajna wędrówka mimo dokuczliwej aury,

Bieszczady są piękne

pozdrawiam

roberttof
24 sierpień 2014 21:02

Opiszę jeszcze jedną wędrówkę w Bieszczadach. Kolejne w przyszłym roku.

Danusia
24 sierpień 2014 20:35

Piękne,bieszczadzkie wędrowanie.

Anna Piernikarczyk
24 sierpień 2014 20:21

Pięknie ! Najważniejsze że zadowolony i z bagażem wspomnień wracasz do domu 🙂

roberttof
24 sierpień 2014 19:00

Wstawiłem te zdjęcia które uważałem za godne tego. Może w przyszłości jak będę bardziej wprawnie władał aparatem zamieszcze ich więcej.

Roman Świątkowski
24 sierpień 2014 16:02

Fajnie pospacerowałeś po Bieszczadzkich szlakach. Ciekawie opisana wyprawa. Szkoda że nie pokazałeś wiecej zdjęć z trasy.

Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Brzegi Górne

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024