11 listopad w Żorach
Niestety poza tym pomnikiem większość jest strasznie zniszczona i zaniedbana. Na przeciwko cmentarza po drugiej stronie ulicy znajduje się pamiątkowy kamień z takim napisem :
24 marca 1945 roku wojska radzieckie wraz z czechosłowacką brygadą pancerną rozpoczęły natarcie w wyniku którego zakończyła się w Żorach trwająca od 1 września 1939 roku niemiecka okupacja. W miejscu tym znajdowała się zbiorowa mogiła 256 poległych wtedy żołnierzy. Na początku lat pięćdziesiątych ich ciała zostały ekshumowane i złożone na cmentarzu wojskowym w Pszczynie.
Cześć ich pamięci. Żory 24 marzec 2005 roku."
Kolejnym pomnik znajduje się przy obecnej ul. Ks.Klimka, obok Szkoły Podstawowej nr 2. Pomnik Bohaterów Poległych za Ojczyznę i Demokrację Wzniesiony dla uczczenia pamięci tych mieszkańców Żor, którzy krwią okupili swą patriotyczną postawę w czasie powstań śląskich i na różnych frontach II wojny światowej. Został ufundowany przez społeczeństwo miasta i uroczyście odsłonięty 7 października 1960 r
W 75 rocznicę powrotu Śląska do Macierzy mieszkańcy Żor ufundowali pamiątkową tablicę Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, który 22 sierpnia 1922 roku przebywał w Żorach.Tablica znajduje się na ulicy Stanisława Szeptyckiego.
Na zaliczonym do zabytków cmentarzu przy ulicy Osińskiej stoi brama główna z napisem w języku łacińskim " EGO SUM RESURRECTIO ET VITA " co znaczy JA JESTEM ZMARTWYCHWSTANIEM I ŻYCIEM. Cmentarz powstał w latach 1922-24 roku i tu również znaleźć można Miejsca Pamięci Narodowej.
Mogiła żołnierzy polskich z września 1939 r.
Jest to zbiorowa mogiła 11 żołnierzy polskich, którzy zginęli w obronie Żor 1.IX 1939 r. W 45 rocznicę ich śmierci 22 września 1984 r. dzięki staraniom odsłonięto tablicę pamiątkową z nazwiskami poległych. Aktu tego dokonała żona ppor. Władysława Pawlikowskiego, w obecności byłych obrońców Żor, ich rodzin oraz władz polityczno-administracyjnych miasta.
Kolejna zbiorowa mogiła tym razem więźniów oświęcimskich .
W mogile spoczywają zwłoki 23 więźniów obozu koncentracyjnego Oświęcim-Brzezinka. W styczniu 1945 r. hitlerowcy ewakuowali obóz, prowadząc kolumny więźniów na teren Rzeszy. 19. I 1945 r. jedna z kolumn przechodziła przez Żory do Wodzisławia (stąd nazwa ulicy, którą szli więźniowie – ul. Męczenników Oświęcimskich).Obelisk na mogile ufundowali w 1946 r. miejscowi kombatanci II wojny światowej.
To tylko niektóre miejsca w Żorach przypominające nam naszą historię i walczących o nasze miejsce na ziemi wielu odważnych ludzi. Warto o Nich pamiętać.